Hlavní navigace

Levnější zálohování na softwarově definovaném úložišti

Potřebujete zálohovat data a nechcete neustále dokupovat drahé „železo“? Máme pro vás řešení šité na míru.
21. 8. 2017

Sdílet

Většina firem a organizací, spravujících stále větší objemy dat, dnes sází v podstatě na dva typy úložných a zálohovacích řešení. Prvním z nich jsou tradiční úložná řešení typu SAN (Storage Area Network), postavená na proprietárních hardwarových řešeních, resp. architektuře, využívající aplikační servery, disková pole pro ukládání dat a různé typy zálohovacích řešení. Tato proprietární řešení správy a zálohování dat zpravidla dobře plní svoji primární úlohu, ale pokud jde o škálovatelnost pro rychle rostoucí objem dat, rychle narazí na své limity.

Jednotlivá úložná zařízení (tzv. SAN Appliances) lze škálovat jen v omezené míře a při rychlém růstu objemu ukládaných dat je nutné dokupovat nová zařízení s cenou násobně vyšší než za jakou lze pořídit běžný komoditní hardware. Další významné náklady na SAN řešení představují licence softwaru na správu a replikaci dat. Alternativou pro zálohování velkých objemů dat jsou tradiční disková pole, která lze pořídit levněji než SAN řešení, ale na druhou stranu je třeba počítat s nemalými náklady na správu celého úložného řešení, které s rozsahem diskového pole exponenciálně rostou.

Vysokou cenu SAN řešení postavených na proprietárním hardwaru a softwaru dodavatelé často zdůvodňují jejich výkonnostními parametry a rozsáhlou nabídkou sofistikovaných funkcí. Ale přiznejme si narovinu, které z těchto vyspělých funkcí jsou skutečně nezbytné pro běžné zálohování velkých objemů dat? Například speciální deduplikační zařízení, jehož úlohou je snížení objemu zálohovaných dat odstraněním duplicit, je často extrémně drahé, ale přitom nahraditelné zálohovacím softwarem.

 SDS přichází ke slovu

I kvůli velkému tlaku na efektivitu a snižování nákladů provozu datových center se dostávají do popředí zájmu zálohovací řešení s jasně oddělenou softwarovou a hardwarovou vrstvou. Tato tzv. softwarově definovaná úložiště (Software Defined Storage, SDS) představují softwarový systém, nasazený na běžném, komoditním, a tedy výrazně dostupnějším, hardwaru. Díky oddělení softwarové a hardwarové vrstvy poskytují SDS podstatně vyšší flexibilitu při různých možnostech nasazení úložného řešení a jeho dalšího rozšiřování. Právě možnost dalšího rozšiřování, resp. škálování, s nízkými náklady je přitom jednou z největších výhod SDS oproti tradičním typům úložišť. Ovládací software přitom automatizuje většinu úloh běžné správy úložiště, což dále snižuje provozní náklady celého úložného systému. Poplatky za softwarové licence, předplatné technické podpory a ve výsledku i celkové náklady na vlastnictví jsou v případě SDS přinejmenším stejné, často ale výrazně nižší, než u tradičních úložných řešení. Častý je také model plateb na základě velikosti úložné kapacity, kdy jsou poplatky za software stanoveny dle objemu uložených dat.

 Open source vede

Nejlepší parametry v oblasti škálování, nabízejí řešení SDS, založená na open source softwaru. Mnoho z poskytovatelů těchto softwarových řešení ale zároveň využívá výše zmíněný model stanovení poplatků na základě dostupné úložné kapacity. S rostoucím objemem ukládaných dat pak mohou zároveň razantně stoupat náklady na softwarové definované úložiště.

Výjimkou je společnost SUSE, která poskytuje své řešení SUSE Enterprise Storage na základě modelu plateb za počet uzlů (nodů) softwarově definovaného úložiště. SUSE Enterprise Storage je softwarové řešení postavené na základě open-source projektu Ceph, na jehož vývoji intenzivně pracují stovky vývojářů po celém světě. Díky pokročilým možnostem softwaru SUSE Enterprise Storage pro správu úložného prostředí typu SDS a vhodně zvolenému obchodnímu modelu je možné úložiště masivně škálovat a současně udržet náklady na jeho provoz v mezích naplánovaného rozpočtu. To vše činí ze systému SUSE Enterprise Storage jedno z nejlepších a cenově nejdostupnějších řešení pro zálohování obrovského množství dat podniků a organizací ze všech různých oblastí činnosti.

 Efektivní zálohování

Velmi nízkých provozních nákladů i celkových nákladů na vlastnictví dosahuje SUSE Enterprise Storage především díky zásadnímu zjednodušení celé zálohovací infrastruktury firmy či organizace. SUSE také spolupracuje s předními dodavateli softwaru pro zálohování podnikových dat, jako jsou například CommVault, Veeam a Veritas, kteří rovněž poskytují vestavěnou deduplikaci, na certifikaci společných řešení pro ukládání dat. Pro SUSE Enterprise Storage je certifikován i hardware, například stroje společnosti Abacus největšího výrobce serverů v České republice.

V zájmu dalšího zjednodušení architektury podnikového zálohovacího řešení pracuje SUSE Enterprise Storage jen s jediným zálohovacím serverem, který je pro administrátory viditelný jako monolitický cíl pro umístění záloh, který může být iSCSI rozhraním, S3 bránou nebo linuxovým souborovým systémem. Jelikož správce zálohovacího softwaru nemusí nutně znát všechny podrobnosti konfigurace podnikového úložiště, je celá administrace úložného řešení mnohem jednodušší.

 Odolnost vůči chybám

Velmi důležitou vlastností zálohovacího řešení je samozřejmě jeho spolehlivost. Také zde má SUSE Enterprise Storage řešení. Tento softwarově definovaný úložný systém pracuje jako automaticky řízený klastr s funkcemi pro opravu chyb. V případě selhání pevného disku nebo celého serveru (uzlu) zasáhne automatický systém obnovy při havárii, který zajistí nejen ochranu, ale i trvalou dostupnost záložních dat. Díky vysokému stupni automatizace řešení SUSE Enterprise Storage jsou navíc minimalizovány i náklady na obnovu při havárii, resp. činnosti, které musí provést administrátoři zálohovací infrastruktury pro zajištění nepřetržité dostupnosti dat. Typické nasazení systému SUSE Enterprise Storage umožňuje, aby jediný administrátor spravoval úložiště s kapacitou až 5 TB. To je více než šestkrát tolik, než kolik činí standardní poměr, používaný pro typický scénář nasazení blokového úložiště v běžné firmě či organizaci.

SUSE Enterprise Storage umožňuje také velmi snadno rozšiřovat úložnou kapacitu pro zálohování nebo zvýšit výkon celého řešení. Pokud je třeba záložní úložiště rozšířit, stačí jednoduše přidat do klastru další serverový uzel a SUSE Enterprise Storage do softwarově definovaného úložiště automaticky zahrne nový server a distribuuje na něj příslušnou část zátěže. S celkovou kapacitou úložiště pak lineárně roste i jeho výkon, což znamená, že lze i s omezeným rozpočtem vybudovat velmi rozsáhlou úložnou infrastrukturu pro zálohování obrovských objemů dat s velmi vysokým stupněm ochrany před ztrátou a automatickou obnovou při havárii.

 Zálohování dle předpisů

Stále důležitější otázkou, řešenou ve spojení se zálohováním podnikových dat, je dodržování zákonů a interních směrnic na ochranu dat před ztrátou, odcizením či zneužitím. Zásadní změna přitom nastane v příštím roce (25. května 2018), kdy vstoupí v platnost nová evropská regulace, označovaná jako GDPR (General Data Protection Regulation), která zavádí velmi výrazný postih pro firmy, které způsobí narušení bezpečnosti uchovávaných osobních údajů. Pokuta může být až 20 milionů eur (přes půl miliardy korun), nebo 4 % obratu firmy. Výše pokuty se přitom bude odvíjet nejen od závažnosti způsobené škody, ale také od opatření, která firmy pro ochranu osobních údajů učinily.

Za účelem posílení zabezpečení zálohovaných dat a splnění všech zákonných požadavků spolupracuje SUSE s německou firmou iTernity, která se specializuje na ochranu podnikových dat. Společnost iTernity sestavila doporučení a požadavky na využití řešení SUSE Enterprise Storage v podobě úložné platformy pro iCAS, široce používané řešení dlouhodobé archivace podnikových dat, splňující nejnáročnější požadavky na zabezpečení. Díky spolupráci SUSE a iTernity lze na základě řešení SUSE Enterprise Storage budovat vysoce bezpečná úložiště nejdůležitějších podnikových dat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).