Hlavní navigace

Lidská práce nahrazena umělou inteligencí i tam, kde bychom to nečekali

Přestože Česko je relativně malá země, ve světě umělé inteligence se v žádném případě neztratí. Spíše naopak.
20. 2. 2018

Sdílet

Pyšnit se můžeme řadou odborníků například na rozpoznávání řeči a strojového překladu, kteří na mnoha projektech spolupracují s americkými vládními agenturami či Facebookem. Nechybí ani řada vývojářů, jejichž software je využívaný i za hranicemi České republiky.

Odborníci na umělou inteligenci vystoupí také 3. března na konferenci New Media Inspiration, kde se budou probírat a diskutovat témata související se změnami kolem nás právě díky umělé inteligenci.

Jak se bude komunikovat v budoucnosti? Za jak dlouho vymění například telefonní operátory za konverzační boty? Nakročeno k tomu vlastně už máme. Tým studentů ČVUT pod vedením Jana Šedivého získal skvělé druhé místo v prestižní soutěži Amazon Alexa Prize za sestrojení konverzačního bota Alquista. Toho Jan Šedivý, který drží několik patentů a v zahraničí pracoval na technologiích kolem rozpoznávání řeči ve výzkumných centrech IBM a Googlu, vezme na konferenci a účastníci s ním budou moci prohodit třeba i pár vět.

Umělá inteligence dokáže dnes identifikovat podle tváří i hledané teroristy. Eyedea Recognition, společnost Martina Urbana, se zabývá vývojem systému pro detekci a rozpoznávání objektů, které jsou založeny na metodách umělé inteligence. Jejich software pro rozpoznávání tváří používá i několik evropských protiteroristických týmů včetně policejních složek ČR. Malou ukázku bude mít i na konferenci.

Kontaktní čočky monitorující hladinu glukózy v slzách a signalizování překročení normy nebo speciální senzor s nanočásticemi, který nahradí krevní testy dechovou analýzou dechu. Zdá se vám to jako sci-fi? Ne, toto je již blízká realita. Umělá inteligence díky množství dat dokáže nahradit člověka i tam, kde bychom to nečekali. Příkladem může být právě náhrada práce lékařů a zdravotníků. Podle šéfa Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse budou praktickými lékaři budoucnosti zřejmě umělá inteligence či nanosenzory. Blíží se konec vyšších profesí? I o tom bude řeč na konferenci.

Jak změní umělá inteligence váš život? To je téma závěrečné panelové diskuze, do které se zapojí Petr Šimeček, zakladatel společnosti Keboola působící v oblasti dat a Business Intelligence. Dále v panelu zasedne Vojta Roček, který se připojil k VC fondu Rockaway Capital, kde implementoval data pro více než 20 e-commers projektů a startupů. Jako třetí se do diskuze zapojí Adam Hrubý, Osobnost digitálního marketingu roku 2016. Všichni tři velmi detailně sledují celé odvětví a nastíní, jak se přechod na AI dotkne právě nás.

Celý program najdete na webu konference New Media Inspiration, která se koná v sobotu 3. března na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Při registraci do čtvrtka 22. února získáte vstupné za výhodnější cenu.

Partnerem konference je Fitbit. Produktovými partnery jsou Martinus.cz a Youbox. Akci podporují Fakulta informačních technologií ČVUT a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Mediálními partnery jsou Ikaros, iList.cz, Lupa.cz, Marketing Journal, Root.cz, Studenta.cz a Tyinternety.cz. Konferenci organizují Studia nových médií Filozofické fakulty UK a TUESDAY Business Network. Produkčně akci zajišťuje společnost Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).