Hlavní navigace

Mají teď firmy, které fungují v cloudu, náskok před ostatními?

Zabezpečení proti výpadkům technologií i lidí – to je to, co teď firmy na cloudu oceňují nejvíce.
5. 5. 2020

Sdílet

Zatímco „offline“ svět se v polovině března téměř zastavil, ten onlinový se točil dál. A v některých odvětvích i rychleji než dřív. Třeba online prodejci drogerie v Itálii hlásili v prvních dnech krize 158% nárůst nákupů, online obchody s farmaceutickými přípravky 112 % a 15% růst hlásili i online prodejci oblečení. 

Posun ve vnímání kritičnosti aplikací

Z původně nekritických aplikací, jako jsou web nebo e-shop, se i v Česku doslova přes noc staly pro mnoho firem jediné prodejní kanály, a tedy klíčové aplikace. Náskok získaly firmy, které dokázaly okamžitě reagovat na změny. Často tedy ty, které mají firemní aplikace v cloudu.


Ani dnes ale není flexibilita jediným důvodem pro cloud. Výhodou je i vysoká dostupnost a spolehlivost služby, nadstandardní zabezpečení firemních dat a jejich rychlá obnova ze zálohy v případě potřeby. Proto do cloudu převádějí aplikace i firmy, které mají dost financí i lidských zdrojů na to, aby si řešili IT interně a na vysoké úrovni.

Firmy v cloudu jsou stabilní nejen z pohledu výpadků infrastruktury, ale i z pohledu lidských zdrojů. Což je v době „karanténní“ pro mnoho manažerů klíčové téma. Zatímco IT ve firmách často stojí a padá (někdy i doslova) s jediným člověkem, důvěryhodný poskytovatel má vyřešenou zastupitelnost lidí a zavedené procesy, které pamatují i na krizové scénáře.


Když hledáte poskytovatele cloudu…

… zajímejte se i o to, zda má vlastní datová centra a linky. Proč? Společnost O2 má vlastní konektivitu na datové páteřní síti ČR. Parametry této sítě zajišťují rychlou odezvu a stabilitu všech systémů v cloudu a jejich dostupnost ze všech míst v republice. Ať už jde o centrály firem, či jednotlivé pobočky a koncové zákazníky.

Stejně tak všechna O2 datová centra jsou umístěná v ČR. Firemní data tak nikdy neopustí republiku a v případě vytvoření zabezpečené VPN na O2 linkách neprostupují ani do veřejného internetu. Jediný prostup do internetu je realizovaný z datového centra a je díky tomu nadstandardně monitorovaný a chráněný způsobem, který si většina firem nemůže dovolit. Zaznamenali jste, že během krize roste počet kybernetických útoků? Úroveň zabezpečení se tak stává klíčovým parametrem služby. 


Šetřit náklady je nutné více než kdykoliv dříve

V situaci, kdy nikdo neví, co se bude na trhu dít za měsíc nebo rok, firmy v cloudu nemusí dělat velká investiční rozhodnutí týkající se nákupu hardwaru a softwaru, zatěžující firemní účetnictví na několik let dopředu. I samotný provoz virtualizovaných serverů je pro mnoho firem výrazně levnější než on premise řešení. Podle analýz společnosti O2 můžou náklady klesnout až o 40 %, pokud firma „jenom“ přejde na cloud. V případě, že firma zároveň výpočetní výkon aktivně řídí a dimenzuje, může být úspora oproti vlastním serverům i více než 60 %.

Přechod na cloud s sebou nenese jen finanční benefity, o těch dalších si můžete přečíst v článku Firemní cloud: Patří do něj kritické aplikace a systémy. Ale pozor: Není cloud jako cloud.

Které situace spouštějí úvahy o cloudu nejčastěji?

Typickým spouštěčem je dosluhující hardware a software, některé firmy spojují přechod se stěhováním nebo fúzí. Cloud je často využívaný i jako testovací prostředí pro nové systémy a aplikace – a stejně často v něm firma aplikaci ponechá i pro ostrý provoz. A cloud je samozřejmě smysluplné řešení pro všechny firmy, které se pohybují na trzích s rychlým vývojem.

Podrobnosti o tomto tématu si můžete přečíst v článku Kdy a proč firmy přecházejí do cloudu?

Cloud byl pro mnoho firem téma už dříve. A dá se předpokládat, že aktuální situace a zkušenosti, které firmy nasbírají, přechod některých z nich ještě urychlí. Ostatně se říká, že současná situace udělala pro digitalizaci firem během několika týdnů to, co nezvládly stovky najatých manažerů za posledních několik let.

Chcete být i vy připravení na výzvy budoucnosti a přemýšlíte o cloudu? Ozvěte se odborníkům ze společnosti O2, kteří najdou cloudové řešení vhodné přímo pro vaši firmu

 Advertisement
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).