Hlavní navigace

Málo peněz na nezbytné investice? Možná ani nejsou potřeba..

Malé a střední společnosti mají specifické potřeby. Velkým problémem bývá implementace rozsáhlejšího IT řešení, kdy počáteční investice často přesahuje možnosti jejich rozpočtu.
1. 11. 2012

Sdílet

Například implementace ERP systému vyžaduje nákup licencí, nezbytné implementační a konfigurační služby a někdy i rozšířit infrastrukturu. Provoz ERP systému vytváří další náklady za softwarovou údržbu a podporu, případně i uživatelskou podporu a udržování hardwaru. Hlavně v u středních a menších firem je třeba udržovat nízké náklady a firmy jsou nuceny slevovat ze svých požadavků proto, aby se vešly do rozpočtových limitů. Naštěstí existuje řešení, které umožňuje snížit náklady postavené na cloudu.

Řešení jako služba

Dynamické poskytování infrastruktury, služeb či celých řešení přímo předurčují cloud computing právě pro případy, kdy není k dispozici dostatečný – nebo volný – kapitál pro nasazení například zmiňovaného ERP.
Z hlediska finanční i provozní efektivity je výrazně výhodnější varianta obchodního modelu založeného na kombinaci flexibilního poskytování ICT infrastruktury, softwarových licencí a implementace, nazývaného obvykle „solution as a service“ (řešení jako služba). Naopak provozování vlastními silami je pro SMB společnosti často neefektivní, protože řešení je často z důvodů spolehlivosti a výkonnosti naddimenzované a draze zaplacená kapacity proto zůstávají ležet ladem.
U cloudu odpadá velká počáteční investice a náklady jsou účtovány formou pravidelných měsíčních splátek po předem sjednanou dobu. Výhodu je, že zákazník může měnit množství odebíraných služeb podle aktuální potřeby. Díky tomu je možné ušetřit přes 30 % nákladů na provoz ICT.

Kromě finančních úspor má cloud ještě další výhody. S tím, jak podnik roste a vyvíjí se, roste také množství dat, s nimiž pracuje a o které je třeba se starat. Investice do infrastruktury a dodatečného personálu je jednou z možností, která však opět vyjde poměrně draho. Druhou variantou je mít data uložená v cloudu, kde se zároveň může jednoduše vyřešit otázka zálohování, případně vysoké dostupnosti a obnovy po havárii. Zároveň od cloudu vede přímá cesta ke zvýšení mobility. V době, kdy řada uživatelů musí cestovat, je mobilita klíčová především z pohledu zvyšování produktivity. A díky cloudu mohou mít zaměstnanci k datům v podstatě neustálý přístup přes smartphony, tablety či přenosné počítače, ať se nacházejí kdekoli. Podle nedávného průzkumu společnosti Microsoft hlásilo z dotazovaných zástupců SMB firem 59 % po přechodu k využívání cloudových služeb velký růst produktivity, 11 % firem nezpozorovalo žádnou změnu a zbytek zatím cloud nevyužíval. Praxe tedy potvrzuje, že cloud computing umožňuje zvyšovat produktivitu a současně snižovat náklady.

Zdeněk Lejsek, T-Systems Czech Republic

Přínosy řešení jako služby

  • snížení počáteční investice při implementaci
  • dynamické přizpůsobení kapacit a výkonu podle potřeby
  • možnost využití přednastavených oborových řešení a best-in-class principů
  • komplexní správa ICT prostředí v datovém centru poskytovatele
  • v případě kvalitního poskytovateles datovým centrem úrovně TIER III+ také vysoká bezpečnost a maximální dostupnost služby
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).