Hlavní navigace

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2008

Kdo má rád dobrou hudbu, komu záleží na prostředí, ve kterém si ji vychutnává a rád poznává interprety světové úrovně, ten by si měl udělat v létě čas a zavítat do Českého Krumlova, kde se od 18. července do 23. srpna bude konat 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Sdílet

Za dobu svého konání si festival získal renomé v České republice i za jejími hranicemi. Důraz klade na kvalitu programu a na výběr vynikajících interpretů z tuzemska i zahraničí. Prostředí, dekorace a u vybraných večerů i číše vína, hostina, či ochutnávka národních specialit dodávají koncertům neopakovatelnou atmosféru. Letošní hudební hostina je sestavena z 26 koncertů, či představení a kromě vážné hudby nabízí i další hudební žánry, jako je jazz, rock, folklór, nebo muzikálové melodie. Zkrátka, program je sestaven tak, aby si z něj mohl vybrat každý podle chuti.

krumlov2 krumlov3

Koncerty se budou již tradičně konat nejen v zámeckých interiérech, ale i pod širým nebem, v zahradách, nádvořích, či náměstích. Pozornost na sebe přitahuje tradičně zahajovací koncert. Tentokrát festival otevře operní galakoncert na letní jízdárně v zámecké zahradě. Operní árie s podtitulem „Láska a smrt ve světové opeře“ zazpívají operní hvězdy z USA, Alison Balshoi (soprán), Richard Zeller (baryton) a Erick Jordan (bas) v doprovodu Pražské komorní filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina z Holandska. Jedinečné zážitky slibuje také série šesti operních představení v nastudování Jihočeského divadla na unikátním otáčivém hledišti. Vedle českých pěvců, ať už hostů, či sólistů Jihočeského divadla vystoupí v hlavních rolích během tří vybraných představení Verdiho Síly osudu rovněž zahraniční hosté z Metropolitní opery v New Yorku, dirigenti John Keenan a tenorista Allan Glassman, z Jižní Koreje přijede sopranistka Kyunghye La.

Oblíbeným místem pro venkovní koncerty je Pivovarská zahrada, zde se uskuteční koncert držitelů Oscara, Markéty Irglové a Glena Hansarda, který jistě vzbudí značný zájem publika. Národní večer představí hudbu a tanec slunného Řecka v podání Marthy a Teny Elefteriadu, kapely Nissos a tanečního souboru Lyceum a zároveň nabídne návštěvníkům speciality řecké kuchyně. Melodie známých muzikálů zazpívají nejlepší současní zpěváci přímo z Broadwaye, Debbie Gravitte, Jan Horvath a Doug LaBrecque. Moravskou filharmonii Olomouc bude dirigovat odborník na muzikály, Randall Craig Fleischer. Po skvělých koncertech J.Morrisona, M.Fergusova a vokálního souboru New York Voices přijede letos americký trumpetista Bobby Shew, který hrál mimo jiných, s Benny Goodmanem.

Krumlov4Krumlov5Krumlov6

Z dalších světově známých jmen se na festivalu objeví klarinetistka Sharon Kam, která debutovala jako šestnáctiletá dívka s Izraelskou filharmonií s dirigentem Zubinem Mehtou a od té doby účinkovala s mnoha předními evropskými, americkými a japonskými orchestry. Kam doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Oliviera-Munroa, držitele první ceny v oboru dirigování v mezinárodní soutěži „Pražské jaro“ v roce 2000. Nevšední hudební zážitky slibuje vystoupení Filharmonického komorního orchestru s kanadským dirigentem Kerry Strattonem, držitelem cen Gratis Agit Award a Jan Masaryk Award. Za pozornost bude stát také koncert světoznámého kytarového dua dvojčat Petera a Zoltána Katonových, Katona Twins, kteří už vystupovali například v proslulé Carnegie Hall v New Yorku, ve Wigmore Hall v Londýně, či v Concertgebow v Amsterdamu. Pro závěrečný koncert se podařilo získat hvězdy světového interpretačního nebe, Sira Jamese Galwaye a Lady Jaenine Galway, kteří vystoupí společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka.

Nabídka je samozřejmě daleko širší, stačí se podívat na webové stránky www.ckrumlov.cz/mhf2008 nebo www.festivalkrum­lov.cz. Těšíme se na vás! Veronika Dušková mluvčí festivalu