Hlavní navigace

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2008

Kdo má rád dobrou hudbu, komu záleží na prostředí, ve kterém si ji vychutnává a rád poznává interprety světové úrovně, ten by si měl udělat v létě čas a zavítat do Českého Krumlova, kde se od 18. července do 23. srpna bude konat 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.
21. 7. 2008

Sdílet

Za dobu svého konání si festival získal renomé v České republice i za jejími hranicemi. Důraz klade na kvalitu programu a na výběr vynikajících interpretů z tuzemska i zahraničí. Prostředí, dekorace a u vybraných večerů i číše vína, hostina, či ochutnávka národních specialit dodávají koncertům neopakovatelnou atmosféru. Letošní hudební hostina je sestavena z 26 koncertů, či představení a kromě vážné hudby nabízí i další hudební žánry, jako je jazz, rock, folklór, nebo muzikálové melodie. Zkrátka, program je sestaven tak, aby si z něj mohl vybrat každý podle chuti.

krumlov2 krumlov3

Koncerty se budou již tradičně konat nejen v zámeckých interiérech, ale i pod širým nebem, v zahradách, nádvořích, či náměstích. Pozornost na sebe přitahuje tradičně zahajovací koncert. Tentokrát festival otevře operní galakoncert na letní jízdárně v zámecké zahradě. Operní árie s podtitulem „Láska a smrt ve světové opeře“ zazpívají operní hvězdy z USA, Alison Balshoi (soprán), Richard Zeller (baryton) a Erick Jordan (bas) v doprovodu Pražské komorní filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina z Holandska. Jedinečné zážitky slibuje také série šesti operních představení v nastudování Jihočeského divadla na unikátním otáčivém hledišti. Vedle českých pěvců, ať už hostů, či sólistů Jihočeského divadla vystoupí v hlavních rolích během tří vybraných představení Verdiho Síly osudu rovněž zahraniční hosté z Metropolitní opery v New Yorku, dirigenti John Keenan a tenorista Allan Glassman, z Jižní Koreje přijede sopranistka Kyunghye La.

Oblíbeným místem pro venkovní koncerty je Pivovarská zahrada, zde se uskuteční koncert držitelů Oscara, Markéty Irglové a Glena Hansarda, který jistě vzbudí značný zájem publika. Národní večer představí hudbu a tanec slunného Řecka v podání Marthy a Teny Elefteriadu, kapely Nissos a tanečního souboru Lyceum a zároveň nabídne návštěvníkům speciality řecké kuchyně. Melodie známých muzikálů zazpívají nejlepší současní zpěváci přímo z Broadwaye, Debbie Gravitte, Jan Horvath a Doug LaBrecque. Moravskou filharmonii Olomouc bude dirigovat odborník na muzikály, Randall Craig Fleischer. Po skvělých koncertech J.Morrisona, M.Fergusova a vokálního souboru New York Voices přijede letos americký trumpetista Bobby Shew, který hrál mimo jiných, s Benny Goodmanem.

Krumlov4Krumlov5Krumlov6

Z dalších světově známých jmen se na festivalu objeví klarinetistka Sharon Kam, která debutovala jako šestnáctiletá dívka s Izraelskou filharmonií s dirigentem Zubinem Mehtou a od té doby účinkovala s mnoha předními evropskými, americkými a japonskými orchestry. Kam doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Oliviera-Munroa, držitele první ceny v oboru dirigování v mezinárodní soutěži „Pražské jaro“ v roce 2000. Nevšední hudební zážitky slibuje vystoupení Filharmonického komorního orchestru s kanadským dirigentem Kerry Strattonem, držitelem cen Gratis Agit Award a Jan Masaryk Award. Za pozornost bude stát také koncert světoznámého kytarového dua dvojčat Petera a Zoltána Katonových, Katona Twins, kteří už vystupovali například v proslulé Carnegie Hall v New Yorku, ve Wigmore Hall v Londýně, či v Concertgebow v Amsterdamu. Pro závěrečný koncert se podařilo získat hvězdy světového interpretačního nebe, Sira Jamese Galwaye a Lady Jaenine Galway, kteří vystoupí společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka.

Nabídka je samozřejmě daleko širší, stačí se podívat na webové stránky www.ckrumlov.cz/mhf2008 nebo www.festivalkrum­lov.cz. Těšíme se na vás! Veronika Dušková mluvčí festivalu
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).