Hlavní navigace

Microsoft aneb Nástroje pro správu heterogenní infrastruktury…

Microsoft se vždy velmi výrazně profiloval na poli jednoduché centrální správy celého firemního prostředí – infrastruktury – hlavně pak operačních systémů Windows. Co když ale začneme uvažovat o heterogenním prostředí s linuxovými stroji...?

Sdílet

Pokud se jako správce snažíte mít pod kontrolou již několik serverů, sami víte, jak je to nesmírně těžké. Musíte je udržovat v aktuálním stavu, monitorovat jejich funkcionalitu, dostupnost a výkon, mít absolutní přehled o tom, co je na nich instalováno či zda služby a programy fungují v tom správném režimu. A pokud máte rozsáhlou infrastrukturu, pak chcete takové řešení, které nastalou situaci dokáže efektivně vyřešit.

Microsoft nasazuje na tuto problematiku nástroje z rodiny System Center, konkrétně tedy System Center Operations Manager 2007 (SCOM). Tento velmi komplexní nástroj dokáže kromě jiného monitorovat komponenty, stavy, aplikace a služby jednotlivých serverů a zároveň reagovat podle předem definovaných pravidel na situace, které jsou jakkoli v rozporu s ideálním stavem.

Jakkoli je SCOM silným pomocníkem administrátora větších prostředí, byl dlouhou dobu nativně schopen pracovat pouze s windows prostředím a poskytoval omezené možnosti monitoringu jiných systémů (rozšíření WS-Management, SNMP apod.). V nedávné době však byly uveřejněny beta-verze dvou komponent s dílny Microsoftu, rozšiřující jeho schopnosti o monitoring unixových a linuxových serverů (např. HP-UX, Sun Solaris, SUSE Enterprise Server atd.). S nimi také přibude možnost spolupráce a výměny informací s dalšími monitorovacími nástroji třetích stran, konkrétně s IBM Tivoli. Obě komponenty jsou zatím v beta-verzi a volně dostupné ke stažení. Centralizovaná správa heterogenního prostředí pak nabývá zcela jiných rozměrů.

Co více si přát?

Více zde Karel Florian – IT Evangelist <![CDATA[ _gde_kahqjifokg = new Image(1,1); _gde_kahqjifok­g.src=‚http:g­decz.hit.gemi­us.pl/_‘+(new Date()).getTi­me()+‚/redot.gif?id=bac­wqw75Z6qlDi4VGa2VdZdQ­..Mgr_RjHpFLod­Vxf33.27/stpa­ram=kahqjifok­g‘; //]]>