Hlavní navigace

Mobilní malware ohrožuje každou organizaci

100 % všech testovaných společností bylo během roku terčem nějakého mobilního kyberútoku
7. 12. 2017

Sdílet

Podle jednoho z posledních průzkumů společnosti Check Point se mobilní útoky nevyhýbají žádné organizaci. Zpráva s názvem „Mobile Cyberattacks Impact Every Business“ je první studii, která zkoumá dopad mobilních útoků na organizace a podniková prostředí. Data ukazují, že podniková mobilní zařízení jsou neustále v ohrožení. A nezáleží na odvětví, regionu nebo jestli se jedná o platformu Android nebo iOS. Navíc mobilní hrozby jsou často sofistikované a mohou zločincům poskytnout přístup k citlivým osobním i firemním datům. Studie „Mobile Cyberattacks Impact Every Business“ vychází z dat od více než 850 společností ze 4 kontinentů v období od července 2016 do července 2017.

Finanční služby a vládní organizace jsou nejčastěji terčem mobilních malwarových útoků. Obě odvětví totiž nabízí cenná data a jsou zdrojem velkého množství finančních a osobních informací. Ale cílem byly velmi často také technologické společnosti. Každopádně v bezpečí není nikdo a 100 % ze všech 850 testovaných společností bylo během roku terčem nějakého mobilního kyberútoku.

Výzkum také přinesl další zajímavé výsledky, například boří mýty o malwaru pro iOS zařízení. iOS je obecně považován za bezpečnější platformu než Android, takže mnoho organizací doporučuje nebo přímo vyžaduje použití jen iOS zařízení ve snaze zlepšit bezpečnost. Ale výzkum Check Pointu ukázal, že ani iPhony a iPady nejsou imunní vůči mobilním malwarovým útokům a představa, že operační systém sám o sobě zaručí bezpečnost je bláhová.

Check Point proto i v reakci na výsledky studie představil vylepšené řešení Check Point SandBlast Mobile. Technologie Check Point SandBlast Mobile poskytují podle studie společnosti Miercom nejvyšší úspěšnost zachycení mobilních hrozeb na trhu. Reaguje tím i na některé nové trendy a aktivity kyberzločinců. Útočníci například stále častěji vyvíjí mutace stávajícího malwaru nultého dne, snaží se telefony vzdáleně odposlouchávat a zneužít ke špionáži pomocí mikrofonu a kamer a množí se také phishingové útok přes SMS (SMiShing).

V rámci řešení SandBlast Mobile se objevilo několik nových technologií a funkcí:

  • Detekce pomocí umělé inteligence okamžitě zabrání instalaci zero-day malwaru. SandBlast Mobile stále využívá řadu cloudových technologií například pro ověření signatur, sandboxing aplikací, pokročilou analýzu kódu a ověření pověsti hrozeb, ale nové využití umělé inteligence přímo na zařízení pro prevenci malwarové infekce je obrovským skokem v oblasti mobilních technologií.
  • Prevence SMiShingových útoků pro iOS i Android. Tato technologie využívá pro identifikaci phishingových webů největší světovou síť pro boj s kyberzločinem, Check Point Threat Cloud. Každá SMS zpráva obsahující odkaz je anonymně kontrolována a porovnávána s informacemi z ThreatCloud. Když je identifikován SMiShingový odkaz, okamžitě jsou upozorněni uživatel a správce systému.
  • Novinky umožňující sledovat a řídit zabezpečení zařízení. Aplikace SandBlast Mobile dává uživateli kontrolu nad bezpečností svého zařízení., dashboardy pak ukazují, zda jsou vaše zařízení, síť a aplikace chráněné a v případě napadení vás upozorní a doporučí, jaká opatření je potřeba provést. Navíc použití usnadňuje a zjednodušuje elegantní nový design.

I přes řadu hrozeb není důvod se vyhýbat mobilitě a novým technologiím. Je ale potřeba brát oblast kyberbezpečnosti velmi vážně, nepodceňovat rizika a používat odpovídající bezpečnostní řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).