Poskytovatelé datových služeb mohou právě díky optickým sítím nabízet gigabitové pevné nebo bezdrátové připojení, 4K televizní vysílání a v neposlední řadě stavět a provozovat 3G, 4G nebo 5G sítě. Zákazníci zase mohou díky optice telefonovat, sledovat digitální televizi a užívat si vysokorychlostní internet. Optické sítě navíc vynikají výbornou stabilitou přenosu a i při velkých vzdálenostech, které mohou být stovky až tisíce kilometrů, mají minimální až nulovou ztrátu signálu. O jedné z nejmodernějších a nejrozsáhlejších optických infrastruktur na Slovensku, kterou provozuje společnost FibreNet, jsme si povídali s jejím generálním ředitelem Szabolcsem Heizerem.
Jakými technologiemi společnost disponuje resp. čím se umíte pochlubit?
Máme velkou radost, že v první polovině letošního roku se nám podařilo podle naplánovaného investičního záměru dokončit a propojit celou síť na území Slovenska. FibreNet v současné době provozuje více než 600 kilometrů páteřních optických sítí. Po celé trase máme položenou infrastrukturu, která umožňuje maximální kapacitu více než 3800 vláken. Na trase od Bratislavy až po Užhorod máme více než 350 odbočovacích bodů, z nichž jsme schopni s minimální časovou náročností napojit k naší optické magistrále množství měst, obcí či individuálních klientů. V případě potřeby jsme samozřejmě schopni provést napojení i v jakémkoli jiném místě naší sítě, což je také obrovská výhoda. Základem naší sítě je tedy páteřní optická trasa napříč celým územím Slovenska, která funguje na principu OPEN ACCESS. Jedná se o neutrální optickou infrastrukturu vybudovanou podle momentálně nejpřísnějších kritérií a nejkvalitnějších komponent na území Slovenska. V naší síti máme několik moderních opakovacích stanic pro umístění technologií zákazníků. Celá síť je samozřejmě zajištěna nonstop servisem 24/7, přičemž kontinuitu vláken sledujeme online monitoringem. Tento systém nám dokáže přesně lokalizovat místo případné poruchy, čímž urychlujeme proces opravy poškozených vláken.
Takže kde na území Slovenska dokážete nabídnout vaše služby?
Hlavní komunikační linie optických sítí naší společnosti FibreNet vedou jižní částí Slovenska – z Bratislavy na hranice s Ukrajinou a dále do Užhorodu. Naše vlákna mohou být součástí národních infrastruktur poskytovatelů datových služeb v rámci Slovenska, ale i mezinárodních tras například z Rožňavy do Prahy, Frankfurtu do Moskvy s možností přímého propojení do Rakouska, Česka či Maďarska. Kdekoli na této trase jsme schopni připojovat naše zákazníky. Díky naší digitální platformě evidence sítě, jsme schopni v relativně krátké době připravit pro klienta technické řešení napojení a samotnou nabídku.
A jak je to s připojením v jiných částech Slovenska?
V případě potřeby dokážeme bez problémů poskytnout připojení kdekoli po celém území Slovenska. V místech, kde nemáme naši vlastní síť, poskytujeme služby přes naše partnery formou takzvané „full turnkey“ služby, čili česky na klíč. Jednoduše, smluvně a technicky zajistíme vše tak, abychom uspokojili všechny klientovy požadavky a aby mohl naplno využívat služeb, které potřebuje.
Jaké portfolio síťových služeb vaše společnost primárně nabízí?
Je důležité říci, že neposkytujeme žádné datové ani hlasové služby a náš obchodní model je o pasivním kabelovém operátorství. Pro udržení korektního vztahu dodavatel/klient není možné, abychom si konkurovali. Této zásady se budeme držet i do budoucna. Základním produktem nebo službou FibreNetu je dlouhodobý pronájem nebo prodej tzn. nenasvícených vláken. Tento pronájem je na bázi nezrušitelného práva užívání – DF-IRU Dark Fibre Indefeasible Right of Use. Kromě toho nabízíme komplexní výstavbu nebo rozšíření optických sítí podle požadavků zákazníka a samozřejmě poradenství či projektování budování optických sítí.
V posledním období jste výrazně investovali do vašeho pokrytí na Slovensku. Jaké jsou vaše další plány?
Hlavním cílem bylo dokončit páteřní část sítě napříč celým územím Slovenska až na Ukrajinu. To jsme úspěšně zvládli a nyní pracujeme na nových projektech regionálních odboček a sítí. Rádi bychom se zaměřili na budování regionálních/místních FTTh (Fiber To The home) sítí, které budeme napájet na naši páteřní síť. Tyto FTTh sítě chceme provozovat stejnou formou jako páteřní, tzn. formou otevřenosti a neutrality. Tento princip spolupráce s klienty považujeme za velmi důležitý, abychom jim zajistili stabilní obchodní model. Věříme, že naše FTTh sítě umožní poskytovatelům výrazně rozšířit služby digitální televize v HD nebo 4K rozlišení či vysokorychlostního internetu i pro zákazníky, kteří tuto možnost zatím nemají. Pro města a obce zase umožní například spuštění kvalitního kamerového a bezpečnostního systému či množství dalších užitečných služeb.
Je výstavba sítí na Slovensku stejně časově náročná jako u jiných forem infrastruktury?
Ukládání optických kabelů často předcházejí mnohaleté administrativní přípravy, jednání se zastupitelstvími, stavebními úřady nebo s vlastníky bytových domů či pozemků. Takže jsme v podstatě neustále v procesu plánování a příprav nové výstavby naší sítě.
Jaké výhody nabízíte vašim klientům? A kdo jsou vaši potenciální zákazníci?
V první řadě šetříme náklady a čas. Neutrální a otevřený model, který nabízíme, dokáže našim zákazníkům výrazně snížit náklady oproti samostatně budovaným sítím. Další výhodou pro zákazníky je rychlost připojení se do páteřní sítě. Jelikož naše síť je hotová, nemusíme řešit zdlouhavou inženýrskou činnost ani samotnou výstavbu, která často zabere i několik let. Máme produkty jak pro lokální zákazníky, tak pro národní společnosti a v konečném důsledku se samozřejmě zaměřujeme i na nadnárodní mezinárodní tranzitní zákazníky. Naše síť může být velmi přínosná a zajímavá pro státní správu, armádu nebo policii. Díky naší kapacitě počtu vláken dokážeme zákazníkům nabídnout služby ve vyčleněných vláknech, takže je zcela oddělíme od ostatních zákazníků a důsledně zajistíme neustále rostoucí požadavky na bezpečnost a ochranu dat.
Máte také dlouholeté zkušenosti s velkými operátory a lokálními poskytovateli datových služeb.
Našimi zákazníky jsou významní národní operátoři, lokální poskytovatelé datových služeb, ale také společnosti z energetického průmyslu. Obecně lze říci, že náš zákazník potřebuje propojit několik svých bodů a ty připojit v datovém centru do mezinárodní sítě. Nejen pandemie způsobila, že svět je stále více online. Rozvíjí se digitální televize, v domácnostech připojujeme stále více zařízení – počítače, mobilní zařízení, ale také kuchyňské spotřebiče a další „smart“ pomocníky. Stále více lidí pracuje z domu, případně chce mít tuto možnost a potřebují stahovat velké množství dat z pracovních serverů. Na rychlém internetu závisí fungování a rozvoj v podstatě všech firem v současnosti. Páteřní síť FibreNet je ideální právě pro uspokojení neustále rostoucích požadavků na transport velkého množství dat.
A předpokládám, že i nástup 5G sítí zvyšuje nároky na stabilní a vysokorychlostní sítě.
5G sítě představují pátou generaci mobilních sítí a výkonnostní parametry, které ve světě nabízejí, jsou bezprecedentní. Několikrát to vedlo k zajímavým diskusím, zda nebudou z hlediska přístupu k internetu mobilní 5G sítě lepší než optická vlákna. Tyto debaty vycházejí z nesprávného předpokladu, že mobilní sítě 5G mohou nahradit optická vlákna. Ve skutečnosti jsou mobilní sítě 5G a optická vlákna spojené nádoby. Bez optických sítí by sítě 5G nebyly schopny fungovat a zajišťovat služby, pro které byly vymyšleny. Tou základní je poskytnout zákazníkům obrovskou kapacitu dat a nízkou latenci – vysokou stabilitu bez přerušení. Optické připojení, které poskytujeme, je pro super rychlý datový přenos naprosto klíčové.