Monetizace IoT – blýská se na lepší časy

Odborníci odhadují, že na konci tohoto desetiletí bude do IoT sítí připojeno až několik miliard zařízení.
16. 5. 2018

Sdílet

Do roku 2025 by měl mít internet věcí potenciální ekonomický dopad až 11,1 miliardy dolarů ročně. Zatím se ale stále ještě o IoT více mluví, než vydělává. Firmy převážně investují – do výstavby IoT infrastruktury, do vývoje a výroby senzorů a dalšího hardwaru, do vývoje aplikací. Realizují se první projekty, IoT proniká do průmyslu, zemědělství, zaznamenává prudký rozvoj v oblasti smart cities. Dveře k monetizaci IoT jsou otevřené. Tématu monetizace IoT se dotkne i odborná konference CRA IoT Summit & Expo 2018, která se koná 25. května v Praze.

Většina firem, která se již do oblasti IoT aktivně zapojila, však teprve hledá způsoby, jak co nejlépe a co nejdříve na internetu věcí vydělat.

V České republice jsme v uplynulých dvou letech zaznamenali obrovský boom vývoje IoT infrastruktury. Funguje zde hned několik poskytovatelů IoT sítí, které teprve hledají reálné využití. České Radiokomunikace (CRA) postavily základní LoRaWAN síť na bázi své dosavadní vysílací a IT infrastruktury. Další dostavbu sítě realizují na základě reálných projektů a poptávky. IoT sítě mohou vydělávat v případě, že budou skutečně využívané. Modelem, který v budoucnu může uspět, je také využití různých technologií – sítí v rámci jednoho řešení. Každá technologie (LoRaWAN, Sigfox, NB-IoT atd.) je vhodná pro jiný typ dat a v rámci jednoho řešení lze využít informace z různých typů zařízení.

Dalším předpokladem zisku jsou propojené služby – nabídka end to end řešení, nejčastěji realizovaná ve spolupráci s dalšími subjekty a partnery. Máme na mysli projekty realizované ve spolupráci dodavatele hardwaru, poskytovatele infrastruktury a prostředí pro ukládání dat, až po dodavatele konečné aplikace. Výhodou je rovněž nabídka služeb v rámci balíčků, kdy zákazník platí podle svých požadavků a využití IoT infrastruktury – například podle počtu zapojených zařízení a podle požadavku na další služby. Kromě základních kamenů IoT – hardwaru, infrastruktury a aplikace je nutné myslet na ukládání dat, jejich využití a bezpečnost. Internet věcí má za sebou velké množství dat a běžná úložiště nejsou na tento nápor připravena. To nahrává velkým poskytovatelům cloudových služeb a datových center, které mohou nabídnout prostor pro přenos a uložení IoT dat. Současně mohou zaručit jejich zabezpečení. Ideální jsou takové cloudové služby, které jsou technologicky neutrální. Splňuje to například CRA IoT Cloud, který lze využít pro jakoukoliv platformu i mimo LoRaWAN a je rovněž kompatibilní s analytickými a business intelligence nástroji třetích stran.

Všech těchto témat se dotýká třetí ročník odborné konference CRA IoT Summit & Expo 2018. Kromě otázky monetizace IoT se zaměří i na bezpečnost a spolupráci v IoT. Nově konferenci doplní výstavní část, zaměřená na IoT hardware. Konferenci uvede John Gole, ředitel výzkumných programů v oblasti telekomunikací ze společnosti IDC. CRA IoT Summit & Expo 2018 pořádají České Radiokomunikace (CRA). Partnerem je dodavatel informačních systémů a aplikací, společnost KOMIX. V letošním roce je odborný program poprvé propojen i s pražským kolem soutěže CRA IoT Hackathon, která je určena všem zájemcům o moderní technologie z řad odborníků, studentů i technologických nadšenců. CRA IoT Summit & Expo a hackathon se konají v pátek 25. května 2018 od 9:00 h v prostorách Národní technické knihovny v Praze.

Další informace o konferenci CRA IoT Summit & Expo 2018 a možnost registrace najdete na webu iotsummit.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).