Hlavní navigace

Motorem internetu věcí jsou nápady

CRA IoT Hackathon míří do Liberce, koná se 13. dubna 2018. Vítězné projekty si rozdělí 30 000 Kč.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České Radiokomunikace (CRA) pořádají své IoT Hackathony již od roku 2016, nabízejí zde prostor pro přímé setkání s novými technologiemi, daty a prostředky z oblasti internetu věcí. Cílem těchto hardwarově zaměřených soutěží je přinést nejzajímavější nápady pro internet věcí a síť CRA LoRaWAN. Úkolem vývojářských týmů je během jediného dne sestrojit funkční prototyp zařízení, které bude prostřednictvím IoT sítě CRA komunikovat.

Hardware, senzory, kity a jednoduchý software

Účastníkům CRA IoT Hackathonů je na místě k dispozici hardware, který použijí pro sestrojení funkčního zařízení. Soutěžící také mohou využít i vlastní hardware nebo prototyp vlastního zařízení. Je však nutné, aby zařízení bylo plně kompatibilní se sítí LoRaWAN, která je v rámci soutěže k dispozici. Cílem je prototyp zařízení v této síti také zprovoznit, tzn. i naprogramovat tak, aby komunikovalo se sítí LoRaWAN a plnilo svůj účel. Je možné připravit i základní aplikaci, která data vysílaná zařízením využívá a předává dál, případně alespoň naznačit fungování a využívání této aplikace.

Hardwarové komponenty zahrnují vývojové desky kompatibilní s Arduino, LoRaWAN komunikační moduly, různé senzory (včetně např. senzoru detekce zemního plynu nebo čidla polohy GPS), nepájivá pole, LED a další materiál. Pro účastníky, které především zajímá vývoj softwaru, jsou k dispozici jednoduché LoRaWAN kity, které stačí připojit přes sériovou linku a emulovat funkční hardware.

Po celý den soutěže jsou k dispozici aplikační inženýři CRA a další mentoři.

Komunikační a aplikační prostředí v síti LoRaWAN

Veškerá zařízení by měla být kompatibilní s IoT sítí CRA, která je postavená na platformě technologie LoRaWAN. Ta je vždy na místech konání hackathonů, kromě běžně dostupné konektivity, k dispozici prostřednictvím gateway LoRaWAN s přímým přístupem do sítě CRA. Svou IoT sítí již CRA pokrývají téměř celou ČR – tedy všechna větší města a jejich okolí.

Příklady táhnou – vede ekologie a chytré město

Všechny hackathony, které CRA od roku 2016 uspořádaly, přinesly řadu zajímavých nápadů a projektů. Účastníci nejčastěji myslí na oblast ekologie, zemědělství, logistiky; velmi populárním tématem bývají čidla pro sledování popelnic a odpadových kontejnerů a lákají i další zařízení pro tzv. chytrá města – například lampy veřejného osvětlení, které reagují na míru denního světla, pohyb v jejich okolí apod.


Liberec je otevřený inovacím

Liberecký hackathon se uskuteční v pátek 13. dubna 2018 v prostorách Evropského domu. CRA zde spojily své síly s Lipo.ink – prvním podnikatelským inkubátorem v Libereckém kraji, který se zaměřuje na podporu budoucích, začínajících i již etablovaných podnikatelů v rozvoji inovačních záměrů. Hlavní náplní Lipo.ink je podpora podnikání ve všech jeho vývojových stádiích od osvěty na středních a vysokých školách, přes inkubační programy pro startupy po regionální zastoupení švýcarského programu PlatInn, který zprostředkovává inovační poradenství pro malé a střední podniky v regionu.

Vítěz bere vše – vyhodnocení a odměny

Jak již bylo řečeno, úkolem vývojářských týmů na CRA IoT Hackathonu je sestrojit a naprogramovat (či naznačit funkcionalitu aplikace) co nejzajímavější funkční prototyp zařízení, které bude komunikovat prostřednictvím sítě LoRaWAN.

Práce týmů je pak ve večerních hodinách zakončena prezentací projektů, kde mohou týmy poukázat i na byznysový potenciál projektu. Na základě těchto prezentací pak hlasuje odborná porota. Hlavní cena je 15 000 Kč pro vítězný tým, 10 000 Kč pro druhý a 5 000 Kč pro tým na třetím místě. Těm nejlepším se také otevírají dveře pro další spolupráci v oblasti IoT.

Pokud si myslíte, že právě vy máte co nabídnout a máte nápad pro využití internetu věcí, přihlaste se na CRA IoT Hackathon v Liberci na pripoj.me.