Hlavní navigace

Na nový SAP zatím přecházejí spíš nadnárodní korporace. Vyčkávání se ale může českým firmám vymstít

 Autor: Atos
Jeden z největších poskytovatelů systémů pro plánování podnikových zdrojů, tzv. „enterprise resource planning“ (ERP), německý SAP, postupně převádí své klienty na ERP nové generace S/4 HANA a podporu starších verzí ukončí k roku 2027.
19. 7. 2021

Sdílet

Přechod na nový SAP se týká přibližně 1 300 českých firem a úřadů, které starší řešení SAP využívají. Mnohé o tom ale nevědí a své systémy na nový SAP pravděpodobně část z nich nestihne včas zmigrovat.

Nový ERP systém je založen na in-memory platformě SAP HANA a poskytuje intuitivnější a k uživatelům přátelštější prostředí SAP Fiori. Databáze SAP HANA umožňuje firmám pracovat snadno a rychleji s firemními daty, vyhodnocovat je a přizpůsobovat tak svůj byznys měnícímu se trhu. S/4 HANA pak optimalizuje datové modely a tzv. business logic (tedy vlastní uspořádání systému) tak, aby ideálně komunikovaly s platformou HANA. Právě možnost efektivně pracovat s databází SAP HANA je pro firmy přední motivací k zavádění změn.

Podpora starší verze SAP skončí v roce 2027. Používá ji přitom přibližně 13 stovek firem u nás. Asi polovina z nich zatím migraci neřeší, přestože čas se krátí a přechod na novější verzi trvá několik měsíců. Podle dat firmy Atos, která je jedním z předních implementátorů SAP, je na českém trhu aktuálně kapacita přibližně pro migraci maximálně 50 firem ročně a není důvod očekávat, že by se zvýšila. Zatímco nyní tak lze migrovat bez problémů, za dva roky již bude složité najít zavedeného partnera s volnými kapacitami.

Zatímco mezinárodní firmy skloňují digitální transformaci ve všech pádech a migrují na systémy nové generace, české firmy se zatím nikam neženou. „Z většiny migrují české pobočky zahraničních firem, případně firmy, které mají jasný business case. To často souvisí například se změnami vlastníků, fúzemi či naopak osamostatněním se," přibližuje aktuální situaci Milo Georgievski, manažer divize SAP služeb pro Českou republiku ze společnosti Atos, kterou Gartner označil za jednoho z nejlepších implementátorů SAP.

Firmy, které už migraci na novou verzi řešit začaly, se pak v zásadě dělí na dva tábory. První využívá příležitosti a staví si zcela nový systém na zelené louce. Druhý harmonizuje a integruje v současnosti využívané aplikace a chystá je na migraci do nového systému. Který model je vhodný pro vaši firmu? To podrobně rozebereme v dalším článku Greenfield versus Brownfield.

5 chyb, které vás při přechodu na nový SAP vyjdou draho

1. S přechodem na nový SAP otálíte

Už za šest let končí podpora starších verzí SAP, přesto většina firem zatím s přechodem na novou verzi ani nezačala. Je očekáván přetlak zájmu, podle odhadu Atos se nedostane na velkou část organizací.

2. Nechcete přechodu na nový SAP věnovat čas týmu interních specialistů

Nový SAP nemůže nadesignovat IT oddělení samotné. Klíčová je podpora lidí vedoucích byznys. Firmy často nededikují svým zaměstnancům dost času na mapování potřeb a spolupráci na projektu. Pak není překvapivé, že se adaptace na nový SAP posouvá v čase

3. Nechcete přechod na nový SAP nijak zvlášť komunikovat směrem do firmy

Pozitivní přijetí je pro nasazení a úspěšný provoz nového systému klíčové.

4. Před migrací si nepřipravíte podrobnou analýzu a strategii

Není nic náročnějšího než migrace neuspořádaných dat a aplikací, které spolu optimálně nekomunikují. Na přechodu na nový SAP je nejnáročnější design budoucího nástroje. Pokud firma ví, co potřebuje, lze digitalizovat během pár měsíců.

5. Nevěnujete pozornost výběru partnera pro migraci na nový SAP

Partnera vybírejte podle referencí konkrétního řešitelského týmu, zkušeností ve vašem oboru a hlavně podle „culture fit“ – shody vašich organizačních kultur.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).