Hlavní navigace

Notebook s displejem, který jste vždycky chtěli. MateBook X Pro přichází

Když ho otevřete, bude právě displej tím, čeho si na první pohled okamžitě všimnete. I když je „jen“ 13,5palcový, bude vám připadat tak nějaký větší.
17. 8. 2020

Sdílet

Je to tím, že Huawei zvolil poměrně netradiční poměr stran 3:2, který se výborně hodí na procházení webu, ale i třeba prohlížení fotografií. Jaký je nový MateBook X Pro?

Co čekat od prémiového notebooku za prémiovou cenu? Především kvalitu ve všech ohledech a to bez větších kompromisů. Huawei v tomto ohledu jednoznačně boduje už zářivým a hlavně neobvykle rozměrným displejem.

Ještě větší displej

U notebooků stále ještě nepříliš často vídaný poměr stran 3:2 dodává displeji MateBooku pocit, že se díváte na mnohem větší než jen 13,5palcový zobrazovač. A není to jen subjektivní dojem. Na rozdíl od širokoúhlých displejů se na tento vejde mnohem více informací naráz. Na první načtení webu vidíte nejen obvyklý horní reklamní banner a titulek, ale i velkou část článku. To samé platí při úpravě fotografií nebo videa, vše je větší a přehlednější, než na displeji 16:9. Při používání notebook uvítáte i fakt, že displej je dotykový. Bohužel k němu nelze použít žádný stylus (pero), protože chybí příslušné ovládací vrstvy.

Díky ultravysokému rozlišení 3000 × 2000 bodů si můžete na obrazovku rozmístit ovládací prvky jednotlivých programů opravdu podle libosti. Předinstalované Windows 10 Pro navíc umožňují rozdělení obrazovky na několik segmentů, z nichž v každém běží jiná aplikace. To se hodí nejen při práci, kdy v jedné části lze mít otevřený například Twitter pro aktuální informace, v druhé Messenger pro komunikaci a ve třetí například Word. Díky rozlišení displeje bude vše dobře čitelné a použitelné. Displej je lesklý, ale díky velmi vysoké svítivosti (hodnota 450 nitů) s ním bez obav můžete vyjít i na přímé sluneční světlo a stále pracovat.

Ukrytá kamera, luxusní vzhled

Uzounké rámečky kolem displeje umožnily výrobci celé tělo notebooku razantně zmenšit. Své obvyklé místo (nad displejem) však musela opustit webová kamerka, která je nově uschována pod speciální klávesou. Tu stačí stisknout, kamera se vyklopí a můžete chatovat. Má to výhodu, že nikdo nepovolaný vás nedokáže tajně šmírovat, nevýhodou pro někoho může být, že kamera snímá váš obličej z netradičního „žabího“ pohledu. Další výtky však budete s ohledem na konstrukci notebook hledat jen těžko.

Celokovové a takřka bezešvé tělo je prostě perfektní. V nejtlustším místě má necelých 15 milimetrů (14,6 mm), na druhé straně naměříte pouze necelých pět milimetrů (4,9 mm). Nikde nic nečouhá, nepřečnívá ani při používání nevrže či nedoléhá. Rozměrům odpovídá i hmotnost, která čítá 1,33 kilogramu, což z MateBooku X Pro dělá ideální stroj i na neustálé přenášení.

Na těle notebooku najdete dva USB-C a jeden USB 3.0 port pro napájení a připojení periférií. Pokud by to nestačilo, v krabici je navíc přibalena redukce s dalším USB-C, USB-A, HDMI 2.0 pro monitor a VGA konektorem. Nutno dodat, že běžně nic takového výrobci ke svým notebook zdarma nepřidávají.

Zásadním faktorem při výběru pracovního počítače je pochopitelně kvalita klávesnice a ani tady Huawei nešlápl vedle. Perfektní zdvih, tichý chod, regulovatelná intenzita podsvětlení, dostatečný rozestup mezi klávesami a protiskluzová úprava jsou samozřejmostí.

Výkon, zvuk, výdrž a bezpečnost

Model X Pro pohání procesor Intel i7 desáté generace v kombinaci se samostatnou grafickou kartou Nvidia MX250. Tato sestava je plně dostačující i na náročnou kancelářskou práci, úpravu fotografií, videí nebo třeba celodenní sledování filmů ve vysokém rozlišení. Hry si na X Pro také zahrajete, ale u těch nových se spuštěním s plnými detaily rozhodně nepočítejte.

Příjemným překvapením je u MateBooku X Pro velmi kvalitní zvuk. Uslyšíte dokonce i basy, což by u tak subtilního přístroje asi málokdo čekal. Zvuková karta si oficiálně poradí i s Dolby Atmos. Nadprůměrnou má MateBook i výdrž na baterie. Na jedno nabití nám v testu zvládl přehrávat Full HD filmy celých 11 hodin. Pouze pracovat vydržel dokonce 14 hodin. Výrobcem udávané maximum je 15 hodin.

O bezpečné zamčení notebooku se stará čtečka otisku prstů zabudovaná přímo ve spouštěcí klávese. Identifikace je stejně rychlá (takřka okamžitá), jako u špičkového mobilního telefonu.

Komu se hodí?

MateBook X Pro je především manažerský notebook, který si za cenu kolem 50 000 Kč pořídí především ti, kteří musí reprezentovat už samotným vzhledem. Výkonem stačí na náročnou kancelářskou práci i zábavu. Pro majitele telefonů Huawei pak nabízí zajímavý benefit v podobě Huawei Share (bezdrátové sdílení dat mezi mobilem a počítačem).