Za co zodpovídáte?
Mým hlavním úkolem je dohlížet na pokračující růst společnosti HTS Česká republika coby centra výzkumu a vývoje, které pokrývá všechny činnosti společnosti Honeywell v regionu EMEA a zejména na Středním východě, Rusku, Turecku a Africe a v regionech s vysokým růstem ve střední a východní Evropě. Navíc se soustřeďuji na řízení rostoucího inovačního ekosystému a partnerství v České republice, které umožňují spolupráci mezi naší společností a rozvíjejícími se sektory nových technologií v regionu. Naším cílem je vyvíjet a uvádět na trh vysoce inovativní technologie.
Čím se Honeywell v ČR zabývá?
HTS Česká republika se zaměřuje na oblast bezpečnosti a produktivity práce, letectví, řešení pro industriální budovy a na pokročilé materiály a technologie. Zvláštní pozornost věnujeme průmyslovým „IoT propojeným řešením“ (např. Connected Worker a Buildings) a vývoji leteckých technologií a systémů klíčových pro bezpečnost. Za zmínku určitě stojí fakt, že v České republice působí největší vývojový tým mimo US, který se zde zabývá výzkumem a vývojem v oblasti letectví. Jeho práce se zaměřuje na navigační systémy, systémy pro kokpit a komunikační a kontrolní systémy. Ve skutečnosti se jedná o jedinečný mix špičkových technologií a aplikací používaných v reálných životních situacích.
Proč jste si Brno vybrali pro jedno ze svých výzkumných a vývojových center?
Česká republika má dlouhou tradici ve výchově vysoce talentovaných inženýrů, ať už se jedná o softwarové inženýry nebo mechaniky. Snažíme se je přitahovat. Naší výhodou je, že s námi zůstávají dlouhodobě. Česká republika je technologicky orientovaná země a naši inženýři zde rádi zůstávají.
Honeywell má v České republice dlouhou tradici, která se datuje do začátku 90. let. Výzkumné a vývojové centrum v Brně zahájilo činnost v roce 2003. Od té doby kontinuálně rosteme. Díky velmi dobrému ekosystému českých technických vysokých škol existuje mnoho talentovaných lidí, kteří jsou velice úspěšní ve strojírenství, aplikovaném výzkumu a inovacích.
Jak spolupracujete s univerzitami?
Snažíme se propojovat akademické prostředí s naším výzkumem. Tato spolupráce je velice důležitá, protože může přinést zásadní inovace. Máme společné projekty téměř se všemi technickými VŠ v České republice, ale i v zahraničí. Studentům nabízíme spolupráci na diplomových pracích nebo stáže. Spolupracujeme také s Jihomoravským inovačním centrem na různorodých projektech jako je např. otevřená dílna FabLab.
Mluvil jste o nejmodernějších technologiích. Jaké to jsou? Co třeba IoT?
Před třemi lety jsme se rozhodli transformovat z tradiční průmyslové firmy v globální technologickou společnost, což mimo jiné přineslo zaměření na průmyslový internet věcí. Zaměřujeme se na technologické inovace, IIoT, AR, VR, Machine Learning, atd. Vedle toho jsme také významným výrobcem hardware, senzorů, mechanických aktuátorů, ale i leteckých motorů. Pracujeme na propojení zařízení, což je důvod, proč v posledních letech rozšiřujeme naše softwarové kapacity.
A propojujete i letadla?
Ano. Tenhle projekt je jednou z našich šesti iniciativ v propojování různých věcí a patří mezi ty nejdůležitější. Otevřením datových cest do letadla a z letadla vzniká řada příležitostí pro letové posádky, fleet manažery, řízení letového provozu, personál údržby na zemi a další. Letadlo se stává datově bohatým uzlem na větší síti, využívá nové technologie a spolehlivější vysokorychlostní připojení Wi-Fi, pomocí něhož propojuje součásti a vybavení letounu s cílem okamžitě odesílat, přijímat a analyzovat data. Díky tomu jsou nyní operátoři lépe schopni předvídat situace – zabránit přerušení provozu nebo se třeba vyhnout nepříznivému počasí.
Jaké další oblasti propojujete?
Pracujeme třeba na projektech připojených budov, tzv. Connected Buildings. V této oblasti jsme velice silní. V principu budujeme softwarovou vrstvu nad systémy, které zajišťují interní komfort a bezpečnost v budovách. Díky tomu monitorujeme, jak budova funguje a dokážeme tak třeba dohledat příčinu neobvyklé spotřeby energií nebo identifikovat rizikovou situaci z pohledu bezpečnosti. Mimoto máme divizi, která se věnuje řešením pro průmyslové pracovníky, tzv. Connected Worker. Nabízíme různé druhy osobních ochranných pomůcek pro práci jako respirátory, bezpečnostní boty a další bezpečnostní pomůcky. Naší snahou je všechna tato zařízení propojovat přes internet a poskytovat zákazníkům specifická řešení.