Hlavní navigace

Open source, kde byste ho nečekali

Software s otevřenou licencí, známý také častěji pod pojmem open source pomalu dobývá pozice, kde by dříve jeho nasazení nebylo myslitelné.
24. 5. 2013

Sdílet

Koncept open source byl na svém počátku považován korporátní sférou za něco, co sice může i fungovat ale nelze na tom postavit bytí a nebytí vlastního podnikání. Časem se ale ukázalo, že řada projektů je velmi dobře životaschopná a s dostatečně mohutnou komunitou vývojářů je možné je bez obav nasadit i mimo akademickou sféru, kde měly většinou kořeny. V posledních letech se stále častěji objevuje i obchodní model prodeje kdy samotný software je k dispozici jako open source a výrobce inkasuje peníze z jeho podpory, případně přizpůsobení zákazníkovi. A zdá se, že zákazníci v tom už nevidí problém a tak se postupně otevřená řešení dostávají i tam kde by si je před několika lety nikdo nedovedl ani představit natož převzít zodpovědnost za jejich nasazení.

Takovou doménou dosud byly specializované systémy pro řízení výrobních procesů a jejich propojení s konstrukcí – zkrátka oblast PLM. Americká firma Aras nabízí produkt Aras Innovator, který umožňuje integrovat a spravovat různé zdroje konstrukčních CAD dat, souvisejících s plánováním, řízením a kontrolou příslušných výrobních procesů. Je to plně otevřený systém s třívrstvou architekturu na bázi SOA (Service Oriented Architecture). V současné době jsou už k dispozici konektory do nejpoužívanějších CAD systémů jako je AutoCAD, Pro/Engineer, SolidWorks, SolidEdge, CATIA, NX, Inventor, Cadence a dalších.

Nejčastější využití nachází ve výrobních podnicích při správě CAD modelů, výkresů, kusovníků a dokumentů. V rámci komplexního PLM řešení zahrnuje systém také podporu pro projektové řízení, plánování kvality nebo správu dodavatelů.

Aras Innovator je primárně poskytován pod otevřenou licencí Enterprise Open Source. Licence pro jeho použití je volná a není omezena časově ani počtem uživatelů. Nicméně update, opravné balíčky, hotline a další služby jsou již zpoplatněny. Nově je také k dispozici podpora exportu konstrukčních dat ve 3D, 2D, nákresů, dokumentů Microsoft a dalších formátů do otevřeného 3D PDF. Díky tomu není nutné kupovat drahé dodatečné licence pro CAD aplikace, ale stačí běžný prohlížeč PDF, který umožní uživatelům pracovat s exportovanými daty, včetně otáčení, řezů a dalších funkcí.

Na českém a slovenském trhu je toto řešení nabízeno prostřednictvím společnosti T-Systems Czech Republic. Ta zde zajišťuje implementaci, integraci, provoz a podporu systému Aras Innovator pro průmyslové podniky a stala se systémovým integrátorem produktů Aras pro rok 2013.

T-Systems

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).