Hlavní navigace

Opravdový cloud

Společnost IGNUM spustila v minulých dnech službu WEBCLOUD.CZ – první český webhostingový cloud. WEBCLOUD.CZ nabízí služby „Platform as a service“ pro webhosting a „Application as a service“ v podobě e-mailu a domén. Představme si WEBCLOUD.CZ a jeho technologie trochu blíže.
27. 10. 2011

Sdílet

Webhosting ve velkém, nebo cloud?

První úvahy o stavbě cloudu se ve společnosti IGNUM objevily dávno před tím, než se o cloud computingu začalo mluvit všude. Kolem roku 2008 se ukázalo, že DDoS útoky na webservery, občasné špičky návštěv jednotlivých webů a chybně či neefektivně napsané webové aplikace často přetěžují webhostingové servery a omezují služby ostatním zákazníkům, kteří spolu sdílejí fyzický server. Jako přirozené řešení se nabízelo výkon webových serverů spojit a pomocí load balanceru rozložit zátěž na jednotlivé stroje. Hlubší úvahy vedly k hledání odpovědí na otázky, jestli je lepší spojit servery do jednoho uniformního worker poolu a pak řešit priority při load balancingu, nebo mít více poolů a na nich určovat kvalitu služby. Kde vzít vysoce dostupné datové úložiště s dostatečným výkonem a jak jej připojit k worker nodům? Jak služby účtovat, co a jak logovat a jak zálohovat data zákazníků? Takto vznikla řada dalších otázek a odpovědí, které zapadají do dnes populární doktríny cloudu.

Ekonomické řešení těchto problémů a smysluplné odpovědi na položené otázky se dají najít nejlépe v situaci, kdy jde o poměrně velké množství serverů a obrovské množství individuálních webhostingů. V principu je totiž řešením stále jen overprovisioning výkonu, operační paměti, diskového prostoru a konektivity. Rozdíl je v tom, že jej lze udělat jen jednou pro celý cloud, který pak může růst společně s požadavky zákazníků a zachovávat si rezervu pro mimořádné situace. V případě WEBCLOUD.CZ se při dimenzování konkrétně uvažuje s desítkami až stovkami tisíc webhostingů a s miliony hitů za vteřinu.

Nejen open source

Technologická základna pro poskytování hostingu je u mnoha firem z velké části tvořena kombinací známou jako LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), což platí i pro majoritu zákazníků hostingu u IGNUM. Snahou při budování webhostingového cloudu proto bylo zachovat představu o systému a rozhraní, na která je zákazník zvyklý z obyčejného hostingu nebo z vlastních vývojových stanic. Zmíněné OSS technologie jsou použity napříč platformou WEBCLOUD.CZ, ale s obyčejným LAMP si cloud samozřejmě nevystačí. Proto je mix technologií rozmanitější. Namátkou, v cloudu mají podstatnou úlohu instalace systémů OpenIndiana a FreeBSD, worker nody mají upravené linuxové kernely i Apache HTTPd, jako loadbalancery slouží kaskáda Cisco zařízení a OSS PROXY.

Rozhraní Webcontrol nabízí online přístup ke statistikám všech měřených parametrů hostingu

Rozhraní Webcontrol nabízí online přístup ke statistikám všech měřených parametrů hostingu

Provozní konfigurace systému, neboli orchestrace jednotlivých nodů a rolí, probíhá plně automaticky a stará se o ni vlastní provisioning systém, naprogramovaný na míru pro tento cloud. Aplikační logika se stará nejen o spouštění webů, ale i o billing na základě spotřebovaných prostředků (procesorového času, operační paměti, diskového prostoru, přenesených dat), o provozní a výkonové parametry a o zachování a vynucování SLA.

Největší technologickou zajímavostí řešení WEBCLOUD.CZ jsou ovšem storage servery, které poskytují data worker nodům přes NFS. Použitý filesystém ZFS na storage serverech umožňuje udržovat zákaznická data pomocí snapshotů jeden den nazpět po hodinách a pak týden nazpět po dnech. V plánu je zákazníkům nabídnout možnost data automaticky obnovit ze snapshotu a nebo dokonce historii změn přímo zpřístupnit přes FTP, SFTP, SCP a další. ZFS přináší nejen výborný výkon, kompresi dat a redundanci v podobě analogie RAIDu, nýbrž i možnost asynchronní replikace dat na další server a udržování online kopie dat pro případ výpadku primárního datového úložiště či například odpojení celého datového centra. Přitom je tato replikace velmi nenáročná na prostředky serverů i síťové pásmo.

Novinka na trhu i ověřená technologie

Technologické celky, know-how správců systémů a novinky v technologii WEBCLOUD.CZ nevznikly v IGNUM samoúčelně a WEBCLOUD.CZ není z technického pohledu ojedinělý, jednoúčelový projekt. Naopak, jednotlivé technologie vyžívá IGNUM i v jiných projektech, kde jsou zpravidla již dlouhodobě osvědčené. Například storage servery se používají pro další projekty a to i s větší návrhovou kapacitou a zátěží. Využity byly například i na mamutí projekty s hrubou kapacitou přes 500 TB. Novinkou ve WEBCLOUD.CZ je především automatizace a orchestrace, která z pohledu zákazníka s několika málo weby především zrychluje reakce na jeho požadavky a eliminuje lidský faktor – v důsledku tedy i chyby a prodlení. Z pohledu velkého partnera je WEBCLOUD.CZ nedocenitelná věc, neboť díky možnosti přímého připojení na API provisioning systému přes SOAP lze svázat partnerův IS a přeposílat požadavky přímo na WEBCLOUD.CZ.

Při založení nového hostingu lze využít připravené šablony běžných webových projektů

Při založení nového hostingu lze využít připravené šablony běžných webových projektů

Škálovatelnost a budoucnost

IT je bezpochyby obor plný překvapení, a proto byl WEBCLOUD.CZ navrhován tak, aby měl co nejméně omezení a designových limitů. Z toho důvodu bylo věnováno hodně času rozboru systému a hledání slabých míst. Například stálo za to zjistit, jaké jsou limity počtu TCP spojení, které je schopen Linux udržet. Nebo kolik IP adres a IPv6 adres lze nabindovat na jedno rozhraní na load balancerech. Velká pozornost byla věnována i storage serverům a jejich připojení k worker nodům, adresnímu plánu, provozu dual-stacku s IPv6 a dalším aspektům moderního webhostingu. Cílem IGNUM je WEBCLOUD.CZ i nadále rozvíjet a doplňovat o další funkce.

Hostujeme v cloudu

Jak funguje WEBCLOUD.CZ v praxi? Po založení účtu na stránkách WEBCLOUD.CZ lze ihned začít využívat hosting pro jakýkoli publikační systém či databázi, bez jakéhokoli omezení počtu provozovaných projektů. Výkon hostingu je plynule navyšován dle potřeby hostovaného webu, není vyžadována volba varianty webhostingu ani parametrů serveru.

Cena hostingu je každý den odečítána z depozitu, který lze průběžně navyšovat a sledovat prostřednictvím webového rozhraní. Sledovány jsou parametry výkonu (využití procesorového času), čerpaní úložné kapacity a objem přenesených dat. Do konce roku 2011 je účtován pouze poplatek za využitý diskový prostor (2 Kč za GB a den), datové přenosy ani využití procesorového času účtovány nejsou.

Vyzkoušejte si hosting v cloudu ještě dnes – po přihlášení na stránkách WEBCLOUD.CZ získáte zdarma kredit 50 Kč na vyzkoušení všech funkcí hostingu. Při navýšení depozitu o 1 000 Kč získáte navíc i CZ doménu pro váš nový web zdarma.

Tomáš Hlaváček, senior administrátor ve společnosti IGNUM, s.r.o.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).