Hlavní navigace

Opravdu neodolatelný cloud

Americké Ministerstvo obrany zvažuje možnost umístit svá data do cloudu. Vedle neklasifikovaných dat má jít také o utajované informace.
22. 10. 2014

Sdílet

Americké Ministerstvo obrany se obrátilo na poskytovatele cloudových služeb s žádostí o informace (v rámci procesu Request for Information) k záměru využít cloudové služby k ukládání a zpracování dat. Pozoruhodné na tomto záměru je, že se týká také dat stupně utajení 5 a 6 (na sedmistupňové škále).

Záměr využít cloud má v podání amerického Ministerstva obrany dvě varianty, z nichž ani jedna však nespočívá ve využití veřejného cloudu. Podle první by si dodavatelé pronajali prostor v datových centrech Ministerstva, takže služby by poskytovali sice z vlastního hardware a software, ale za fyzickou bezpečnost by odpovídalo Ministerstvo obrany. Druhá varianta je využití kontejnerových datových center, která by byla umístěna mimo datová centra Ministerstva obrany, ale využívala by jejich zdroje: zálohovanou energii a (také zálohovanou) konektivitu. Co se plánované zátěže týče, RFI zmiňuje pouze široké rozmezí – od konfigurací do 10 tisíc virtuální serverů až po víc než 200 tisíc serverů.

Cílem amerického Ministerstva obrany je využít cloudových technologií, ale ve velmi restriktivním režimu. V podstatě jde o obdobu kontraktu, který má americká tajná služba CIA se společností Amazon: ta poskytuje služby privátního cloudu , ale za firewallem CIA, komentuje Jaroslav Lom, obchodní specialista pro bezpečnost společnosti ESET.

Tlak na zvýšení efektivity nutí organizace hledat inovativní řešení – a to včetně takových, která byla ještě nedávno nemyslitelná. Ukazuje se, že pro každou architekturu je možné najít odpovídající zabezpečení, aby prošla i tak náročným auditem, jaký předepisuje americká legislativa pro tajná data, uzavírá Jaroslav Lom.

Jaroslav Lom
Obchodní specialista pro informační bezpečnost
Tel.: +420 233 090 265

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).