Hlavní navigace

Pár slov o doménách

Ten, kdo usiluje o zveřejnění čehokoliv na internetu, to má dnes v podstatě velice snadné. Vše s tím související se realizuje vlastně velice jednoduše.
29. 6. 2020

Sdílet

S doménami se setkávají uživatelé internetu naprosto samozřejmě. A pokud si snad nejste jisti, zda jste mezi těmi, kdo někdy na nějakou doménu narazili, pak vězte, že stoprocentně ano. Protože nebýt domény a využití této právě vámi byste v tuto chvíli nemohli číst tyto řádky. Bez domény byste je s největší pravděpodobností nenašli, ani kdybyste je hledali sebeusilovněji, a pokud byste se sem dostali, bylo by to vyloženě čirou náhodou.

A sice proto, že domény jsou názvem, podle kterého se na internetu hledá v onom pomalu nekonečném moři nejrůznějších prezentací právě to, čeho je člověku zapotřebí.

Každá internetová stránka, která je na síti vyvěšena, má totiž svoji IP adresu, tedy jedinečnou číselnou kombinaci, podle níž ji na přání uživatele počítače vyhledávají. Počítačům takové číselné řady vyhovují více než cokoliv jiného. Lidem však nikoliv.

A aby si lidé nemuseli pamatovat ony obsahově nesmyslné řady čísel, existují právě domény. Tedy názvy v písemné formě, jež jsou pro lidi daleko snáze zapamatovatelné a jež jsou přiřazeny unikátně k tomu či onomu číslu.


Jak že taková doména vypadá?

Je tu v první řadě doména prvního řádu, již najdeme na konci toho, co zadáváme při hledání konkrétní internetové prezentace. Což je dejme tomu v případě české domény ono .cz na konci.

Pak je tu doména druhého řádu, kterou je originální název, jenž si volí sám vlastník webové stránky a jenž se nemůže použít více než jedenkrát. Aby pak nedocházelo k duplicitě, lze si použitelnost toho či onoho názvu ověřit ve službě WHOIS.

A doménou řádu třetího je obvykle www., po němž následuje doména řádu druhého.

Doménu .cz si lze zaregistrovat u zájmového sdružení právnických osob CZ.NIC, které vede a kontroluje i seznam autorizovaných a ověřených registrátorů, tedy těch, na koho se lidé v případě zájmu o registraci obracejí. A kromě toho se stará i o zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně .cz, věnuje se osvětě a podpoře nových technologií a projektů prospěšných internetové infrastruktuře ČR, rozvoji systému správy domén a bezpečnostním otázkám souvisejícím s internetem. A logicky i mezinárodní spolupráci, třeba se sdružením spravujícím evropskou doménu nebo podobnými společnostmi jako CENTR, ccNSO a podobně.

A na koho z registrátorů se obrátit v případě zájmu o doménu? Třeba na TELE3, nabízející mimo zmíněné registrace i další služby, jako je například i zabezpečení domén technologií rozšíření DNSSEC, bránící podvržení falešných stránek či přesměrování s úmyslem získat tak přístup k citlivým datům uživatelů.


A poté, co si doménu pořídíte, už se můžete začít zviditelňovat na internetu. Což je v dnešní době často hodně důležité.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).