Hlavní navigace

PDF dokumenty v Adobe Acrobatu

Software Adobe Acrobat umožňuje rychle a pohodlně vytvářet dokumenty ve formátu PDF z jakékoli aplikace, a to stisknutím jednoho tlačítka. Díky nim tak je možné dosáhnout mnohem snadnější a rychlejší komunikace.

Sdílet

Práce s dokumenty ve formátu PDF se stala nedílnou součástí každodenní kancelářských činností. Na počátku této platformy stál požadavek zobrazovat texty a grafiku vytvořené v nejrůznějších programech tak, aby byl zachovaný jejich vzhled a bylo je možné prohlížet na jakémkoli počítači. Od roku 1990, kdy vznikla, se rozšířila po celém světě a stala se přelomem ve skupinové spolupráci a při sdílení informací. PDF formát se navíc stal standardem, který používá státní sféra a firmy pro sdílení dokumentů na webu, intranetu nebo e-mailech.

Práce s dokumenty ve formátu PDF je jednoduchá. Pro vytvoření tohoto dokumentu je nutné mít na svém počítači nainstalovaný Adobe Acrobat, pro jeho čtení nebo úpravy povolené autorem stačí zdarma dostupný Adobe Reader. Umožňuje prohlížet, tisknout a prohledávat dokumenty PDF nebo s nimi dělat i pokročilejší akce, pokud jsou povoleny autorem dokumentu. Jedná se například o komentování nebo připomínkování.

Acrobat X Standard, Acrobat X Pro a Acrobat X Suite

Acrobat X Standard, Acrobat X Pro a Acrobat X Suite

Potřeby uživatelů Acrobatu se vyvíjejí, stejně tak se vyvíjí i Adobe Acrobat. Jeho poslední verze Adobe Acrobat X je tak dostupná v několika verzích. Acrobat X Standard je určen primárně pro kancelářské využití, kde se PDF používá převážně jako náhrada papírových dokumentů. Kromě funkcí nabízených bezplatným Adobe Readerem umožňuje PDF dokumenty vytvářet, skládat více dokumentů (a to různých formátů, nejen původně PDF) do jediného dokumentu PDF, ten následně zašifrovat a ochránit heslem.

Acrobat X Pro rozšiřuje možnosti verze Standard mimo jiné o tvorbu PDF Portfolia, o možnost rozšířené tvorby formulářů a o možnost aktivovat rozšířené funkce uživatelům programu Adobe Reader, jako např. možnost elektronicky podepsat dokument či přidávat komentáře a korekturní poznámky v dokumentu v Adobe Readeru. Disponuje také rozšířenou funkcionalitou při přípravě souborů PDF pro tiskovou produkci nebo při kontrole jejich souladu s mezinárodními ISO standardy.

Ukázka tvorby pozvánky s registračním formulářem v Adobe Acrobat X Pro

Ukázka tvorby pozvánky s registračním formulářem v Adobe Acrobat X Pro

Acrobat X Suite je nejkomplexnějším produktem z rodiny Acrobat a představuje ucelený nástroj pro tvorbu multimediálních prezentací a jejich sdílení. Umožňuje snadné kombinování zvuku, videa, nahrávek obrazovky, snímků a dalších prvků do multimediálního portfolia pomocí softwaru Adobe Captivate, upravovat, opravovat a vkládat fotografie pomocí aplikace Adobe Photoshop CS5 nebo převádět širokou škálu videoformátů pro bezproblémové přehrávání ve formátu PDF. Pro oživení prezentací nabízí také rychlou proměnu statických snímků aplikace PowerPoint do působivé, interaktivní prezentace ve formátu PDF pomocí softwaru Adobe Presenter.

Porovnání jednotlivých verzí Adobe Acrobatu je k dispozici na www.adobe.cz/pro­ducts/acrobat­.html, inspiraci a návody na práci s PDF naleznete na www.jaknapdf.cz.