Hlavní navigace

Power BI od Microsoftu vám zanalyzuje vaše data do pár minut

Pokud jste trávili dlouhé dny a bezesné noci nad tím, jak z vašich dat získat informaci, která vám pomůže vydělat více peněz, Power BI je vaším splněným snem. Co všechno dokáže?
21. 9. 2015

Sdílet

Jak najít v datech hodnotu

To, že data jsou to nejcennější, co firma má k dispozici, jste v posledních letech asi už párkrát slyšeli. Jenže klíčový problém často bývá v tom, jak z oněch dat získat nějakou konkrétní informaci, přidanou hodnotu, konkurenční výhodu a podobně. A to je právě oblast, na kterou se Microsoft se svou cloudovou službou Power BI intenzivně zaměřil. Jedná se o sadu pokročilých analytických nástrojů, jejichž klíčovou výhodou je jednoduchost, srozumitelnost a přehlednost s jakou dokáží kombinovat, analyzovat a prezentovat data z takřka libovolných datových zdrojů. Navíc díky cloudu jsou analýzy a reporty dostupné kdykoliv – buď prostřednictvím libovolného webového prohlížeče (vše je v HTML5) nebo prostřednictvím mobilních aplikací pro tablety a chytré telefony napříč platformami.

První analýza během pár minut

Velkou výhodou Power BI je schopnost analyzovat data z mnoha zdrojů. Tedy nejen excelové soubory, vaše vlastní SQL databáze či data umístěná v Microsoft Azure, ale také třeba i z Google Analytics, MailChimp, Microsoft Dynamics CRM, Salesforce i řady dalších služeb. Pro řadu aplikací jsou zde navíc předpřipravené pohledy a dashboardy. Do pěti minut tak můžete svá data začít analyzovat, aniž byste předtím museli připravovat nějaký datový model či grafy. Připravené výstupy lze pak libovolně upravovat, doplňovat a samozřejmě také sdílet s ostatními kolegy.

Obrázek 1: Ukázka Power BI dashboardu.

Rychle, interaktivně a mobilně

Další zajímavou vlastností Power BI je jeho obrovský stupeň interaktivity. Většina uživatelů rezignuje na jakékoliv analýzy dat z ERP, CRM systému nebo třeba i z oněch Google Analytics, jelikož si nemůže nastavit grafy tak, jak potřebuje, protože je to pro ně nepřehledné, příliš anebo naopak málo detailní, atd. Data si z příslušných systémů buď vyexportujete do Excelu či CSV, nebo je rovnou připojíte prostřednictvím připravených konektorů a veškeré jejich zpracování pak provádíte přímo v Power BI. Klíčová myšlenka je, aby každý zaměstnanec mohl bez nutnosti nějakého školení analyzovat „svá“ data a hledat v nich souvislosti, které by třeba v IT oddělení nemusely být zřejmé.

Každý uživatel si zde také snadno může doplnit další datové zdroje, výpočty, vlastní pohledy a grafy (včetně populárního Power View) a s daty si doslova a do písmene hrát. Nalezení skrytých souvislostí či nových trendů je tak nesrovnatelně jednodušší. Zejména v okamžiku, kdy toto všechno může dělat v podstatě kdykoli, odkudkoli a hlavně z čehokoli.

S komplexnější analýzou pomohou další specializované cloudové služby 

Samotný Microsoft Power BI má výhodu i v tom, že jej lze snadno propojit i s pokročilými nástroji pro zpracování dat, které Microsoft nabízí v rámci cloudových služeb Microsoft Azure. Ty umožňují například zpracovávat velká data, v reálném čase pracovat s daty ze senzorů a dalších přístrojů (Internet věcí) anebo třeba zapojit strojové učení (Azure Machine Learning) při analýze a predikování budoucího vývoje nad dostupnými daty. Power BI pak umožňuje přehledně v reálném čase zobrazovat a sdílet výstupy z těchto nástrojů.

Obrázek 2: Vytváření modelu v Azure Machine Learning. 

Microsoft Power BI si může vyzkoušet každý, a to zdarma. Stačí se registrovat na www.powerbi.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).