Hlavní navigace

Pozvánka na nejvýznamnější konferenci telekomunikačního průmyslu Kam kráčí telekomunikační sítě.

Konference KKTS Sítě a s ní spojená KKTS Expo pravidelně přiláká stovky odborníků z České republiky a ze světa.
2. 9. 2019

Sdílet

Tradiční konference telekomunikačního průmyslu KKTS Sítě proběhne ve své podzimní části dne 19. září v Plzni. Program zaměřený na problematiku výstavby a provozu telekomunikační infrastruktury je největší oborovou akcí v České republice a na Slovensku.

Témata programu jsou zaměřená na implementaci Evropského kodexu elektronických komunikací (ECC) a jeho vliv na český střechový zákon v tomto oboru, ZEK. ECC přináší celou řadu změn, nejdůležitější patří do množiny ochrany spotřebitele. Jedním z nosných témat programu je rozvoj pásma 60 GHz, které tenduje k blízkému uvolnění. Keynote prezentaci uvede Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. 

Klíčovým tématem pro české operátory je aukce mobilních kmitočtů, ve které má Český telekomunikační úřad jedinečnou možnost měnit podmínky pro využívání kmitočtů. Je reálná šance na příchod čtvrtého operátora, a je zároveň možné donutit mobilní operátory poskytnout smysluplnou velkoobchodní nabídku? Provedení tříkriteriálního testu ČTÚ pro posouzení soutěže MVNO operátorů bylo pozitivní, jaký vývoj v tomto směru očekává Jaromír Novák, předseda Rady Úřadu? K tomuto tématu se přidává zájem ČTÚ přímo regulovat cenu datových služeb a oddělení trhů hlasu a dat při posuzování. Tématem bude samozřejmě i aukce kmitočtů pro 5G sítě a rozhodnutí Evropské komise o nesoutěžním jednání společností T-mobile a O2 CZ/Cetin.

Přednáškou na téma konsolidace trhu zahájí Ondřej Malý další část programu. Velkým benefitem českého trhu je množství operátorů, kteří dokázali vytvořit rozvinuté konkurenční prostředí a přispěli tak k dobrým výsledkům české infrastruktury. Ta je specifická rekordním množstvím malých obcí, ve kterých nejsou jinak dobré předpoklady pro rychlé zasíťování.

Je ale tento stav na trhu vyhovující i pro další dekádu? Jak veliký bude muset být regionální operátor, aby obstál na trhu a byl schopný investovat do výstavby modernějších přístupových sítí? Velcí operátoři volají po konsolidaci, ale tvrdá čísla ukazují, že největším držitelem FTTH/B přípojek jsou právě regionální firmy. Je tento stav udržitelný? V panelové diskuze na toto téma se zúčastní zástupci malých i velkých operátorů.

Dalším českým fenoménem jsou spolky, poskytující svým členům přístup k internetovým sítím. Nejsou to podnikatelé, ale zároveň aktivně působí na trhu. Protože ECC zavádí některé nové definice podnikatelů, je zjevné, že i na internetové zájmové spolky dopadne nová regulace. Jaké budou jejich nové povinnosti? O tom nám poví ve své prezentaci Luděk Šrubař a Jan Zahradníček, uznávaní telekomunikační právníci.

Podporou výstavby vysokorychlostních sítí se intenzivně zabývá pan poslanec Martin Kupka z ODS. O prioritách této strany v digitalizaci a internetizaci naší společnosti nám bude prezentovat ve své přednášce, spojené s diskuzí s podnikateli.

Z aktuálního dění je třeba vypíchnout prezentaci UPC, které na konferenci sdělí, jak se bude vyvíjet jeho velkoobchodní aktivity pro operátory po převzetí tohoto českého operátora společností Vodafone.

NIX.cz a jeho technický ředitel Marian Rychtecký zahájí krátký blok o vývoji v nasazování IPv6 protokolu. Pan Rychtecký má bohaté zkušenosti z celoevropských sítí, o které se s námi podělí.

Za Ministerstvo průmyslu a obchodu vystoupí Petr Filipi. Po úspěchu druhého kola dotací do OP PIK směruje MPO k vyhlášení další výzvy dotačního programu, ale s daty z roku 2018. Je zjevné, že dojde k neuznání ochrany investic v některých oblastech, a to kvůli nepokrytí v záměrech uvedených v roce 2015.

Z celé řady technických přednášek musíme vypíchnout prezentaci společnosti Ericsson, věnovanou infrastrukturálním zařízením této společnosti. Vývoj v televizních platformách, routování, bezpečnost sítí, marketing služeb internetových poskytovatelů. A na závěr populární přednáška o nové generaci satelitního poskytování internetu z navzájem konkurenčních projektů Elona Muska, Jeffa Bezose a Richarda Bransona. 

To všechno jsou témata letošní podzimní části konference Kam kráčí telekomunikační sítě 2019.

Registrovat se můžete na registračních stránkách konference, isp-konference.cz. Rádi přivítáme i studenty se zájmem o telekomunikace, proto jsme pro ně připravili zvláštní vstupné.

Program KKTS Sítě naleznete také na stránkách isp-konference.cz

Nad konferencí převzal záštitu Výbor nezávislého průmyslu z.s., asociace českých telekomunikačních operátorů.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).