“Přidali jsme přepínač mezi pozemní telekomunikační sítě a poskytovale internetu na nízkém orbitu tak jako Elon Musk, a to vše obsahuje jeden z našich patentů, protože míříme hodně vysoko.”, říká Bahram, šéf projektu Brigr, startupu, který sídlí v historickém Paláci Koruna na pražském Václavském náměstí a odsud řídí své mezinárodní projekty. Alex (COO) dodává “S našimi více než 15letými zkušenostmi spolupráce s telekomunikačními operátory samozřejmě zůstáváme i na zemském povrchu. S kontrakty v Kambodži, Malajsii a Ázerbájdžánu máme v plánu připojit k internetu do konce roku 2019 více než 12 miliónů lidí.”
“A co se bude dít v Česku?”, zeptali jsme se Jaroslava, šéfa české a slovenské pobočky. “Zakoupit si lístek v aplikaci Lítačka bez připojení k internetu? Objednat si Liftago bez kreditu na vaší předplacené kartě? Aktuálně jednáme s několika důležitými lokálními partnery.”
Tým je z větší části složen ze zaměstnanců SimCreditu.
zleva doprava, Alex, Veronika, Bahram, Jaroslav
Brigr má velmi zajímavý finanční model. Pánové se o něm rozpovídali, ale nepovažovali za nutné ho zveřejňovat před akcí Vodafone Nápad roku 2019, kde Brigr představí. Je zřejmé, že na světe jsou miliony uživatelů mobilních předplacených služeb, kteří nemohou používat mobilní aplikace, protože nemají datový balíček či mají nulový zůstatek na svém účtu. Těm všem může Brigr pomoci a právě tvůrci aplikací rádi zaplatí za větší příjmy od nových uživatelů. Ještě před vstupem na orbit vše spustíme na našich serverech zde na zemi, které jsou mj. v Číně, Indii, Indonésii a brzy budou také v Praze”, říká Bahram. Pokud se aplikace nebude schopná připojit k telekomunikačnímu operátorovi, protože uživatel má nízký nebo nulový kredit, pak vstoupí do hry Brigr a přes svůj proxy server celou transakci dokončí (např: objednání taxi, dovoz jídla, či zakoupení jízdenky na MHD).
“Sháníte investory?“
„Aktuálně ne, jelikož jsem plně zainvestováni mateřskou společností. Nicméně máme definovány 2 milníky, které externí zdroje vyžadovat budou, a proto vyjednáváme s investory v Izraeli, Estonsku a Londýně.“
“Vidíte se jako fintechová společnost?”
“V dnešním světě, kde se věci mění velmi rychle a přibývá technických a společenských výzev, nejsme schopni naše řešení zařadit do správné kategorie. Dříve jsme skutečně byly fintechová společnost, ale dnes jsme spíše společností, která poskytuje řešení pro uživatele, kteří neumí žít bez internetového připojení. Protože v budoucnu budou lidé více využívat internet jako zdroj informací a služeb nežli dnes, tak je naším cílem být zde a pomoci těmto lidem, nejenom kvůli profitu, ale hlavně proto, abychom se stali součástí jejich běžného života.“