Hlavní navigace

Překrmuje vaše wi-fi zařízení, která se do ní připojují?

Čas debat o tom, zda přejít na Wi-Fi 6 hned, nebo si počkat, právě nastává. Nemělo by je ale vést samotné IT, ale zejména lidé zodpovědní za byznys. Protože právě ten mohou její technologické výhody posunout vpřed.
11. 2. 2021

Sdílet

Pro lepší představu se na ni můžeme podívat třeba jako na kuchaře, který servíruje pizzu. Dosud byl hodně štědrý a každému příchozímu připravil pizzu celou, bez ohledu na to, jak byl příchozí hladový. Tak přesně se chovají Wi-Fi sítě starších generací, které každému jednotlivému připojenému zařízení vyhrazují celý časový slot. S tím, jak v sítích přibývá věcí, které nejsou hladové (tedy nemají vysoké nároky na přenos v síti), zbývá hodně nedojené pizzy. Zároveň na ni ale hosté musí hodně dlouho čekat a dostávali ji mnohdy už studenou. 

To se teď změní. Wi-Fi 6, už hosty nepřekrmuje, pizzu rozkrájela na díly a každému přiděluje jen tolik, kolik sní. Výsledek? Obslouží mnohem více hostů. A bez čekání. Kromě toho je bezpečnější a umožní začít využívat podrobnou analytiku. Na síti je závislé fungování celé firmy od aplikací počínaje přes zajištění bezpečnosti až po zákaznické služby. Proto je dobré zamyslet se a promítnout si tyto technologické výhody do byznysových dopadů.

V diskuzích o modernizaci sítě totiž často chybí právě pohled na byznysový potenciál. Jako hlavní argument je slyšet, že vše v pořádku funguje, tak proč to měnit. Ale síť je víc než součást vybavení kanceláře nebo utilita, je to prostředek nutný k fungování byznysu. Podobně jako vozový park. Kdyby v Česku jezdila jen stará auta, mělo by to řadu negativních vlivů nejen na životní prostředí, ale i na výkonnost firem. Vysoká poruchovost, zpoždění dodávek, nerealizované obchodní schůzky, vysoké náklady na provoz. U aut si to ale každý snadno představí a bylo by to hned vidět. Na stav sítí v českých firmách ale takový pohled zatím chybí. Proto společnost Cisco připravila průzkum, jehož cílem je zmapovat právě stav sítí v České republice. A vy se můžete stát jeho součástí. Stačí vyplnit těchto několik dotazů. O výsledky se s vámi zde na Lupě opět podělíme a budete tak mít možnost porovnat stav své síťové infrastruktury s průměrnou situací v ČR. 

Zákazníci, ale i zaměstnanci vyžadují nové služby a není možné jich uspokojivě dosáhnout se zastaralou infrastrukturou. Pokud průzkum ukáže, že v Česku převládá infrastruktura o několik generací starší, bude zřejmé, že firmy nevyužívají potenciál nebo dokonce hazardují se svou budoucností. V opačném případě by to byl důkaz fungujícího konkurenční ho boje a pádný argument do zmíněné diskuze ve prospěch Wi-Fi 6. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).