Hlavní navigace

Příběh jedné (ne) moderní služby

Flexibilita, proaktivita, inovace, time-to-market… výkřiky dnešní doby valící se na nás ze všech stran. Vůbec se nedivím otrlým profesionálům z oboru, že se v tom přívalu buzzwordů ztrácí a nevidí už cokoli konkrétního v jejich pozadí.
13. 8. 2012

Sdílet

Teď k tomu přidejme ještě Cloud a máme mediální masáž jak vyšitou. Není v tom ale Cloud tak trochu nevinně? Je o něj skutečně zájem, anebo je to jen nechtěné dítě globalizace?

Vraťme se o několik let (možná jen měsíců) zpátky a projděme si typickou realizaci jedné nové služby. Produkťák vymyslí, marketing ohodnotí, management schválí, obchodník slíbí prodávat. A technika se jako tradičně nikdo ještě ani nezeptal. Ten má teď na stole pracovní úkol s oblíbeným termínem “ASAP” a poraď si, jak umíš – máš na to měsíc.

Letmým pohledem na dodací lhůty technik zjišťuje, že znova a tudíž opakovaně nebude oblíben:

Servery a storage?                                                6–8 týdnů
Montáž v datacentru, instalace a konfigurace?     1–2 týdny
Testování?        … na to už není čas, službu je třeba spustit!

Jak s tím naložíme? Aplikaci stihnout uvedeme, ať to stojí, co to stojí!

Výsledek: Aplikace běží a nefunkčnost svádíme na problémy s agendou, které se nás netýkají…

Flexibilní? … to snad ne
Time-to-market? … zpátky v zemi, kde zítra znamená včera

Právě tady se začíná vkrádat myšlenka, jestli by toto celé nešlo udělat i jinak. Flexibilně a s rychlým uvedením služby. I na testování by tím pádem čas zbyl. Řešení, které bude růst s námi, nebude obsahovat kompromis na každém kroku a bude bezpečné. Ano, toto je právě pole pro Enterprise (hezky česky – podnikový) Cloud.

Jiný případ. Moje servery jsou na hranici morální životnosti. Nechce se mi investovat každé tři roky do nových a pomocí věštecké koule odhadovat návratnost. Chci bezpečnost, zálohování, flexibilitu řešení. Technologii, která bude reagovat na moje dnešní požadavky. A hlavně chci jednoduchou rovnici s náklady a marží na straně jedné a fakturací vlastních služeb na straně druhé. Znovu typické požadavky na cloudové řešení.

Takovým produktem je Enterprise-level cloud BIG BLUE ONE od společnosti Casablanca. Postaven na pevných základech vlastního 10 let provozovaného datového centra, efektivních produktech HP Cloud System Matrix doplněné Secure Virtualization Framework s NGIPS TippingPoing a firewaly Juniper.

Služba BIG BLUE ONE je unikátní projekt společností Casablanca INT, Hewlett-Packard, VMware a AMD v oblasti veřejného cloudového řešení

Služba BIG BLUE ONE je unikátní projekt společností Casablanca INT, Hewlett-Packard, VMware a AMD v oblasti veřejného cloudového řešení

Cloud system Matrix je jediný ucelený produkt pro cloudová řešení založený na několikaletém vývoji a produktech jednoho výrobce. Je sestaven z nejlepších blade serverů, konvergované LAN/SAN VirtualConnect propojovací technologie a speciálně pro cloud služby vyvinuté utility storage 3PAR F-400. Úhelným kamenem, který všechny tyto produkty integruje, je softwarová nadstavba HP Operations Orchestration.

Disková pole HP 3PAR jsou součástí cloudového řešení BIG BLUE ONE

Disková pole HP 3PAR jsou součástí cloudového řešení BIG BLUE ONE

Cloud systém z pohledu poskytovatele musí splňovat tři zásadní podmínky. 

Musím být flexibilní, nelze mě tedy stavět na běžném low-cost hardware. Bez dostatečně dimenzované infrastruktury se totiž vždy objeví obratem zákazník požadující větší server, než je infrastruktura sama schopna postavit. Stará písnička o agregaci platí i tu – pokud chci agregovat zdroje, musím mít na čem. Služby BIG BLUE ONE proto umožňují až 32 virtuálních procesorů a 256GB RAM. Stejně tak i disková pole 3PAR dokáží garantovat stejnou kvalitu služby mnoha různým službám. Neexistuje totiž nic jako “malý” cloud.

Musím být důvěryhodný. Svoje služby provozuji v České republice a řídím se jejími zákony. Netlačím zákazníky do nejistoty zahraničního práva, nenutím je platit drahé specializované právníky pro analýzu obchodních podmínek, a tak se držím toho, co je naším právním řádem zaručeno. Chci, aby moje služby byly chráněny co nejlépe proti ztrátě či zcizení a bezpečnostní systém dokázal sám pružně reagovat na nové hrozby. Rád bych systém, který opravdu chrání zranitelnosti v mém software a ne jen filtruje známé útoky.

Musím nabídnout vysokou dostupnost služby a vysokou úroveň podpory. Stejně tak to vyžaduji i po svých dodavatelích. Nechci řešit tradiční alibismus mezi výrobci jednotlivých komponent mého cloudu v případě problému, a proto si vybírám ucelené řešení HP Cloud System Matrix s proaktivní podporou. Každá aplikace zákazníka je pro něj TA nejdůležitější, proto nabízené 100% SLA není pouze nějakým vytahováním, ale reálným odhodláním dodávat co nejkvalitnější službu pro mission-critical aplikace bez kompromisů.

Leťte s námi do oblak a poznejte BIG BLUE ONE!

Autor článku: Luboš Pinkava, technologický ředitel společnosti Casablanca INT.