Hlavní navigace

Privátní cloud od Microsoftu staví na bezpečnosti

Privátní cloud od Microsoftu staví na první místo aplikace a jejich bezpečnost. Nová generace nástrojů System Center 2012, které tvoří základ cloudu, tak nabízí vše potřebné k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu privátního cloudu v jednom balíku za jednu cenu.
20. 7. 2012

Sdílet

Komplexní zabezpečení je v ceně

Privátní cloud od Microsoftu je de facto kombinací dvou prvků – virtualizace, která může a nemusí využívat Windows Server s technologií Hyper-V, a automatizace správy, údržby a všech administračních procesů, o které se stará System Center 2012. Novinkou v již druhé generaci privátního cloudu Microsoftu je komplexní bezpečnostní nástroj pro servery System Center Endpoint Protection, který je nyní zahrnut jako součást produktu System Center 2012. O bezpečnost z pohledu dat a jejich zálohování se pak stará další součást System Center, a to Data Protection Manager.

Primární důraz je na aplikace a jejich dostupnost 

Primární důraz v privátním cloudu Microsoftu je nyní kladen na aplikace. Proto nově přibyl i nástroj App Controller, který se nedívá na IT infrastrukturu z pohledu jednotlivých hardwarových prvků a virtuálních strojů, ale právě z pohledu aplikací – tedy například e-shopu, informačního systému, elektronické pošty a podoboně. K těm je pak v nástrojích pro automatizaci správy, údržby a zálohování následně přiřazena veškerá související softwarová i hardwarová infrastruktura, včetně například UPS, síťových prvků a storage řešení. System Center 2012 jde navíc tak daleko, že umí jednotlivé aplikace i detailně analyzovat, a to i tehdy, když jsou napsány třeba v PHP. V praxi to vypadá tak, že IT administrátor se například dozví, že poštovnímu serveru dochází místo a nebo že nefunguje proces placení za zboží v e-shopu. Pomocí nativních součástí System Center 2012 jako je například Operations Manager či Orchestrator jde navíc ošetřit i to, aby v případě vzniku problému automaticky proběhla jeho náprava třeba přidělením nového pevného disku či restartem příslušného modulu.

V případě potřeby jde vše přesunout do Windows Azure 

System Center 2012 také stírá rozdíl mezi privátním a veřejným cloudem od Microsoftu. Microsoft tak novou generaci svého cloudu plně připravil na nový Windows Server „8,“ který bude plně kompatibilní s jeho cloudovou platformou Windows Azure. Výhodou přitom je, že administrátor může k jednotlivým aplikacím plynule přiřazovat jak IT infrastrukturu v privátním cloudu, tak tu ve Windows Azure, což je velice výhodné třeba při potřebě rychlého škálování. Stejně tak je možné mezi privátním a veřejným cloudem aplikace libovolně migrovat tam i zpět. Přesun aplikace do Windows Azure přitom nijak neovlivňuje funkce, procesy ani zálohování dat nastavené v jednotlivých nástrojích System Center.

www.microsoft.cz/privatnicloud

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).