Hlavní navigace

Privátní cloud od Microsoftu v otázkách a odpovědích

Privátní cloud coby relativně nová technologie s sebou přináší celou řadu otazníků. Jak se liší od „obyčejné“ virtualizace a od veřejného cloudu a proč je pro firmy tak zajímavý?
26. 1. 2012

Sdílet

Privátní cloud je vlastně jakýsi mezistupeň mezi virtualizací na platformě Windows Server 2008 R2 s technologií Hyper-V s vysoce dostupným řešením (tj. s více nody zapojenými do clusteru) a veřejným cloudem. K vysoce dostupné infrastruktuře přidává vysoký stupeň automatizace její údržby a správy, včetně aktualizací, monitoringu nežádoucích a kritických stavů, zálohování a obnovy dat atd. O to se stará celá rodina produktů Microsoft System Center, které si díky nástroji System Center Orchestrator poradí také s integrací nástrojů od konkurenčních dodavatelů. Díky System Center Operations Manager je navíc zajištěn dohled nad storage řešeními, aktivními síťovými prvky atd. Virtual Machine Manager Self-Service Portal se zase stará o typicky cloudový prvek samoobslužnosti. Vytvoření nového virtuálního stroje s plnohodnotným začleněním do serverové infrastruktury tak zabere jen pár minut a zvládne jej běžný uživatel, který ví, jakou HW konfiguraci potřebuje.

Na vše ohledně administrace a správy jsou jasně nastavená pravidla, procesy, postupy, alarmy, reakční doby a garance v podobě obvykle interního SLA. Privátní cloud může pro firmu provozovat externí společnost, a může ho dokonce provozovat v datovém centru mimo její prostory. Největším rozdílem mezi privátním cloudem a tím veřejným je fakt, že serverová infrastruktura patří dané společnosti a ta také plně rozhoduje o její obnově, fyzickém umístění a ochraně před výpadky napájení, požárem, neoprávněným přístupem k serverům atd. V praxi se privátní cloud využívá zejména tam, kde se větší úřady či firmy s více pobočkami rozhodnou konsolidovat a centralizovat serverovou infrastrukturu. Díky úsporám na administraci a prvku samoobslužnosti totiž výrazně snižuje provozní náklady virtualizované serverové infrastruktury.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).