Hlavní navigace

Privátní cloud od Microsoftu zvládnete nasadit i sami

Microsoft postavil svůj privátní cloud na důvěrně známých technologiích – virtualizaci Hyper-V a nástrojích System Center. Díky tomu si jej zvládne firma „připravit“ i sama, protože potřebné znalosti i lidi už má.
10. 8. 2012

Sdílet

Privátní cloud od Microsoftu využívá tedy tři základní stavební kameny. Virtualizační technologii Hyper-V známou z Windows Server 2008 R2, nástroje pro automatizovanou správu a údržbu infrastruktury System Center 2012 a služba Active Directory pro identifikaci uživatelů. Důležitou součástí celého řešení je samoobslužný portál App Controller zajišťující podobnou samoobslužnost uživatelů, kterou znáte i z veřejných cloudových služeb Microsoftu, třeba Office 365 nebo Windows Azure.

Na rozdíl od klasické virtualizace je v privátním cloudu kladen velký důraz na vysokou dostupnost nejen po té technologické stránce ochrany proti výpadkům fyzických serverů a zahlcení jednotlivých virtuálních strojů, ale i po té provozní. Nástroje System Center proaktivně a s dostatečným předstihem hlásí všechny i potenciální problémy a umí spolupracovat i s desítkami nástrojů a řešení od třetích stran. A to i v případě přímé konkurence jako VMware či IBM Tivoli. Privátní cloud od Microsoftu tak umí v maximální možné míře využít existující IT infrastrukturu a nástroje, které už firma má zakoupené.

A proč se vlastně o privátní cloud zajímat? Zatím co virtualizace šetří investiční prostředky do serverového hardware a nástroje System Center výrazně šetří čas a personální kapacity potřebné pro správu a údržbu serverů i pro samotné řešení vzniklých problémů, samoobslužný portál navíc pro řadu operací zcela odstraňuje potřebu zatěžovat IT oddělení požadavky na vytváření nových serverů. Ty zvládne vytvořit uživatel během pár minut ve webovém prohlížeči. Jejich začlenění do stávající infrastruktury, včetně napojení například na zálohování, pak probíhá zcela automaticky.

Více najdete na www.microsoft.cz/privatnicloud

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).