Hlavní navigace

Proč investovat do kryptoměn s pomocí CFD kontraktů

 Autor: XTB
V portfoliích investorů z celého světa je fenomén kryptoměn dnes považován za plnohodnotnou třídu aktiv.
7. 7. 2021

Sdílet

Bitcoin a další kryptoměny už nějakou dobu nejsou jen technologickou kuriozitou. V současné době si kryptoměny vybudovaly svoji pozici v globálním světě financí a používají se jako platební prostředek, což je v kontextu tohoto článku obzvláště důležité. V portfoliích investorů z celého světa je fenomén kryptoměn dnes považován za plnohodnotnou třídu aktiv.

Aktuální data k 14. 6. 2021

Rok 2021 je nepochybně velmi zajímavým rokem pro nadšence kryptoměn. Volatilita v tomto segmentu aktiv je obrovská – například takový Bitcoin již od začátku letošního roku zdvojnásobil svoji hodnotu a poté klesl o 50 % a ani intradenní kolísání cen platformy Ethereum v řádu desítek procent není ničím výjimečným.

Aktuální data k 14. 6. 2021; Zdroj: coinmarketcap.com

Vzhledem ke stále rostoucí popularitě kryptoměn (zejména mezi začínajícími investory) se v tomto článku podíváme na jednu z nejpřístupnějších forem investování do kryptoměn, a to prostřednictvím tzv. Rozdílových smluv, zkráceně CFD.

Proč investovat do kryptoměn? Odpovědí je „volatilita“

Pravděpodobně nejdůležitějším argumentem pro a paradoxně také proti investování do kryptoměn je gigantická volatilita, která charakterizuje tento typ aktiv. Denní volatilita okolo 1 % je pro většinu tradičních finančních instrumentů hodně. Jen pro srovnání, v roce 2021 můžete na prstech jedné ruky vypočítat dny, kdy byla denní volatilita Bitcoinů pod 3 %!

Právě díky volatilitě vstupuje většina začínajících investorů na trh s kryptoměnami s vidinou ohromné potenciální návratnosti, které lze dosáhnout v krátké době. Je však potřeba si uvědomit, že čím vyšší je volatilita daného instrumentu, tím vyšší je investiční riziko s ním spojené.

V případě kryptoměn existují další rizika nebo problémy, jako jsou složitost samotného tématu z technologické i fundamentální stránky, potřeba vhodného těžebního zařízení, právní předpisy a v neposlední řadě také důvěra klientů v kryptoměnové burzy.

Jistě tedy stojí za to podívat se blíže také na kryptoměny CFD jakožto na tradingovou alternativu, která je snadno dostupná pro každého potenciálního investora. V případě XTB má každý klient k dispozici nejen nabídku hlavních kryptoměn CFD, ale také jistotu zázemí regulovaného brokera s 15letou lokální historií. XTB podléhá dohledu a licencím předních evropských regulátorů, jako jsou ČNB, KNF, FCA, CySEC.

Co jsou CFD kontrakty?

CFD je zkratka pro Contract for Difference (smlouva o rozdílu / rozdílová smlouva). Jedná se o velmi oblíbený finanční instrument, který představuje dohodu mezi emitentem smlouvy (např. brokera XTB) a investorem, v níž se obě strany zavazují navzájem si vyplatit směnné rozdíly, za které byly transakce uzavřeny.

Příklad:

Investor provedl transakci – nakoupil CFD kontrakt za cenu 1 000 USD. Poté se rozhodl uzavřít investiční pozici, když cena instrumentu vzrostla na 1 020 USD. V tomto případě je rozdíl mezi transakčními úrovněmi 20 USD a investiční účet investora se zvýší o tuto částku. Samozřejmě, pokud by cena klesla na 980 $ místo růstu a obchodník by se pak rozhodl uzavřít obchod, znamenalo by to pro něj ztrátu 20 $.
Důležité: z důvodu jasnosti příkladu nebereme v potaz žádné náklady ani finanční páku.

CFD je tzv. finanční derivát, tj. typ finančního instrumentu, jehož cena závisí na ceně podkladového aktiva. Podkladovým aktivem mohou být např.:

●     měnové páry (EURUSD, USDCZK apod.),

●     komodity (zlato, ropa apod.),

●     akcie (Apple, Amazon apod.),

●     kryptoměny (Bitcoin, Ethereum apod.)

Důležité: obchodováním s CFD se obchodníci nestanou vlastníkem podkladového aktiva, nýbrž dochází pouze k vyrovnání kurzového rozdílu (pohybu ceny daného aktiva nahoru nebo dolu), jako v příkladu výše.

CFD – možnost spekulovat na pokles cen

Jednou z klíčových výhod CFD, která se obzvláště hodí pro obchodování vysoce volatilních aktiv, je schopnost spekulovat nejen na růstu cen (tzv. long – dlouhá pozice), ale také na pokles cen (tzv. short – krátká pozice)! Pokud si tedy myslíte, že např. cena Bitcoinu spadne, můžete toho využít – stačí otevřít krátkou pozici na Bitcoin CFD.

CFD – pákový efekt

Pákový efekt je mechanismus, který je součástí CFD kontraktů. Umožňuje vám zapojit pouze část kapitálu, která by byla potřebná k investici bez pákového efektu. Velikost páky se u různých poskytovatelů liší – u XTB je páka pro CFD na kryptoměny 1:2, což znamená, že investor potřebuje k otevření své pozice pouze 50 % hodnoty transakce. Kryptoměny CFD mají nízkou páku, ale například CFD na zlato mají páku 1:20 (pro otevření obchodu potřebuje investor 5 % hodnoty transakce).

Důležité: Je třeba si uvědomit, že pákový efekt může být velkým přínosem pro investory, ale také zvyšuje riziko (čím vyšší pákový efekt, tím vyšší riziko).

CFD – zajištění zisků a omezení ztrát

Výše jsme zmínili, že kryptoměny jsou velmi volatilním finančním instrumentem, což pro investora může znamenat vysoké zisky i vysoké ztráty. V případě brokera XTB a jeho investiční platformy xStation se může každý klient spolehnout na ověřené nástroje řízení rizik – pokyny SL (stop loss) a TP (take profit).

Stop loss (SL) – jedná se o ochranný příkaz, který obchodníci používají k omezení rizika obchodování. Příkaz SL po dosažení úrovně předem určené investorem iniciuje automatické uzavření pozice v kontrolované ztrátě, i když je obchodní platforma vypnutá.

TP (take profit) – příkaz, který obchodníci používají k realizaci zisku při obchodování. Příkaz TP po dosažení úrovně předem určené investorem iniciuje automatické uzavření pozice v zisku, i když je obchodní platforma vypnutá.

CFD – minimální velikost obchodu

Jedním z dalších argumentů pro výběr CFD jako formy obchodování kryptoměn je možnost provádět malé transakce. Například minimální pozice, kterou lze otevřít u XTB na Bitcoinu CFD, je 0,01. To znamená, že k otevření minimální pozice na tomto instrumentu stačí, když má investor na svém účtě ~ 160 $ ​​(v době psaní článku má BTC hodnotu ~ 32 000 $).

CFD – Ne pro každého

Pamatujte, že kryptoměny CFD nejsou pro každého. Investoři, kteří se zajímají o dlouhodobou investici do kryptoměn i investoři, kteří mají vysokou averzi k riziku (vysoká volatilita znamená vysoké riziko), by měli zvážit, zda jsou pro ně CFD kontrakty vhodné.

Kryptoměny CFD u XTB

S rostoucí popularitou kryptoměn se vyvinula také nabídka Kryptoměn CFD u XTB. Nedávno jsme snížili transakční náklady na nejpopulárnějších digitálních měnách a snížili minimální úroveň transakcí pro všechny nabízené kryptoměny.

V současné době můžete u XTB obchodovat CFD na:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je vůbec první kryptoměnou. K jeho vytvoření došlo v lednu 2009 tajemným Satoshi Nakamotem. Identita osoby, která tuto technologii vytvořila, stále zůstává záhadou. Podle původní teze má Bitcoin nabízet nižší transakční poplatky než tradiční online platební mechanismy a na rozdíl od vládních měn je provozován decentralizovaně. Neexistují žádné fyzické Bitcoiny, pouze zůstatky vedené ve veřejné knize, ke které má každý transparentní přístup, a Bitcoiny nejsou vydávány ani podporovány žádnými bankami nebo vládami. Bitcoin se ukázal jako katalyzátor, jehož prostřednictvím byly dodnes vytvořeny tisíce různých kryptoměn.

Ethereum (ETH)

Není vše, jak se na první pohled zdá – Ethereum není kryptoměna, nýbrž se jedná o blockchainovou platformu s vlastní kryptoměnou, která nese název Ether (ETH). Dnes jsou však oba názvy použitelné. Jako blockchainová síť je Ethereum decentralizovanou veřejnou knihou pro zaznamenávání a ověřování transakcí. V současné době je ethereum druhou největší digitální měnou na světě hned po BTC, pokud jde o popularitu a celkovou tržní kapitalizaci.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash je kryptoměna vytvořená v srpnu 2017 na základě bitcoinů (jak napovídá název samotný). Bitcoin Cash si klade za cíl zlepšit výkon ve srovnání s originálním Bitcoinem a také zvětšit velikost bloků, což umožňuje zpracovávat více transakcí a také lepší škálovatelnost.

Litecoin (LTC)

Litecoin je kryptoměna, kterou v říjnu 2011 vytvořil Charles „Charlie“ Lee. Stejně jako Bitcoin Cash, i Litecoin byl založen na základech Bitcoinu (jeho bitcoinová vidlice) a stejně jako BTC je i LTC založen na globální platební síti s otevřeným zdrojem, která není kontrolována žádným ústředním orgánem, jako je vláda nebo centrální banka. LTC se však od Bitcoinu liší v několika klíčových aspektech, mezi které patří rychlejší generování bloků nebo použití jiného algoritmu.

Ripple (XRP)

Ripple je jak kryptoměna, tak digitální platební síť pro finanční transakce. Ripple byl vytvořen v roce 2012 a za jeho stvořením stojí Chris Larsen a Jed McCaleb. Ripple funguje na open-source a peer-to-peer decentralizované platformě, která umožňuje převody peněz v jakékoli formě – nejen kryptoměny jako Bitcoin nebo Litecoin, ale také tradiční měny jako euro, dolar nebo jiné.

Jak mít neustále aktuální informace o klíčových aspektech a událostech na kryptoměnovém trhu?

Je to jednoduché – stačí si nainstalovat naši platformu xStation. V záložce Novinky náš oceňovaný analytický tým pravidelně komentuje situaci na trhu s kryptoměnami formou tržních zpráv, analýz nebo webinářů o aktuální situaci na trhu.

Klíčové informace o kryptoměnách CFD u XTB:

●     Demo účet zdarma a bez rizika během několika sekund

●     Rychlé otevření reálného účtu (~ 15 min) – otevření i vedení je zdarma

●     CFD na 5 populárních kryptoměn: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple a Litecoin.

●     Možnost krátkého prodeje (short), tj. spekulace na pokles cen

●     Páka 1:2

●     Obchodování 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

●     Možnost udržení otevřené pozice po dobu 365 dnů

●     Zabezpečení finančních prostředků a dohled ČNB, KNF aj.

Demo účet zdarma u XTB

Otevření bezplatného investičního účtu u XTB trvá asi 15 minut, ale vy můžete zjistit, jak vypadá obchodování kryptoměny CFD u XTB ještě rychleji – stačí postupovat podle 3 jednoduchých kroků k otevření bezplatného a bezrizikového demo účtu během několika sekund:

  1. Klikněte zde
  2. Zadejte svůj e-mail
  3. Zkontrolujte svou e-mailovou schránku, kde najdete vygenerované přihlašovací údaje

Demo účet je pro investora něco jako letový simulátor pro pilota – co nejvíce se podobá skutečnému a prostředky viditelné na platformě jsou virtuální, takže se můžete naučit investovat a používat platformu bez jakéhokoli rizika. Po měsíci účet automaticky vyprší, takže se nemusíte starat o jeho zrušení.

První kroky v platformě XTB

Platforma xStation je extrémně jednoduchá a intuitivní, ale každý začínající investor by měl podniknout první kroky na demo účtu.

Uvědomte si, že předložená data se vztahují k minulým údajům o výkonu, což není spolehlivý ukazatel budoucí výkonnosti. Zdroj: xStation

Jak začít investovat a otevřít pozici? – Investiční kalkulačka

Kliknutím na „otevřít pokyn“ se otevře panel pro zadávání objednávek pomocí integrované investiční kalkulačky. Díky tomu je velmi snadné nastavit velikost transakce a zkontrolovat všechny její aspekty: hodnotu, marži potřebnou k otevření objednávky, rozpětí a komise (náklady na otevření objednávky) nebo denní swap (denní náklady na správu otevřená pozice). Také s tímto panelem můžete nastavit úrovně Stop Loss a Take Profit (lze to provést i později, například prostřednictvím grafu).

Jak zavřít pozici?

Uzavření CFD pozice je také velmi snadné: stačí najít pozici v panelu „otevřené pozice“ a kliknout na X na její pravé straně. Důležité: CFD kontrakty se neuzavírají opačným obchodem. Když máme dlouhou pozici (long) a provedeme prodejní transakci (short), otevře se další investiční pozice, tentokrát krátká.

Uvědomte si, že předložená data se vztahují k minulým údajům o výkonu, což není spolehlivý ukazatel budoucí výkonnosti. Zdroj: xStation

Zprávy z trhu a tržní analýzy

Platforma XTB je navržena tak, aby investor mohl snadno najít vše, co potřebuje k efektivnímu investování. Za zmínku stojí vestavěný portál o tržních novinkách a analýzách na kartě „ZPRÁVY“. Zprávy lze filtrovat – stačí do vyhledávacího pole zadat instrument, který vás zajímá, nebo vybrat na kartě filtrů například „kryptoměny“.

Kryptoměny na dosah ruky – mobilní aplikace XTB

Nakonec stojí za zmínku také mobilní aplikace XTB. Jedná se o velmi pohodlný nástroj, díky kterému můžete být vždy nablízku svým investicím i událostem na trhu. XTB je v současné době mezi nejlépe hodnocenými investičními aplikacemi na světě a je k dispozici v systémech iOS a Android.

Vzhledem k mírně odlišnému způsobu použití oproti desktopové / webové platformě je mobilní verze silně zaměřena na jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Proto je z hlediska nástrojů trochu štíhlejší, ale stále obsahuje vše potřebné k obchodování včetně hlavních indikátorů a dalších nástrojů technické analýzy. Díky mobilní aplikaci XTB můžete mít neustálý přehled, otevírat nové transakce nebo spravovat již otevřené pozice. Push notifikace odesílaná přímo do vašeho mobilního zařízení vám zajistí, že budete vždy 100% v obraze.

XTB MOBILE APP TUTORIAL:

Mobilní aplikaci XTB můžete vyzkoušet zdarma, stačí kliknout na jeden z níže uvedených odkazů:

Mobilní aplikace XTB – iOS – Stáhnout nyní

Mobilní aplikace XTB – Android – Stáhnout nyní

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty.

U 73 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.

Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu.

Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů.

Společnost X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci.

V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).