Hlavní navigace

PureSystems: IT projekty se už nemusejí zbytečně zpožďovat

Téměř čtvrtina nových IT projektů nabírá zpoždění, a to mnohdy kvůli stále dokola se opakujícím chybám.
13. 9. 2012

Sdílet

IT oddělení bojují s problémy spojenými s laděním produkčního prostředí i s instalací a vzájemnou integrací aplikací, a to přesto, že stejné problémy už před nimi zpravidla někdo úspěšně vyřešil. Do budoucna by se těmto problémům mělo předejít, a to díky inteligentním integrovaným systémům, které provedou instalaci na základě předdefinovaných a praxí ověřených scénářů automaticky, bez zásahu lidské ruky.

Když analytici společnosti Forrester Consulting pro IBM zkoumali, jaké jsou nejčastější příčiny zdržení IT projektů, zjistili, že si v případě hardwaru 45 % respondentů stěžuje na řešení problémů s produkčním prostředím a na jeho ladění, stejný počet zmiňuje integraci, konfiguraci a testování infrastruktury a 29 % (bylo možno uvést více odpovědí) uvádí instalaci, pokládání kabelů a obecně zajištění síťové infrastruktury v budovaném prostředí. U softwaru pak se 41 % zaujaly první příčku integrace, konfigurace a testování aplikací, druhou se 35 % integrace, konfigurace a testování middlewaru a třetí s 34 % konfigurace, sestavení a nasazení aplikací. Dodejme, že cca 23 % nových IT projektů je celosvětově realizováno se zpožděním (34 % v USA) a 55 % respondentů uvedeného průzkumu přiznalo výpadek aplikací v souvislosti s upgradem infrastruktury.

Je zřejmé, že řešení výše uvedených problémů by měli hledat především dodavatelé. Zkušenosti totiž ukazují, že se v různých projektech opakují naprosto stejné konkrétní potíže. A eliminovat je lze tím, že jakmile jednou nastanou, jsou zaznamenány, a pokud se vyskytnou příště, jsou vyřešeny automaticky samotným systémem. Nebo, ještě lépe, jsou při nasazování nového systému automaticky eliminovány.

Integrovaný inteligentní systém

Na základě zmíněných zkušeností přišla společnost IBM na trh s novou rodinou integrovaných systémů PureSystems, které uvedené problémy řeší. PureSystems v sobě spojují flexibilitu víceúčelových systémů, elasticitu cloudu a jednoduchost zařízení vyladěných přesně podle pracovní zátěže. Jak přesně to funguje?

První člen rodiny, systém PureFlex, kombinuje v jednom zařízení prvky poskytující potřebný výpočetní výkon, prostor pro ukládání dat, networking, virtualizaci a správu. Současně disponuje expertními znalostmi potřebnými pro optimalizaci funkcí svých jednotlivých součástí.

Na optimalizaci provozu aplikací jsou pak zaměřeny systémy PureApplication. Z hardwarového hlediska je PureApplication vlastně systémem PureFlex, ale jeho softwarová vrstva obsahuje potřebné údaje pro nasazení firemních aplikací. Z menu systému si zvolíte jeden ze scénářů použití – aplikace, které potřebujete – a systém provede automaticky jejich instalaci i veškerá potřebná nastavení. Inteligentní software v PureApplication zajistí, že se nainstalují všechny potřebné součásti, a nastaví je tak, že spolu budou všechny stavební kameny systému korektně komunikovat.

Pro různě náročné aplikace je systém PureApplication nabízen ve čtyřech různě výkonných konfiguracích. Všechny jsou standardně vybaveny operačním systémem RedHat Linux a obrazy Websphere Application Serveru a DB2. Další aplikace jsou poskytovány spolupracujícími výrobci – a už v době uvedení na trh jich bylo hodně přes stovku, přičemž nechyběly ty nejvýznamnější.

S jistou mírou zjednodušení lze tedy říci, že IBM nabízí pro systémy PureApplication něco jako obchody s aplikacemi ve stylu Google Play pro Android nebo App Store pro iOS: Trh s aplikacemi, které si lze vybrat a snadno i rychle je nechat nainstalovat. Bez toho, abyste řešili technické detaily, abyste se zabývali integrací s dalšími aplikacemi nebo s další IT infrastrukturou.

Vše v jednom, ale dostatečně flexibilní

Základními vlastnostmi systémů PureSystems je vestavěná inteligence obsahující expertní znalosti pro nejrůznější scénáře použití a integrace všech komponent do jednoho uceleného systému. Ten lze prostě vybalit, spustit a prostřednictvím menu vybrat způsob použití i potřebné aplikace.

Promyšlená integrace a expertní znalosti přitom zajišťují nejen samotnou instalaci řešení, ale také bezproblémové upgrady a updaty. Odpadá tak starost s tím, zda upgrade jedné komponenty neohrozí její kompatibilitu s komponentami ostatními. Systémy PureSystems přitom za všech okolností provádějí dle potřeby i optimalizaci využití jednotlivých zdrojů. A pochopitelně jsou připraveny na provoz v cloudu.

Rychle a efektivně

PureSystems najdou využití při konsolidaci IT infrastruktury i při nasazování zcela nových aplikací. Systém PureFlex je oproti alternativním řešením schopen zabezpečit provoz více než dvojnásobku virtualizovaných aplikací na čtvereční metr datového centra a současně je schopen realokovat výpočetní, úložné nebo síťové zdroje podle potřeb jednotlivých aplikací v souladu s jejich aktuálními nároky. Scénáře obsažené v systémech PureFlex a PureApplication dovolují dosáhnout výrazně rychlejšího zprovoznění nových aplikací i vytváření nových provozních nebo testovacích prostředí, a to při výrazně nižších nárocích na znalosti personálu. U mnohých aplikací lze přitom dosáhnout zkrácení doby nasazení z řádu desítek dní na minuty.

IBM investovala do vývoje nových systémů dvě miliardy dolarů a čtyři roky práce – a výsledkem jsou nepochybně produkty, které zcela mění zaběhnutý způsob nasazení i správy IT. Nejen že systémy uvedené činnosti urychlují a výrazně usnadňují, ale zásadně také omezují riziko vzniku chyb a tím i zdržení projektů nebo neplánovaných odstávek.

Více informací o systémech PureSystems od IBM, a to včetně seznamu softwaru dalších výrobců, kteří systémy podporují, nebo seznamu řešení pro různá odvětví (bankovnictví, státní správa, zdravotnictví a další) lze nalézt na stránkách výrobce věnovaných těmto produktům.

Česky: http://www.ibm.com/ibm/pu­resystems/cz/cs/
Detailněji anglicky: http://www.ibm.com/ibm/pu­resystems/us/en/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).