Hlavní navigace

Samsung představuje unikátní technologii Quantum dot

Televizory Samsung SUHD TV, novinky letošního roku, jsou vybaveny technologií Quantum dot, která opět posouvá kvalitu obrazu kupředu.
14. 6. 2016

Sdílet

Co se pod tímto pojmem ukrývá a čím je vlastně tato technologie revoluční?

Samotný panel je vyrobený z nanokrystalů polovodičů a jejich tloušťka je pouhá desetitisícina lidského vlasu. Mohou být vyrobeny z různých prvků, zásadní je však jejich minimální velikost, která jim zaručuje takové fyzikální vlastnosti, jež jsou využitelné v mnoha různých oblastech. Mají například vynikající schopnost absorpce a následného vyzařování světla. Na základě této vlastnosti byla technologie Quantum dot zkoumána pro využití v solárních panelech, v zařízeních pro bioimaging a samozřejmě v displejích.

Krystaly Quantum dot dokáží absorbovat a vyzařovat světlo, přičemž každý krystal vyzařuje specifickou barvu (nebo vlnovou délku), která se odvíjí od jeho velikosti (velikosti jeho jádra). Například krystal o velikosti 2 nm vyzařuje modré světlo, zatímco krystal velký 6–7 nm září červeně. Vyzařovaná barva je také velmi stabilní a čistá. Díky tomu zprostředkují dokonale přesné barvy na rozdíl od konvenčních materiálů, které barvu smísí s barvou okolní. To je dáno tím, že šířka světelného paprsku je mnohem užší než u konvenčních materiálů. V důsledku toho, že tři primární barvy mohou být v porovnání s běžnými televizory jasněji odlišeny, dokáže displej Quantum dot přesněji zobrazit nejširší barevnou škálu, a to až 64× více barev než konvenční televizory.

Další výhodou těchto zářících krystalů je jejich vysoký výkon. V porovnání s fosforem, který se používá u běžných televizorů, jsou nejen schopny produkovat více barev, ale fotoaktivní vlastnost umožňuje lepší světelnou účinnost. Díky tomu se Samsungu podařil velký skok v oblasti jasu obrazu SUHD TV až na hodnotu 1000 nitů oproti 400 nitům u konvenčních obrazovek, zatímco se zlepšila energetická úspornost. Barvy vnímáme díky světlu, SUHD TV zprostředkují více světla a současně i barev, a proto jsou ideálním prostředkem pro sledování programů v HDR.

Mnoho dříve vyvinutých řešení Quantum dot využívalo materiály s příměsí kadmia, jako např. kadmium sulfid (CdS) nebo selenid (CdSe). Ačkoli měly stejně výborné vlastnosti, hrozilo uvolňování toxických iontů (Cd2+) do okolí v průběhu rozkladu nanočástic. Samsung proto kadmium jako první na světě ze svých panelů odstranil a SUHD TV jsou vyrobeny za použití india (In).

Panely quantum dot od Samsungu vynikají také svou dlouhou životností a odolností, a to právě díky použití anorganických materiálů, které jsou odolné vůči oxidaci na rozdíl od těch organických. Panel Quantum dot je navíc chráněn čtyřvrstvým pláštěm, který mu zajišťuje nejvyšší odolnost. Výsledkem je špičkový displej, který si uchová nejvyšší kvalitu obrazu dlouhá léta.

Navíc jsou SUHD TV vybaveny unikátní antireflexní vrstvou Ultra Black, která zajišťuje absorpci nežádoucích odlesků z okolních světelných zdrojů. I při ostrém denním světle nebo při rozsvícené lampě bude obraz čistý, jasný a bez rušivých odrazů okolních předmětů.

Více informací na www.samsung.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).