Hlavní navigace

Skoro vše o vysokém rozlišení se dozvíte na akci HD Live!

Autor: 115393
Součástí letošního veletrhu Digitex (od úterý 23. do soboty 27. října 2007 na brněnském Výstavišti) je projekt HD Live! DigiZone.cz je jeho mediálním partnerem a proto bychom vás rádi seznámili s některými zajímavostmi, které budou na Výstavišti k vidění.
8. 10. 2007

Sdílet

Celá akce bude tématicky rozdělena do čtyř bloků: výroba obsahu pro HD (High Definition), HDTV vysílání, HD média a spotřební elektronika pro HD. V centru vystavovatelských kójí pak bude umístěno HD kino vybavené Full HD (1080p) projekcí, kde budete moci po celou dobu konání veletrhu sledovat ukázky z filmů, živé televizní vysílání i na místě natočené a zpracované reportáže. V prostoru HD Live! proběhne ve čtvrtek 25. října také celodenní konference, kde se ve čtyřech panelových diskusích dozvíte mimo jiné odpovědi na otázky „Kdy, kde a jak si naladit HD signál?“, „Jaké jsou a budou HD standardy?“, „Jaká je nabídka HDTV kanálů?“, „Kam se bude ubírat HDTV, co nabídne rozlišení 4K“.

Vstup na tuto akci je volný pro každého návštěvníka veletrhu, program bude také přenášen živě na webu Invexu. Ani ostatní veletržní dny ale nebude o zajímavý program nouze – proběhnou zde přednášky a prezentace, jako například využití HD rozlišení v počítačových hrách pod patronací výrobce grafických karet nVidia, srovnání mediálních formátů BlueRay, HD-DVD a VMD, nebo praktický workshop jak si zvolit a propojit zařízení pro kvalitní HDTV obraz i multikanálový zvuk, či informace o ztrátových HD formátech jako je DivX HD, nebo WMV HD.

HD Live! 1

Jak se vyrábí HD?

Produkční společnost Direct Film na HD Live! živě předvede kompletní řetězec HD řetězec XDCAM včetně postprodukce. Uvidíte zde profesionální HD kamery, rekordéry, prohlédnete si optická vysokokapacitní média a můžete juknout střihačům přes rameno, jak na nelineární střižně zpracovávají záznam do konečné podoby. Možná ještě nevíte, že i u nás se již ve formátu HD natáčí celá řada pořadů, namátkou v minulém roce to byl seriál Bazén v TV Prima, TV Nova pak natáčí ve vysokém rozlišení seriál Pojišťovna Štěstí a zanedlouho bude v novém zpravodajském komplexu Novy zpracováváno v HD rozlišení i kompletní zpravodajství. V případě zahraničních štábů je již výroba v HD naprostou samozřejmostí, protože SD (Standard Definition) záznam bude za několik málo let jen stěží použitelný.

HD Live! 2

Kde si naladit HD?

Dostupné televizní vysílání ve vysokém rozlišení je důležitým předpokladem rozšíření tohoto formátu. První satelitní vysílání začalo již na konci 90. let v USA, kde přechod na HDTV, díky obrazově méně kvalitní normě NTSC, probíhá rychleji. Ale i v Evropě již nalezne dostatečně jazykově a technicky vybavený divák na satelitech celou řadu HD kanálů. Na HD Live! se setkáte s programovou nabídkou koncernu Astra SES, která nyní nabízí šest bezplatných (Pro Sieben, Sat 1, Eins Festival HD, Anixe HD, BBC HD, HD 5 promo a Astra HDTV promo) a více než 20 placených HD kanálů (mezi nimi Discovery HD, Sky Box Office HD, History Channel HD nebo National Geographic HD).

Českého diváka bude jistě zajímat především nabídka obsahu v mateřštině. Prvním HDTV kanálem, který zahájil své vysílání v průběhu září je Nonstop Kino HD od provozovatele filmových kanálů TV Filmbox a Nonstop Kino – SPI International. O kvalitě obrazu, zvuku i obsahu programu se návštěvníci HD Live! přesvědčí na vlastní oči.

Čtyřikrát kvalitnější obraz (současná televizní norma PAL má rozlišení 720×576 pixelů, zatímco Full HD obraz disponuje 1920×1080 obrazovými body) znamená pochopitelně vyšší nároky na přenos informací, tedy v nastávající éře digitální televize na datový tok. Proto se v rámci projektu prezentuje i provozovatel páteřní optické sítě a konektivity Sloane Park, který zde představí možnosti platformy IPTV ve vysokém rozlišení.

HD Live! 3

Bohužel v připravovaných tuzemských pozemních digitálních multiplexech (DVB-T) nyní není (a pravděpodobně ještě dlouho nebude) dostatečná kapacita. Proto se pozemní cestou dostanete k HDTV nejsnadněji prostřednictvím kabelové televize. Český největší provozovatel – UPC Česká republika nedávno zahájila plně digitální vysílání DVB-C a pilotní HD vysílání po kabelu – služba HD+ je připravena ke spuštění do konce letošního roku. Jednodušší pozici mají provozovatelé optických sítí (FTTH – optika do domu), kteří v podstatě nejsou omezeni kapacitou pro datové přenosy. Společnost MattesAD bude na HD Live! prezentovat svou službu 802.TV, která uživatelům ve Frýdku-Místku a několika dalších městech již nabízí 4 HDTV kanály! Ve spolupráci s technickým oddělením TV Nova možná představí i živou ukázku vysílání v HD přímo z pražského odbavovacího pracoviště.

Opomenuta nezůstane ani čistě internetová distribuce HD obsahu. Společnost Terra Brodcasting System předvede, mimo jiné, i neziskový projekt HD internetové televize HDTV1.cz, na níž se obsahově podílí řada začínajících filmových autorů.

Který disk je ten pravý?

Pokud před sledováním televize preferujete vlastní výběr, pak vás jistě bude zajímat, který z formátů pro další generaci médií bude hrát prim – Blu-Ray, či HD DVD. Na HD Live! bude více slyšet o prvním zmíněném, což je dáno zvýšeným zájmem amerických filmových studií. V české lokalizaci dnes seženete již bezmála 100 filmových titulů na nosičích Blu-Ray a ty nejlepší z nich zde představí jeden z největších online prodejců DVD a BluRay – brněnské FIlmCity.cz. I když je konkurenční formát HD DVD prozatím méně rozšířený (zejména vzhledem mizivé nabídce přehrávačů), existují české firmy, které na něj vsadili. Jednou z nich je Fermata, významný výrobce optických datových nosičů, který letos investoval do technologické linky pro jejich výrobu.

HD Live! 4

Jak se vybavit pro HD?

Hardware – tedy přijímače, přehrávače a zobrazovače – budou tvořit pochopitelně značnou část projektu HD Live! Známý dodavatel satelitní techniky – Omko Digital představí kompletní vybavení pro satelitní příjem v HD. Prezentovat se bude především německá značka Technisat (veřejnosti známá kvalitní PCI počítačovou DVB-S kartou Skystar HD), ale k vidění budou i set-top boxy Homecast, Humax a Topfield. Pokud si stahujete filmy a videa z internetových sítí, pravděpodobně jste již zaregistrovali, že i zde se stále více prosazují kompresní HD formáty, jako je Windows Media 9 HD, DivX HD či MPEG-4 HD. Na to rychle reagují výrobci a na trhu se objevují DVD přehrávače s jejich podporou. Proto si budete moci vyzkoušet i harddiskové HD mediální centra od společnosti Umax (např.: X760HD HDD Media Player). Máte-li v oblibě víceúčelovost, pak asi zvolíte spíše koncept HTPC (Home Theatre PC), který zde představí Fujitsu Siemens Computers s modelem z řady Scaleo EV. Můžete se tak dozvědět i o novince HD Photo nebo o možnostech přehrávání HD videí ve Windows Vista Media Centre.

Na projekt HD Live! přímo navazuje expozice Technologie & Design, což znamená, že i letos se na Invexu můžete setkat s pokojíčky, které budou vybaveny designovým nábytkem a k němu vybranými high-end komponenty z oblasti audia i videa. Díky organizátorovi, High End studiu Jasyko se zde setkáme s Blu-Ray přehrávači a zobrazovači od firem Sharp a Pioneer. Konkrétně budou k vidění televize Sharp AQUOS LC-52HD1E, která získala ocenění „Evropská televize s funkcí Time Shift pro období 2007 – 2008 (viz. hodnocení S&V 07/2007), novinka BD-HP20 S AQUOS Blu-ray, nebo řešení inteligentního řízení kuchyně domácnosti (pochopitelně včetně LCD panelů s HD rozlišením).

HD Live! 5

Největším vystavovatelem Pavilonu F bude společnost Sony, která vám položí otázku „How HD are you?“. Asi proto, že sama je na tom s HD velmi dobře. Uvidíte kompletní portfolio novinek počínaje nejmenší a nejlehčí HD videokamerou na světě HDR-CX6EK, novými Blu-Ray přehrávači BDP-S300 a BDP-S500, Full HD televizory a projektory Bravia a zřejmě naleznete i maličký notebook VAIO FZ s BR mechanikou. Pochopitelně bude k dispozici i konzole Sony Playstation 3, která díky Blu-Ray mechanice, HD rozlišení 1080p, Bluetooth, WiFi a Ethernet rozhranní a 60 GB disku může sloužit i jako velmi solidní centrum domácí zábavy. Pozadu nezůstane ani společnost JVC, která zde ve vlastní expozici představí projektor DLA-HD1 a nejvyšším nativní kontrastní poměrem na trhu projektorů pro domácí kino (15 000:1), Full HD LCD televizory vybavené technologií 100Hz Clear Motion Drive II a také první komerční videokameru s plným HD rozlišením 1920×1080 – typ GZ-HD7EY.

Více informací o HD Live! naleznete na adrese http://hdlive.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).