Hlavní navigace

Softwarový gigant v Praze

Jedna z největších soukromých softwarových společností na světě, Veeam Software, s prodeji v hodnotě zhruba 1 miliardy dolarů si zvolila za své sídlo Prahu
13. 3. 2019

Sdílet

Veeam Software si s více než 330 000 zákazníky a přírůstkem 48 000 nových zákazníků za rok 2018 v Praze buduje své největší R&D centrum. Organický růst společnosti už dvanáct let v řadě jí zajistil pozici lídra na trhu cloudové správy dat, na němž firmy ročně utratí přibližně 30 miliard dolarů. Veeam má sídlo ve švýcarském Baaru a pobočky ve více než 30 zemích světa a založili ho v roce 2006 Andrej Baronov a Ratmir Timashev.

Mezi nejvýznamnější alianční partnery Veeamu se řadí společnosti Hewlett-Packard Enterprise (HPE), Cisco a NetApp, se kterými přináší zákazníkům možnost pořídit společná řešení v rámci jediné transakce, a globální ekosystém Veeamu zahrnuje vice než 61 000 partnerů a téměř 22 000 poskytovatelů cloudu a služeb.

V lednu 2019 oznámil Veeam, že do něj investovala společnost Insight Venture Partners s účastí strategického investora Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) 500 milionů dolarů. Šlo o jednu z největších investic v dějinách softwarových úložišť, a to s cílem urychlit další fázi růstu Veeam jako nejvýznamnějšího poskytovatele řešení v oblasti správy dat pro veřejný i soukromý cloud.

Chytrý software

Podle analytické společnosti IDC je v České republice Veeam lídrem v oblasti zálohovacích řešení, která umožňují inteligentní správu dat. Platforma Veeam Availability Platform je nejkomplexnější zálohovací řešení na trhu, které pomáhá zákazníkům na cestě k dosažení úspěchu v pěti  fázích Inteligentní správy dat. Těmi jsou zálohování včetně zajištění neustálé dostupnosti dat, agregace, která zajišťuje ochranu a dostupnost dat napříč prostředími s více cloudy, viditelnost, neboli zlepšení správy dat s jasnou, jednotnou viditelností a kontrolou využití, a orchestrace a automatizace, kdy se data začínají spravovat sama díky zapojení strojového učení.

Cloud je za posledních osm čtvrtletí nejrychleji se rozvíjejícím sektorem společnosti Veeam, přičemž v roce 2018 v této oblasti společnost zaznamenala 46% meziroční nárůst. Nejrychleji rostoucími produkty v historii společnosti jsou pak Veeam Agent pro Windows a Linux s meziročním nárůstem 129 % a Veeam Backup pro Microsoft Office 365 s meziročním nárůstem 549 %. Veeam Backup pro Microsoft Office 365 si dosud stáhlo více než 55 000 organizací, což představuje více než 7 milionů uživatelských poštovních schránek.

V roce 2018 oznámil Veeam nové funkce pro správu dat v cloudu v rámci Veeam Availability Suite 9.5 Update 4, dosud nejvýznamnější a nejočekávanější aktualizaci přinášející jednoduchá, flexibilní a spolehlivá řešení, která zákazníkům pomáhají s migrací a uchováváním dat v hybridním cloudu bez ohledu na jejich umístění.

Aktuální produktovou novinkou je zásuvný modul Veeam Plug-in for SAP HANA, jenž v rámci Veeam Availability Suite 9.5 Update 4 přináší certifikovanou integraci pro systém SAP HANA®.

Pražské R&D centrum

Veeam si zvolil Českou republiku za místo, kde zřídí své celosvětově nejvýznamnější centrum pro výzkum a vývoj. Pražské R&D centrum bylo otevřeno začátkem roku 2016 a společnost do něj investuje více než 50 % celkových výdajů na výzkum a vývoj. Další R&D centra společnosti se nacházejí v ruském Petrohradu a izraelské Haifě.

Z pražské pobočky obsluhuje Veeam většinu zemí regionu a aktivně podporuje rozvoj své sítě distributorů a partnerů s cílem stále rozšiřovat své působení. Kromě rozvoje Veeam softwaru vyvíjí zaměstnanci pražského R&D centra také další produkty pro podnikové zákazníky a dodávají běžný software pro B2B trh.

Český Veeam v číslech

V České republice má Veeam v současnosti 3 320 zákazníků a 113 certifikovaných partnerů v rámci programu Veeam Cloud & Service Provider (VCSP) spolu s 417 ProPartnery. Za celý rok 2018 došlo v ČR k 26% meziročnímu nárůstu celkových tržeb, na čemž se podílel i 28% nárůst tržeb z prodeje nových licencí a upgradů a 23% z obnovených licencí. Příjmy v oblasti cloudu od účastníků programu Veeam Cloud and Service Provider (VCSP) vzrostly meziročně o 37 %.

Plány na expanzi

V polovině roku 2018 došlo k rozšíření pražské pobočky a přestěhování do nových kanceláří o rozloze 3000 metrů čtverečních, které se nacházejí ve čtvrti Holešovice a zaujímají dvojnásobnou plochu původních prostor. Rovněž bylo rozhodnuto o investici 3,39 miliard korun na podporu další expanze pražského centra. Investice umožní získat dalších 500 softwarových vývojářů, kteří se během příštích 4 až 5 let stanou součástí aktuálně více než 3 600 zaměstnanců společnosti po celém světě.


Tato iniciativa přinese další impuls do odvětví špičkových technologií, které v Česku rychle roste a v němž dochází během posledních 18 měsíců ke zvyšování investic ze strany zahraničních společností. Praha totiž disponuje řadou pozitivních parametrů, jako jsou vzdělanost lidí, bezpečnost, dostupnost autem či letadlem a také únosné ekonomické náklady na provoz.