Hlavní navigace

V Brně bude tuhá zima

Česká datacentra v posledních letech zaznamenávají stále větší poptávku po serverhostingových službách. Vzhledem k obrovským množstvím výkonných serverů s vysokými odběry el. energie se přirozeně zvyšují také nároky na chlazení. Společnost Master Internet vám představuje realizaci chlazení svého nového datacentra MasterDC v Brně.
21. 11. 2007

Sdílet

Chladící technologie

Nové MasterDC je vybaveno kvalitní přesnou klimatizací Liebert Hiross s několikanásobnou zálohou (N+1, přitom každá jednotka má 2 nezávislé chladící okruhy). Aktuálně naistalovaný chladicí výkon je 200kW. Samozřejmostí je udržování konstantní teploty v rozmezí maximálně ± 1° C.

Systém studených a teplých uliček

Největším omylem při projektování klimatizace je domněnka, že nedostatečné chlazení souvisí pouze s výkonem chladících technologií. Chlazení v MasterDC není zajištěno pouze dostatečně dimenzovanou a redundantní klimatizací. K dokonalému chlazení podstatně přispívá také směr proudění vzduchu v datacentru systémem studených a teplých uliček. Princip je takový, že chladný vzduch je přiváděn k rackovým skříním z podlahy ze přední strany, kde jej servery nasají a proženou za sebe. Tam je ohřátý odváděn zpět do klimatizace. Tento způsob zajišťuje optimální a rovnoměrnou distribuci chladného vzduchu ke všem serverům a rackovým skříním.

Chlazeni

Dvojitá podlaha a perforované dlaždice

Veškerý hardware v MasterDC stojí na speciální dvojité podlaze o výšce 80 cm, kam klimatizace vhání studený vzduch. Odtud je rozváděn do prostoru sálu perforovanými dlaždicemi. Dvojitá podlaha o řídkém rastru 60×120 cm zaručuje snadný vstup v případě práce na rozvodech. Dostatečná výška podlahy zajišťuje nejenom pohodlí pro techniky Master Internet, ale také dostatečný prostor pro proudění studeného vzduchu. Způsob umístění rozvodů ve dvojité podlaze má rovněž nezanedbatelný vliv na hladký průběh chlazení. Proto je zapotřebí veškerou kabeláž pečlivě soustředit do roštů a minimalizovat tak její prostorové nároky.

Zima a hluk

Poctivá klimatizace má za následek, že kromě nepříjemného hluku je v datacentru také chladno. S ohledem na tyto faktory firma Master Internet postavila místnost pro správu zákaznických serverů jako oddělenou sekci serverovny, kde si zákazníci mohou řešit konfiguraci svých serverů v příjemném kancelářském prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).