Hlavní navigace

V privátním cloudu od Microsoftu můžete mít i Linux

Microsoft přináší na trh řešení privátního cloudu na platformě Windows Server a System Center. Ten umí za velmi atraktivních podmínek nabídnout vybudování a správu heterogenního prostředí cloudu včetně podpory aplikací běžících na OS Linux.

Sdílet

Privátní cloud se obslouží sám

Základním stavebním kamenem privátního cloudu od Microsoftu je Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition s technologií Hyper-V. Díky tomu je možné zajistit vysokou dostupnost i vysokou škálovatelnost celého prostředí. Jednotlivé virtuální stroje mohou využívat operační systémy od Microsoftu, ale například i velmi oblíbené distribuce Linuxu, mezi které patří RedHat, SUSE nebo CentOS. Velmi důležitou součástí řešení je sada nástrojů System Center 2012, které celé řešení spravují, a dokonce umožňují začlenění stávající virtualizační infrastruktury postavené na konkurenčních hypervizorech. Jedním z rozdílů privátního cloudu oproti virtualizaci je vysoká míra automatizace, o kterou se stará System Center Orchestrator (dříve Opalis). Díky uvedenému nástroji lze plně automatizovat velkou část úkonů, a dokonce mezi sebou propojit i nástroje od konkurenčních dodavatelů. Důležitý je také prvek samoobslužnosti, který je na cloudu vlastně tím nejzajímavějším, protože umožňuje uživateli získat například nový poštovní server během několika okamžiků pouhým vyplněním webového formuláře. K tomu slouží produkt Systém Center App Controller, který je také součástí řešení.

Řešení vhodné pro datacentra i webhostery

Privátní cloud od Microsoftu je založen na známých technologiích, a tak není jeho nastavení složité. Jeho velkou předností je primární zaměření na poskytování maximálního výkonu provozovaných aplikací, automatizaci všech procesů správy, údržby a monitoringu v rámci heterogenního prostředí, a to s maximálním ohledem na ochranu firemních investic. Z toho důvodu je velmi vhodný jak pro firmy, které chtějí centralizovat svoji serverovou infrastrukturu, tak i pro poskytovatele webhostingu a serverhostingu. Všem uživatelům totiž nabízí jednoduché licencování na procesor bez dalších omezení, navíc s neomezenými právy virtualizace a správy. Díky této filozofii dovoluje všem organizacím zvyšovat efektivitu využití infrastruktury, a zároveň tedy snižovat náklady.