Hlavní navigace

Většina řidičů má příliš drahé povinné ručení – úspora může být až několik tisíc korun

 Autor: Pexels.com
Většina řidičů přeplácí povinné ručení. Při jeho sjednání skrz online srovnávače lze však ušetřit i tisíce.
27. 10. 2021

Sdílet

Povinné ručení přeplácí až 70 % řidičů. Jedná se o výdaj, který je ze zákona povinný, a proto se vyplatí na něm ušetřit. Jak na to? Stačí využít srovnání povinného ručení online, díky kterému lze ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Služba pro srovnání povinného ručení zároveň slouží pro uživatele také jako anonymní kalkulačka pojištění auta a umožní porovnat aktuální cenové nabídky a akční nabídky pojišťoven rychle a jednoduše

Kalkulačka cenové nabídky srovnání zpracuje na jednom místě a řidič si může vybrat tu nejvhodnější nabídku pojištění auta přímo z pohodlí domova. Zní to snadně a tak přesně online srovnání funguje.

Jestliže řidič prostřednictvím online srovnávače povinného ručení najde odpovídající nabídku pojištění, může přejít se svým pojištěním k jiné pojišťovně. Pro tyhle případy je na internetu dostupný také vzor pro zrušení povinného ručení, kterým po vyplnění a zaslání původní pojišťovně dojde ke zrušení povinného ručení. To znamená, že tímto vzorem se dokončí proces zrušení původní pojistky, která je méně výhodná nebo z jiného důvodu pojistníkovi nevyhovuje. 

Takto ušetřené ze zrušené pojistky je možné využít mnoha způsoby, například zhodnotit spořením, zhodnocení peněz však může mít také podobu investice. 

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je známé také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Jedná se o zákonem stanovenou podmínku k tomu, aby vozidlo mohlo být využíváno na veřejných komunikacích. Každý majitel vozidla si tak toto pojištění musí sjednat.

Hlavní podstatou pojištění je ochrana pojistníka v situaci, kdy při provozu vozidla způsobí škody jiné osobě. Povinné ručení tak kryje například úhradu způsobené škody na zdraví nebo úhradu způsobené škody vzniklé poškozením.

Je také dobré vědět, že povinné ručení nekryje škody vzniklé na vozidle pojistníka. K tomuto účelu slouží havarijní pojištění, které je dobrovolné. Mimo škody vzniklé havárií kryje také škody způsobené odcizením, vandalismem apod.

Hlavní podstatou pojištění je ochrana pojistníka v situaci, kdy při provozu vozidla způsobí škody jiné osobě.

Cena povinného ručení 2021

Ceny povinného ručení se již pár let nemění celoplošně. Pojišťovny ceny nyní určují na základě celé řady kritérií. Ceny a sazby pojištění odpovědnosti se stanovují např. podle místa bydliště řidiče nebo věku. Jaké další faktory ovlivňují ceny povinného ručení?

  • typ vozidla

  • objem či výkon motoru

  • značka, modelová řada a motorizace

  • užití vozidla

  • délka bezeškodného období

  • typ subjektu, který je vedený jako vlastník

Záleží tedy např. na tom, zda se jedná o osobní automobil či motocykl nebo zda je vozidlo používáno pro běžný provoz či například taxislužby. Záleží také na tom, jestli je vlastníkem vozidla fyzická osoba, právnická osoba nebo podnikatel.

Nadále platí, že cena bude vyšší u vozidel s větším výkonem a u bydliště ve větší obci. Je to proto, že k autonehodám dochází častěji právě ve větších obcích. V případě, že řidič již dříve způsobil pojistnéudálosti, může v jeho případě pojišťovna cenu povinného ručení navýšit.

Jak vypovědět smlouvu o povinném ručení?

Jestliže řidič prostřednictvím online kalkulačky či srovnávače pojištění objeví nabídku výhodnějšího povinného ručení, může uvažovat o změně pojišťovny. Existuje hned několik situací, kdy je možné stávající smlouvu o povinném ručení vypovědět.

Nejjednodušší je vypovědět a zrušit smlouvu před koncem pojistného období. Jedná se o období sjednané v pojistné smlouvě, které je obvykle jeden rok. Dále je smlouvu možné vypovědět a zrušit povinné ručení v případě změny vlastníka vozidla nebo v případě vyřazení vozidla z evidence.

Další možností, kdy smlouvu vypovědět, je do tří měsíců od data oznámení pojistné události. Toho využijí řidiči zejména v případě, kdy řidič nebyl spokojen s tím, jak jeho stávající pojišťovna vyřídila pojistnou událost.

Smlouvu je možné vypovědět také do dvou měsíců od jejího uzavření. V tomto případě není třeba udávat žádné důvody. Na co je třeba při změně povinného ručení pamatovat je, že po výpovědi smlouvy je nutné odevzdat tzv. zelenou kartu.