Hlavní navigace

Virtualizace: Nákup serveru patří do starého železa

Společnost Master Internet shrnuje přínosy virtualizace s praktickými příklady jejího využití.
14. 5. 2009

Sdílet

Znáte to nazpaměť – přizpůsobivá konfigurace, plné využití prostředků, vysoká dostupnost, možnosti zálohování a obnovy, bezproblémová migrace, rychlé zřízení služby, atd. atp. Obecné výhody virtualizovaných serverů dnes málokoho překvapí. Slýcháme o nich pravidelně ze všech stran. Máte ale skutečnou představu o tom, jak by virtualizace mohla usnadnit vaše podnikání? Díky tomu, že tento fenomén už nějakou dobu hýbe světem IT, jsou zde možnosti čerpání inspirace z konkrétních projektů. Tento článek stručně popisuje reálné případy optimalizace serverových řešení s nasazením virtualizace od serverhostingové společnosti Master Internet, s.r.o.


PROJEKT 1 – Webové stránky

Zákazník má šest začínajících webových projektů, které doposud provozoval na vlastním domácím serveru. Vedle základních technologií jako je web server s PHP a MySQL využívá také frameworky na vývoj webových aplikací (Django a Ruby on Rails), jejichž provoz není možné zajistit obyčejným webhostingem. Zároveň je pravděpodobné, že zde postupně porostou nároky na hardwarové prostředky. Základním požadavkem zákazníka byl přechod na spolehlivé profesionální řešení při zachování minimálních nákladů.

Projekt 1
Specifické požadavky Řešení Přínosy po nasazení
 – minimum 512 MB RAM  – pronájem virtuálního serveru VPS STARTER s rozšířenou operační pamětí  – vlastní server v profesionálních podmínkách
 – prozatím 15 GB HDD  – možnost postupného navyšování dle potřeby
 – základní výkon CPU  – cena odpovídající nákladům na elektrickou energii potřebnou pro provoz v domácích podmínkách

Více o VPS STARTER


PROJEKT 2 – Enterprise Resource Planning (ERP)

Logistická a přepravní společnost používá systém Compiere ERP, který běžel na pronajaté serverové farmě sestávající z databázového serveru, HTTP serveru a backup serveru. Firma potřebovala redukovat náklady na provoz a zajistit vysokou dostupnost služby.

Projekt 2
Specifické požadavky Řešení Přínosy po nasazení
 – DB server s Compiere ERP  – 2× VPS MASTER (Oracle XE)  – 40% úspora nákladů na pronájmu serverů
 – max. 12 tisíc dotazů / hod.  – 2× VPS MEDIUM (http server)  – každý z produkčních serverů má svou adekvátní náhradu v záložním VPS stejné konfigurace
 – garance vysoké dostupnosti  – 50 GB prostoru pro zálohy  – SLA garance dostupnosti služby 99,95%
 – nezávazný testovací provoz 1 měsíc

Více o VPS MASTER a VPS MEDIUM


PROJEKT 3 – Farma update serverů

Antivirová společnost využívá vlastní homogenní cluster dedikovaných update serverů se softwarovou infrastrukturou, která specifickým způsobem pracuje s pevně danými serverovými konfiguracemi. Samostatným prvkem systému je výkonný load balancer, který rozděluje práci mezi jednotlivé servery podle lokality klientů. Firma čelila strmému nárůstu serverů a tím nákladům na hardware, elektrickou energii a pracovní síly techniků a administrátorů.

Projekt 3
Specifické požadavky Řešení Přínosy po nasazení
 – 68 serverů konfigurace 256MB RAM, 305 GB HDD  – 68 odpovídajících VPS  – odpadají problémy se správou serverů
 – měsíční datové přenosy do zahraničí 30 TB  – administrace Master Internet  – bezproblémové a levné navyšování počtu serverů
 – použití stávajícího load balanceru CISCO ACE module  – 30% úspora nákladů na provoz celého systému

Závěrem

Uvedené příklady zcela konkrétně ilustrují potenciál virtualizace, dnes již trendu, který se chladnokrevně mstí jeho někdejším odpůrcům. Virtualizace jistě není všelékem a ideálním řešením pro všechny projekty. Nicméně, prognózy ze současného vývoje mluví jasně. Za několik málo let bude většina provozovaných serverů virtuálních, klasické dedikované servery se stanou spíše exkluzivní variantou serverhostingu a s trochou nadsázky budeme říkat, že nákup vlastního hardware patří do starého železa.

Master

O společnosti Master Internet, s.r.o.

Master Internet poskytuje na českém trhu internetovou konektivitu, okruhy, hostingové, housingové a další internetové služby od roku 1996. Je stabilním provozovatelem moderních datacenter v Praze a Brně a disponuje celorepublikovou sítí s vlastním autonomním systémem. Síť má nativní podporou protokolu IPv6, mechanismus MPLS a je redundantně připojena k více tranzitním internetovým poskytovatelům. Firma se soustředí na dedikované a virtuální servery, housing zákaznických technologií a pronájem rackových skříní. Master Internet rovněž navrhuje optimalizaci serverových projektů, distribuované systémy geografické zálohy dat nebo clusterová řešení s vysokou dostupností.