Hlavní navigace

Vývoj internetu v ČR za posledních 10 let

Ohlédněte se, jak se změnil internet od roku 2009
19. 2. 2019

Sdílet

Internet hýbe světem, obklopuje nás doslova na každém kroku, a ne jinak tomu bude i v novém roce 2019. Konzumace internetu každým rokem stoupá, a to především zásluhou mobilního internetu, který se stává čím dál větší samozřejmostí. Češi stráví na internetu v průměru okolo tří hodin svého volného času denně a jsou prakticky neustále online.

Ještě nedávno byl ovšem svět internetu velmi rozdílný, a proto je nyní se začátkem nového roku vhodná doba ohlédnout se do minulosti a porovnat, jak vypadal internet před deseti lety oproti dnešku.

Rychlost internetu je v průměru 5× vyšší

S čím jiným začít než s rychlostí internetu, věčně omílaným tématem v internetových vodách. Především v poslední době se výrazně modernizovala infrastruktura DSL linek a z původní ADSL technologie se přes ADSL2 a ADSL2+ dospělo až k nejnovější vysokorychlostní verzi VDSL. Před deseti lety dosahovaly průměrné rychlosti internetu 3,45 Mb/s pro pevný DSL internet a 3,2 Mb/s pro Wi-Fi internetová připojení. Oproti tomu dnes uživatelé naměří v průměru hodnoty 16,78 Mb/s u DSL a 15,93 Mb/s u Wi-Fi. Nezanedbatelný počet uživatelů je připojeno přes optický kabel, kde dosahuje průměrná rychlost 31 Mb/s.

Někomu by se mohla zdát průměrná rychlost DSL internetu za rok 2018 nižší, než by se dalo předpokládat, vzhledem k téměř již standardní tarifní rychlosti alespoň 50 Mb/s. Je nutné si uvědomit, že se jedná o reálné rychlosti, které naměřili jednotliví uživatelé na stránkách s měřením rychlosti internetu. Ty se mohou lišit oproti proklamované rychlosti internetových poskytovatelů, jelikož na reálnou rychlost působí tzv. agregace. Dalším aspektem snižující průměrnou rychlost v ČR jsou odlehlé lokality s pomalejším internetovým připojením.

Mobilní internet – téměř z nuly na 300násobek

V případě mobilního internetu je vývoj od roku 2009 nesrovnatelný. V době před deseti lety teprve začínal velmi nesmělý rozvoj 3G sítí, jež nabízely alespoň použitelnou, nicméně z dnešního hlediska již nedostačující rychlost připojení. Naprostá většina území si musela vystačit se zastaralým připojením Edge. Mnoho z nás si jistě vzpomene na nekonečné načítání i těch nejzákladnějších stránek. Z těchto důvodů dosahovala průměrná rychlost mobilního internetu v roce 2009 pouze 128 Kb/s. Dnešní situace je naprosto rozdílná – pokrytí mobilním internetem nejnovější generace 4G dosahuje 99 % a průměrná rychlost se pohybuje okolo 36,2 Mb/s. Tímto se mobilní internet může dokonce rovnat běžnému DSL internetu na doma. Zmíněný růst představuje oproti roku 2009 neskutečné navýšení rychlosti až o 300násobek. 

Téměř dvojnásobný počet internetových přípojek

Za posledních 10 let se počet přípojek internetu téměř zdvojnásobil z původních přibližně 1,8 milionu přípojek. Jelikož již na přelomu roku 2008 a 2009 byl internet naprostou samozřejmostí, můžeme považovat toto navýšení za úctyhodné. Za rozšířením pevného internetu stojí jednak nižší pořizovací cena, jednak rozšiřující se možnosti internetu v čele s vzestupem sociálních sítí, konzumace online videa a zpráv apod. V neposlední řadě stojí za rozšířením vyšší dostupnost internetu. Dnes je dostupnost internetového připojení takřka samozřejmostí a dostává se i na odlehlejší lokality, kde dříve nebylo připojení možné. Není nic snazšího, než se o dostupnosti internetu přesvědčit během chvíle online.

Cena internetu v průměru takřka třikrát nižší

S větší dostupností, konkurencí a zlepšujícími se technologiemi se za poslední dekádu měnila i cena a internet se stal dosažitelnější. U dnes standardní rychlosti 50 Mb/s se snížila cena z 1300 Kč až na 449 Kč.  V roce 2009 byl ale samozřejmě takový tarif vysoce nadstandardní. Přesto ale v porovnání nejčastějšího tarifu v roce 2009 s rychlostí 8 Mb/s (běžně za 750–800 Kč) a dnešních nejčastějších tarifů je pokles ceny stále téměř dvojnásobný. Nejlevnější pevné připojení se pohybovalo okolo 600 Kč, zatímco dnes je možné pořídit základní připojení k internetu již od 249 Kč. Pokud bychom započítali inflaci, byly by rozdíly ještě markantnější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).