Hlavní navigace

Zvedněte si stůl a s ním i svůj pracovní výkon!

 Autor: LIFTOR
Sedavá práce se už negativně projevila na vašem těle i efektivitě práce? Pořiďte si polohovací stůl Liftor!
30. 11. 2021

Sdílet

Jste zvyklí při práci u počítače sedět? Pokud pravidelně nekompenzujete prosezené hodiny sportovní aktivitou, rychle se to negativně projeví zdravotními problémy, přibíráním na váze a také nižším pracovním výkonem. Trendem současnosti je pracovat u počítače vestoje a využívat co nejvíc ergonomických vychytávek. Standardem se pomalu, ale jistě stává polohovatelný pracovní stůl. Stačí, když se ho naučíte používat při své práci. Jaké konkrétní výhody vám může tenhle stylový kus nábytku přinést?

Méně zdravotních problémů

Když se naučíte pracovat vestoje, ulevíte své páteři, odbouráte bolesti hlavy, zad i problémy se spánkem. Při stání totiž zapojujete svaly, které vsedě zůstávají pasivní, například břišní a zádové. Také při tom zároveň podporujete spalování energie víc, než když sedíte. Prospěje to i vašemu zažívání, například to působí jako prevence hemoroidů, typickému zdravotnímu problému „sedavých“ profesí. Celkově práce vestoje snižuje ochabování svalstva a přispívá k snadnějšímu udržení štíhlé linie.

Vyšší produktivita a lepší koncentrace

Práce vestoje ale přináší i další výhody, například zvýšení pracovního výkonu, snazší a intenzivnější koncentraci na zadaný úkol a lepší organizaci práce. Někteří propojují střídání práce vestoje a vsedě (případně ještě s krátkými procházkami po pracovišti nebo protahovacím cvičením) s metodou Pomodoro. Jde o technikuorganizace práce, jež slouží jak ke snížení únavy během soustředěné duševní činnosti, tak i ke zvýšení koncentrace, pocitu „flow“, k lepšímu pracovnímu výkonu a vyšší efektivitě.

Víte, že?

Trend polohovatelných kancelářských stolů je hitem v Německu a ve Skandinávii. A mimochodem, zařadíte se do prestižního klubu známých osobností, které vždy psaly a pracovaly u stolu vestoje. Dělal to tak např. francouzský romanopisec Victor Hugo, americký spisovatel Ernest Hemingway či britský státník a politik Winston Churchill.

Pravidlo 20 : 8 : 2

Když se rozhodnete začít pracovat vestoje, možná budete zpočátku pociťovat nepohodlí a bude vám chybět „rozvalení se na židli“. Je důležité postupovat po krocích. Doporučujeme pravidlo 20 : 8 : 2. To znamená, že v rámci půlhodinového úseku vystřídáte dvacet minut práce vsedě, osm minut práce vestoje a dvě minutky věnujete protažení nebo projití se třeba do kuchyňky pro sklenici vody. 

Změna výšky stolu jedním tlačítkem

K začlenění práce vestoje do rutinní pracovní činnosti potřebujete snadno a rychle hýbat s výškou desky pracovního stolu. V tom vám pomůže správně vybraný polohovatelný stůl s jedním nebo dvěma motorky. Stačí stisk a změníte si výšku sobě na míru. A jak to poznáte? Když se postavíte ke stolu s oběma chodidly plně na zemi, měli byste mít předloktí položená na desce stolu přesně v pravém úhlu. Dále doporučujeme pohodlné boty a pro zdravější sezení také ergonomickou židli nebo židli pro aktivní sezení

A víte, že někteří zaměstnavatelé polohovatelné pracovní stoly pořizují svým zaměstnancům v rámci zaměstnaneckých benefitů? Zeptejte se toho svého, možná vás mile překvapí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).