Hlavní navigace

Jak vyhledávat na Lupě

  • Vyhledávání na Lupě poskytuje mnoho luxusních funkcí, abyste našli přesně to, co potřebujete. Podívejte se, jaké máte možnosti, když jednoduché hledání nevede ke kýženému výsledku.

Sdílet

Základní operátory

Systém podporuje základní logické operátory AND, OR, NOT (alternativní zápis operátorů: &&,|| a !). Defaultním operátorem je AND. Hledání digitální televize je tedy ekvivalentem digitální AND televize. Slovní spojení můžete vyhledat s pomocí uvozovek. Pokud tedy zadáte „Rychlé mobilní připojení“, dostanete jen ty dokumenty, kde se tato slova vyskytují těsně za sebou. Výrazy můžete seskupovat i pomocí závorek pro určení priority operátorů – (mobilní OR rychlé) AND připojení. Pozor, logické operátory musí být zapisovány velkými písmeny, jinak je systém bude považovat za hledaná slova.

Systém nehledí na velikost písmen – zadání Český telecom je to samé jako český telecom. Rovněž je možné rozlišit, zda chcete hledat s diakritikou či bez ní pomocí přepínače na stránce pokročilého hledání.

Pokročilé operátory

+slovo

Znamená, že slovo musí být ve výsledku obsaženo. Použitím ceny +domény tedy říkáte: vrať mi články, kde budou ceny, ale musí tam být zároveň zmíněny domény.

-slovo

Znamená, že slovo nesmí být ve výsledku obsaženo. Dotaz vysílání -televize značí, že hledáte informace o vysílání, ale zároveň nechcete texty, kde se zmiňuje televize.

Žolíci

Znaky * a ? fungují jako zástupní žolíci. Hvězdička zastupuje libovolný počet znaků – vyhledáva* najde texty se slovy vyhledávač, vyhledávače vyhledávačů, TCP*IP najde TCP/IP i překlepové TCPIP. Otazník zastupuje právě jeden znak – disku?e najde texty se slovem diskuze i diskuse.

Vyhledávání v nadpisech a perexu

Pomocí konstrukce title:"" můžete hledat pouze v nadpisech článků, např. title:„adsl modem“ vrátí pouze texty, kde je spojení adsl modem v nadpisu. Hledání perex:„webdesign“ pak vrátí jen texty, kde se v perexu píše o webdesignu. Můžete hledat i pouze v těle článku – text:„připojení“.

Zvýšený důraz na slovo

Pomocí modifikátoru ^ můžete zvýšit váhu hledaného slova, např. dotazem rychlost9 připojení říkáte, že vás zajímají dokumety o rychlosti připojení a důraz kladete na slovo rychlost. Výpis výsledku pak bude seřazen jinak než při použití dotazu rychlost připojení. Defaultní hodnota důrazu na slovo je 1, jakékoliv číslo větší než 1 říká, že na slovo kladete větší důraz než na ostatní slova (čím je číslo vyšší, tím vyšší důraz na slovo kladete).

Fuzzy vyledávání

Pomocí modifikátoru ~ můžete aktivovat fuzzy vyhledávání, tj. hledání podobných slov – padák~ najde i panák či padáky. Stupeň podobnosti můžete určit na stupnici 0 až 1 (default je 0.5) – padák~0.3 znamená, že chcete i vzdáleně podobná slova, naopak padák~0.9 znamená, že chcete pouze velmi podobná slova.

Proximity vyhledávání

Položením dotazu „spolehlivý webhoster“~4 vyhledáte dokumenty, kde jsou mezi slovy „spolehlivý“ a „webhoster“ maximálně čtyři další slova.

Specifické znaky

Pro hledání znaků + – & | ! ( ) { } [ ] ^ " ~ * ? : \ před ně musíte přidat obrácené lomítko.

Stop-words

Některá slova systém neindexuje, protože se vyskytují v (téměř) každém článku a jejich vyhledání nemá na výsledek prakticky žádný vliv. Tato slova se označují jako stop-words a jsou to zejména spojky, předložky apod.

Nyní se již můžete vrátit na stránku vyhledávání a nabyté informace vyzkoušet v praxi.


Vyhledávání je realizováno za pomoci knihovny Lucene.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).