Hlavní navigace

Seriál Trendy

Trendy českého i světového internetu. Vlny, které se míhají, zaznamenáváme, než zmizí nebo se z nich stane klidné moře.

Trend: obědové servery s poledním menu

Český Internet má své zvláštnosti. Na něco přijde později, jako v případě minulého námi zachyceného trendu, aukcí s platbou za příhoz, něco je pro něj specialita. Příkladem takové krajové specialitky jsou "meníčkové servery" zachycující polední menu restaurací. Těchto serverů se v posledních měsících vyrojila celá řada, a to v takové míře, že nejde se na tento trend podívat z blízka.

Doba čtení: 7 minut

Trend: Vyhledávače v reálném čase

Co se právě teď děje? Jaká informace hýbe Internetem? Co právě teď napsali o vás, o vaší firmě nebo o vás zajímající události? To jsou informace, které se snaží najít a zpřístupnit vyhledávače v reálném čase. Nový trend vyhledávání, nebo slepá vývojová větev?

Doba čtení: 8 minut

Internet věcí - Internet of Things

Jen málokdy se objeví vysloveně hloupé jméno pro novou technologii a jestli něco má šanci v soutěži pro nejpitomější název nové technologie této desetiletky zvítězit, pak Internet věcí (anglicky Internet of Things, IOT) je nejžhavější kandidát. A přesto to vypadá, že půjde o další VELKOU věc.

Doba čtení: 5 minut

Příští fenomén: rozšířená realita je budoucnost webu

Rozšířená (nebo též augmentovaná) realita má být po realitě virtuální dalším fenoménem nejenom v počítačových hrách, ale i informační společnosti. Co je augmented reality a jak ji bude možné využívat? Opravdu bude budoucností webu?

Doba čtení: 7 minut

Přicházejí: aukce s platbou za příhoz, letadlo či spíše loterie?

Do Česka se pomalu přesouvá další stálice Internetu zaměřená na zinkasování lidí toužících po supervýhodném nákupu. Že vám nedává smysl platit za příhoz v aukci? O aukci nejde, jde o hru a o to, jak z účastníků dostat peníze na to, aby bylo možné vydražit iPhone za 600 Kč. Hra, výhodný nákup, letadlo nebo loterie? Či od každého trochu?

Doba čtení: 7 minut

Rozšířená realita – nová dimenze Internetu?

Dosavadní aplikace virtuální reality na Internetu byly ze své odděleny od reálného světa. Nové zobrazovací zařízení v podobě kontaktních čoček s čipem však mohou oba světy vzájemně propojit a vytvořit tak novou, rozšířenou realitu. Budeme moci brouzdat webem na naší sítnici, nebo ovlivňovat, jak nás druzí lidé vnímají? Potenciálních aplikací a důsledků této technologie je obrovské množství...

Doba čtení: 6 minut