Hlavní navigace

10 Českých lvů 2009 pro koprodukční filmy České televize

[Tisková zpráva] Velký úspěch přineslo České televizi slavnostní vyhlašování výročních filmových cen České filmové a televizní akademie v sobotu 6. března 2010 v pražské Lucerně. Filmy, na kterých se televize veřejné služby podílela, získaly 10 udělovaných sošek. Největší úspěch zaznamenal film režiséra Marka Najbrta Protektor. Show moderátorské dvojice Bolek Polívka a Pavel Liška sledovalo 902 tisíc diváků.

Doba čtení: 1 minuta

Letošní udílení prestižních cen Český lev ovládl film Protektor, který získal celkem šest nižborských sošek za nejlepší film, režii, scénář, hlavní ženskou roli, hudbu a střih. Televize veřejné služby je trvalým partnerem domácí filmové tvorby, rok od roku se podílí na vyšším počtu hraných i dokumentárních filmů vynikající umělecké kvality, které jsou oceňovány doma i v zahraničí.

Český lev 2009 – přehled oceněných koprodukčních filmů České televize

Nejlepší film
Protektor (www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/protektor)

Nejlepší režie
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší scénář
Robert Geisler, Benjamin Tuček, Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší kamera
Karl Oskarsson (3 sezóny v pekle)

Nejlepší střih
Pavel Hrdlička (Protektor)

Nejlepší zvuk
Pavel Rejholec, Jakub Čech (3 sezóny v pekle)

Nejlepší hudba
Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší výtvarný počin
Jiří Barta – výtvarník (Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?)

Hlavní ženský herecký výkon
Jana Plodková (Protektor)

Hlavní mužský herecký výkon
Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)

Přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2009 z pražského Paláce Lucerna uvedla Česká televize v sobotu 6. března 2010 na ČT1 od 20.00 hod. Vyhlašování prestižních cen sledovalo 902 tisíc diváků. 17. ročník proběhl v duchu slavných filmových dvojic, moderátory večera byli Boleslav Polívka a Pavel Liška. www.ceskatele­vize.cz/program

Na webovém speciálu ČT www.ceskatele­vize.cz/filmy se dozvíte podrobnosti o titulech, které měly premiéru v kinech. Seznámíte se i s filmy, jež ČT připravuje v nejbližší době do kin, nebo jsou teprve ve fázi výroby. Připomenout si můžete koprodukční snímky ČT, které jste již měli možnost vidět i v televizi. Přečtete si informace o významných událostech ve světě filmu, prolistujete seznam úspěchů a ocenění koprodukčních filmů ČT a zapojit se můžete do pravidelné soutěže o DVD.