Hlavní navigace

10 Českých lvů 2009 pro koprodukční filmy České televize

[Tisková zpráva] Velký úspěch přineslo České televizi slavnostní vyhlašování výročních filmových cen České filmové a televizní akademie v sobotu 6. března 2010 v pražské Lucerně. Filmy, na kterých se televize veřejné služby podílela, získaly 10 udělovaných sošek. Největší úspěch zaznamenal film režiséra Marka Najbrta Protektor. Show moderátorské dvojice Bolek Polívka a Pavel Liška sledovalo 902 tisíc diváků.

Sdílet

Letošní udílení prestižních cen Český lev ovládl film Protektor, který získal celkem šest nižborských sošek za nejlepší film, režii, scénář, hlavní ženskou roli, hudbu a střih. Televize veřejné služby je trvalým partnerem domácí filmové tvorby, rok od roku se podílí na vyšším počtu hraných i dokumentárních filmů vynikající umělecké kvality, které jsou oceňovány doma i v zahraničí.

Český lev 2009 – přehled oceněných koprodukčních filmů České televize

Nejlepší film
Protektor (www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/protektor)

Nejlepší režie
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší scénář
Robert Geisler, Benjamin Tuček, Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší kamera
Karl Oskarsson (3 sezóny v pekle)

Nejlepší střih
Pavel Hrdlička (Protektor)

Nejlepší zvuk
Pavel Rejholec, Jakub Čech (3 sezóny v pekle)

Nejlepší hudba
Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší výtvarný počin
Jiří Barta – výtvarník (Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?)

Hlavní ženský herecký výkon
Jana Plodková (Protektor)

Hlavní mužský herecký výkon
Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)

Přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2009 z pražského Paláce Lucerna uvedla Česká televize v sobotu 6. března 2010 na ČT1 od 20.00 hod. Vyhlašování prestižních cen sledovalo 902 tisíc diváků. 17. ročník proběhl v duchu slavných filmových dvojic, moderátory večera byli Boleslav Polívka a Pavel Liška. www.ceskatele­vize.cz/program

Na webovém speciálu ČT www.ceskatele­vize.cz/filmy se dozvíte podrobnosti o titulech, které měly premiéru v kinech. Seznámíte se i s filmy, jež ČT připravuje v nejbližší době do kin, nebo jsou teprve ve fázi výroby. Připomenout si můžete koprodukční snímky ČT, které jste již měli možnost vidět i v televizi. Přečtete si informace o významných událostech ve světě filmu, prolistujete seznam úspěchů a ocenění koprodukčních filmů ČT a zapojit se můžete do pravidelné soutěže o DVD.