Hlavní navigace

10 ZAPOMENUTÝCH KRIZÍ SVĚTA

[Tisková zpráva] Český rozhlas Leonardo a mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic představují dlouhodobý projekt „10 zapomenutých krizí světa“, který se věnuje nejzávažnějším humanitárním krizím.

Sdílet

Středoafrická republika, Srí Lanka, podvýživa, TBC – to jsou pouze některé oblasti a problémy světa, které se netěší dostatečné pozornosti a s ní související humanitární pomoci. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (Médecins sans frontières) vytvořila v roce 2008 seznam humanitárních krizí (již po desáté), na které bychom neměli zapomínat.

Na stránce www.rozhlas.cz/le­kari se Český rozhlas Leonardo bude intenzivně věnovat každý měsíc jednomu problému. Díky Lékařům bez hranic budeme mít v každé postižené oblasti jednoho prostředníka (lékaře, koordinátora, zdravotní sestru), který bude pravidelně podávat svědectví o autentické situaci například v Kongu, v Kolumbii, nebo v Barmě.

„Na seznamu humanitárních krizí jsou oblasti, kde jsou bezprostředně ohrožovány životy lidí nejen místních, ale i těch, kteří se rozhodli pomáhat. Pokud to bude bezpečné pro lékaře-prostředníka a budou příznivé i technické možnosti, můžete se těšit na deníkové záznamy každý měsíc z jiného kouta naší planety. S pracovníky Lékařů bez hranic budeme i v telefonickém spojení. Na všechny humanitární krize ze seznamu se budeme dívat v co nejširším kontextu. Prostřednictvím článků, fotogalerií a videa si můžete udělat představu o tom, v jakých podmínkách Lékaři bez hranic pracují,“ upřesnila autorka projektu a redaktorka Českého rozhlasu Leonardo Radka Matějíčková. Na závěr dodala: „Řekněte sami, víte jak vypadá běžná nemocnice například v Kolumbii?“

Deseti zapomenutým problémům světa se Český rozhlas Leonardo bude věnovat opravdu zeširoka. V magazínu Sedmý světadíl představíme kulturní a politickou situaci oblastí postižených krizemi. Magazín Natura přiblíží tamní faunu a floru a v Ženšenu budeme s odborníky hovořit o medicínských tématech. Připravovat budeme i související diskusní pořady Třetí dimenze.

Více informací o novém projektu Českého rozhlasu Leonardo naleznete na internetové stránce: www.rozhlas.cz/le­kari