Hlavní navigace

1000. vysílání Sama doma a nové moderátorky

[Tisková zpráva] Pořad Sama doma se poprvé objevil na obrazovce ve středu 2. září 1998, dopoledne a první vydání uváděla Stáňa Lekešová s Martinou Menšíkovou. Do konce roku se pravidelně vysílalo vždy ve středu a zpočátku se vystřídaly v druhé moderátorské dvojici také Bára Lukášová, Jitka Asterová, než je trvale od začátku roku 1999 vystřídala Hanka Heřmánková a Olga Šípková.

Sdílet

Mezi prvními hosty byla např. doc. Vopravilová, Bára Basiková, a také prof.Matějíček, bylinář Pavel Váňa a mistr kuchař pan Ladislav Samek.

Krátce pořad uváděla Klára Doležalová, než se v roce 2003 objevila Alena Zárybnická. Později přibyla Martina Vrbová a od loňského roku se střídají tři dvojice Stáňa Lekešová a Jana Havrdová, Martina Vrbová a Ester Janečková, Alena Zárybnická a Hanka Heřmánková.

Také se střídal rytmus vysílání: v roce 2002 a 2003 se vysílalo jen v úterý a ve čtvrtek od začátku roku 2004 pořad zmizel až do 6. dubna z vysílání úplně. Od dubna se podařilo vysílání 2× týdně obnovit, pak už se opět ustálilo na frekvenci 4× týdně.

Jako hosté se vystřídaly zřejmě všechny lékařské špičky ze všech medicínských oborů, úplně prvním hostem ve vysílání byl prof.Matějíček.

Je těžké také najít mezi herci, zpěváky i sportovními osobnostmi někoho, kdo v pořadu nebyl.

Kromě pravidelných obměn dekorace, znělky, předělů se jako novinka v září roku 2004 v pořadu začal využívat internetový kontakt s diváky, kdy hlavní host – lékař odpovídá kromě telefonických dotazů prostřednictvím mailu, a také chatuje. Webové stránky Sama doma se drží na 3. místě v celkové návštěvnosti webu České televize.

Pořad Sama doma se od ledna 2007 rozšíří i na páteční vysílání, které budou připravovat ČT Brno a Ostrava.

Celý pořad vznikl z iniciativy dnešní šéfdramaturgyně Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání ČT Darji Macákové a dodnes ho tvoří trojice autorek Ivana Křenová, Iva Kozáková a Michaela Losová.