Hlavní navigace

13. den fotbalového šampionátu byl poklidný

[Tisková zpráva] Na den letního slunovratu, nejdelší den v roce a třináctý den Mistrovství světa ve fotbale 2006, připadly poslední zápasy v základních skupinách C a D. Česká televize přenášela souboje osmi týmů ve čtyřech zápasech, z nichž vždy dva probíhaly současně, na programech ČT2 a ČT4 SPORT.

Sdílet

Nejprve přišly na řadu zápasy týmů ze skupiny D Portugalsko – Mexiko a Írán – Angola. Portugalci nastoupili k odpolednímu utkání proti Mexiku, vysílaném v přímém přenosu na programu ČT2, s jistotou postupujících, zatímco Mexičané měli stále vyhlídky na postup nejisté. Přestože po dvou poločasech, které v průměru na ČT2 sledovalo 362 000 dospělých diváků, tj. 4,2 %, při podílu 30,98 %; odešli Mexičané ze zápasu bez jediného bodu, mají díky svým výsledkům v předchozích zápasech a díky nerozhodnému výsledku zápasu Írán – Angola právo bojovat v osmifinále. Odpolední zápas, v němž Portugalci potvrdili své kvality již třetím vítězstvím na šampionátu, zhlédlo 7,1 % mužů při nadpolovičním podílu na publiku 51,08 %.

Před přímý přenos večerního utkání zařadila Česká televize na druhý program od 18 hodin záznam ze souboje Írán – Angola. Přestože diváci již ze zpravodajství České televize i Teletextu ČT znali nerozhodný výsledek zápasu, přišlo se na jeho záznam podívat 177 000, tj. 2,1 %, při podílu 8,23 %. Všímavému čtenáři jistě neujde, že to je zhruba poloviční sledovanost, než kterou získal přímý přenos zápasu Portugalsko – Mexiko zhruba o dvě hodiny předtím.

Večerní utkání skupiny C se mohla zdát formalitou, protože již před nimi bylo jasné, které týmy postupují a které balí kufry domů. Přesto se na přímý přenos postupujících celků Nizozemska a Argentiny přišlo k televizní obrazovce podívat 633 000 dospělých diváků, tj. 7,4 %, při podílu 20,90 % a 19 000 dětí ve věku 4 – 14 let, tedy 1,7 %, při podílu 11,41 %. Výraznou většinou v publiku byli samozřejmě muži s 11,4 % sledovanosti a třetinovým podílem na publiku (33,07%), i když zájem 3,6 % žen při podílu 10,06 % je také úctyhodný.

Na závěr večera od 23. hodiny na ČT2 byl fotbalovým nadšencům nabídnut záznam z utkání mezi reprezentacemi států Pobřeží Slonoviny a Srbska a Černé Hory, které si do té doby nepřipsaly na šampionátu ani jeden bod. Na pětigólové utkání, ze kterého se třemi body za tři střelené branky nakonec odcházelo Pobřeží Slonoviny, se dívalo 98 000 dospělých diváků, tedy 1,1 %, při podílu 12,16 %.

Zatímco u včerejších zápasů skupin C a D byli tři ze čtyř postupujících známi už předem, dnešní den 22. června bude pro fanoušky i hráče fotbalu pln očekávání. Ve skupinách E a F je zatím znám pouze jeden osmifinalista a tím je obhájce titulu Brazílie ze skupiny F, zatímco ve skupině E, v níž je i náš národní tým, je vše ještě otevřené. Přímý přenos utkání Česko – Itálie nabízí dnes Česká televize na svém druhém programu od 15 hodiny a 45 minuty. Utkání Ghana – USA, které bude pro náš tým rozhodující v případě remízy s Italy, zařadí Česká televize v přímém přenosu na ČT4 SPORT a poté od 18.00 hod. v záznamu na ČT2.