Hlavní navigace

18. dubna na ČT2 pro milovníky knih Večer na téma… Magnesia Litera

[Tisková zpráva] V přímém přenose ze Stavovského divadla v Praze se 18. dubna na ČT2 ve 20:00 čtyřiadvacet publikací utká o knižní cenu Magnesia Litera. Slavnostní večer v duchu červené knihovny uvádí Anna Geislerová. Poté pokračuje Večer na téma... premiérou dokumentárního filmu Knihy, knihy, knihy na téma antikváři – oběti svých lásek a snímkem o neobvyklém knižním časopise Grand Biblio.

Sdílet

20:00 Magnesia Litera
Devátý ročník výročních knižních cen vyhlásí nejlepší české knihy uplynulého roku v devíti kategoriích – od knih pro děti přes literaturu faktu až k próze. V závěru bude v přímém přenosu vyhlášena Kniha roku vybraná napříč literárními žánry a obory. Nominované i vítěze volí členové českých literárních spolků a institucí, svou cenu udělí také čtenáři. Zábavným večerem inspirovaným romány červené knihovny provází herečka Anna Geislerová.

V minulém roce vyšlo v České republice 17 598 publikací, z nich je 24 nominovaných na knižní cenu Magnesia Litera. Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry. S tím účelem bylo založeno Občanské sdružení Litera, které ceny vyhlašuje a v němž spojily síly všechny významné české svazy a instituce, které mají co do činění s literaturou a knihami: Akademie věd ČR, České centrum PEN klubu, Obec překladatelů, Obec spisovatelů, Svaz českých nakladatelů a knihkupců, česká sekce IBBY a také Nadace Český literární fond.

21:15 Knihy, knihy, knihy…
Premiéra dokumentu o několika pražských antikvariátech a jejich provozovatelích, kteří se ke své vymírající profesi dostali nejrůznějšími krkolomnými cestami. Spojuje je láska ke knihám. Jak se v dnešní překotné době může někdo takovým podnikáním uživit? Jak se zachází se starými knihami, grafikami, plakáty, korespondencí? Kdo o ně jeví zájem? Stojí na obou stranách pultu podivíni? Režisér Jan Soukup zpovídal několik antikvářů, kteří zasvětili život svému koníčku.

21:40 Grand Biblio
Informačně-kontaktní měsíčník Grand Biblio zaměřený na oblast knižní kultury v širokém záběru. Časopis, jehož obsah a styl překračuje rámec obvyklého kulturního servisu. Biblio se začal vydávat v roce 2007 a je zdarma distribuován do celkem 3 600 knihoven, zhruba dvou stovek knihkupectví, informačních center např. Českých drah, do vězení, či Památníku písemnictví a dalších institucí – muzea nevyjímaje. Připravil Jan Soukup.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).