Hlavní navigace

Odpůrci Rady ČRo vyhlašují na 25. února „Vítězný únor nad Radiem Wave“

[Tisková zpráva] Ve středu 25. února 2009 se před budovou Českého rozhlasu znovu sejdou příznivci veřejnoprávní stanice pro mladé - Radia Wave, aby demonstrovali za jeho navrácení do FM vysílání. Organizátoři protestu míří své protesty proti Radě Českého rozhlasu, kterou viní z toho, že donutila ředitele ČRo Václava Kasíka vypnout Radio Wave v srpnu loňského roku z analogového vysílání.

Sdílet

Protest se uskuteční v den veřejného zasedání zasedání Rady ČRo. To připadá, podle organizátorů, symbolicky na 25. února, tedy výročí završení komunistického převratu v roce 1948. Celá akce tak nese název „Vítězný únor nad Radiem Wave“ a na sociální síti Facebook se k ní už přihlásilo přes 100 účastníků.

Organizátoři vyzývají k účasti a občanskému protestu například tím, že si všichni zúčastnění vezmou s sebou staré rádio. Akce totiž nese podtitul „Zabij svoje rádio“. „Myslíme to především obrazně, rádio je pro nás nyní mrtvý přístroj, když byl Wave přesunut pouze na internet,“ vysvětluje za pořadatele Jan Vávra. Nedávno také zástupci sdružení spustili internetové stránky www.zabijsvoje­radio.cz, kde je k dispozici počítačová hra v níž členové Rady ČRo střílí po létajících rádiích s logem Wave.

Akci přijdou podpořit také zástupci ostatních sdružení, které bojují proti krokům Rady ČRo. Ti také upozorňují na procedurální nedostatky zasedání Rady. „Na poslední schůzi Rady 28. ledna nebyla dovnitř vpuštěna část veřejnosti, prý z kapacitních důvodů. Požádali jsme písemně Radu a ředitele rozhlasu o zajištění zasedání v takových prostorách, kde by bylo možné garantovat účast veřejnosti tak, jak ji umožňuje Zákon o Českém rozhlasu,“ uvádí za sdružení Gorily on-line v ohrožení Jana Hajduchová. „Jsme zvědavi, zda nám Rada vyhoví. Jsme přeci jen zástupci koncesionářů, které má Rada reprezentovat,“ dodává.

Celou protestní akci pořádá občanské sdružení Pro Wave, které se před nedávnem zformovalo na podporu Radia Wave, veřejnoprávní stanice pro mladé. Wave byl v minulém roce vypnut z FM vysílání a následně nesmyslně Radou obviněn z propagace fašismu. Sdružení uspořádalo v polovině ledna velký koncert s názvem Chci Wave zpět! Tato první akce aktivistů měla mimořádný úspěch. Koncert navštívilo přes tisíc mladých lidí.

Veškeré ohlasy a informace lze najít na webových stránkách sdružení Pro Wave, o.s. www.chciwavez­pet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).