Hlavní navigace

3 sezóny v pekle, film r. 2009, ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

[Tisková zpráva] Kryštof Hádek v hlavní roli milostného příběhu rebela, bouřícího se proti společenským konvencím a nastupující komunistické totalitě. Filmový večer zahájí 17. 5. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2009. Premiéra koprodukčního filmu ČT 3 sezóny v pekle od 21:00 celý cyklus uzavře. Od 24. 5. na něj navážou Filmy Českého lva: Zapomenuté světlo, Knoflíkáři, Návrat idiota, Pupendo, Kráska v nesnázích, Václav.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 17. 5. odhalí tajemství roku 2009: Rekordní úroda třiatřiceti snímků a hledání nejlepšího českého filmu dvacetiletí. Co se strhlo na internetu po premiéře okupačního dramatu Protektor? Které natáčení si režisérka Marie Poledňáková nejvíc užívala a proč? Jak dlouho nosil Petr Jarchovský téma Kawasakiho růže v hlavě? Čím to, že se u nás tak málo točí horory a thrillery? Jak se českým hercům hrají čeští politici? Proč už nechce být Anthony Hopkins srovnáván s Milanem Kňažkem? Jak dlouho se Václav Jiráček vzpamatovával z role masového vraha? Je Karel Janák režisér, nebo přerostlé dítě? Co napsala filmová kritika o Zoufalcích a proč se to tak dotklo režisérčina kamaráda? Který režisér představuje pro herce takřka záruku toho, že získají Českého lva?

Na dokument naváže na ČT1 a ČT HD od 21:00 televizní premiéra filmu 3 sezóny v pekle scenáristy a režiséra Tomáše Mašína. Inspirovaný životními osudy a motivy básníka Egona Bondyho ale nevypravuje životopisný film. „Film je o střetu bytostného individualisty se systémem,“ říká režisér, který vytváří vlastní postavu tvůrce. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949, času, s nímž jsme se stále ještě nedokázali pravdivě vyrovnat. „Hlavní hrdina zosobňuje tradici estetických a filozofických buřičů, kteří se odmítají nechat spoutat systémem, ať už je jakýkoliv. Film klade otázku, do jaké míry se má člověk nechat válcovat státní mocí, a to v jakékoliv formě. A to je téma žhavé zejména dnes, kdy jsme neustále konfrontováni s mocí bank, médií, kdy politici manipulují s veřejným míněním a svobodně myslící jedinec je jim vysloveně překážkou,“ dodává režisér.

Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit – rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Tvoří svým způsobem tragikomický pár, žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně.

V hlavních rolích excelují Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka (představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire). Také obsazení dalších rolí je mezinárodní: Martin Huba; Jan Kraus, Táňa Pauhofová, Ľuboš Kostelný, Matěj Ruppert, Tomasz Tyndyk a další. Film mj. získal tři České lvy 2009 (nejlepší hlavní mužský herecký výkon – K. Hádek, nejlepší zvuk – Pavel Rejholec, Jakub Čech nejlepší kamera – Karl Oskarsson). www.3sezonyvpe­kle.cz

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.