Hlavní navigace

3 sezóny v pekle – nový koprodukční film České televize – v kinech od 26. 11.

[Tisková zpráva] Příběh milostného vztahu dvou silných individualit volně inspirovaný osudy Egona Bondyho a jeho lásky literátky Jany Krejcarové. Rebel a básník Ivan a o několik let starší, vyzývavá, životem protřelá Jana tvoří svým způsobem tragikomický pár, žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. V hlavních rolích Kryštof Hádek a Karolina Gruszka. Režie Tomáš Mašín.

Sdílet

Píše se rok 1947 a doba přeje smyslnosti, extravaganci, humoru a nekonečnému očekávání. Ivanu Heinzovi, pohlednému dandymu a vtipnému provokatérovi, je právě devatenáct. Utíká z domova, aby se vydal na nekonvenční pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Žije přítomným okamžikem, obdivem k surrealismu a krásným ženám. Píše básně a vrhá se nadšeně do zničující romance s nezávislou a bisexuální Janou. Život plný inspirujících erotických her, hádek, dobové taneční hudby, ale i dramatických politických změn prožívají milenci naplno. Přesto, že komunistický režim začíná ukazovat svou represivní tvář, jsou Ivan a Jana jako lehkonozí tanečníci na ostří žiletky. Střet s mocí však přichází tvrdě a nečekaně…

Příběh je velmi volně inspirovaný zápisky z mládí jedné z neznámějších postav československé literární scény Egona Bondyho (1930–2007), básníka, prozaika a filosofa, výrazného inspirátora českého undergroundu. „Nechce být dokumentem o něm a v mnoha bodech je čistou fabulací. Nicméně vzdor, rebelství a energie reflektuje energii a náladu komunity mladých nonkonformních umělců v poválečné republice. Postava hlavního hrdiny se v mnoha bodech protíná s filosofickým a životním postojem Bondyho, linie příběhu je však nová a jedinečná,“ říká režisér Tomáš Mašín. Přestože se film odehrává v dobových reáliích, kdy kouzlo kafkovsky magické Prahy postupně začala nahrazovat dusná atmosféra nastupujícího totalitního režimu, režisér v hlavní příběhové linii vidí nadčasové sdělení.

Herecké obsazení je mezinárodní a svými výkony zaujmou Kryštof Hádek (Ivan Heinz), polská herečka Karolina Gruszka (Jana), slovenský herec Martin Huba (Ivanův otec, bývalý legionář přísných zásad), Jan Kraus (Viktor Lukas, Ivanův mentor, který mu pomáhá při literární cestě vzhůru), polský herec Tomas Tyndyk (Ivanův nejlepší přítel Hanes), slovenský herec Luboš Kostelný (Ivanův protihráč Karel, který tvoří jakýsi názorový protipól volnomyšlenkářského hlavního hrdiny), slovenská herečka Táňa Pauhofová (Hana), Matěj Ruppert (Skokan).

Snímek vznikl v česko–německo–slovenské koprodukci, producenty jsou Dawson Productions německý Babelsberg Film a slovenská společnost Trigon Production, koproducenty Česká televize – Centrum dramatické, divadelní a hudební tvorby, šéfproducent Jaroslav Kučera, šéfdramaturg Ivan Hubač, RWE, UPP a Soundsquare.

Scénář a režie Tomáš Mašín. Námět Lubomír Drozd (na motivy knihy E. Bondyho Prvních deset let). Producentka Monika Kristl. Výkonná producentka Jasmina Torbati. Kamera Karl Oskarsson. Zvuk Pavel Rejholec. Výtvarník Martin Kurel. Střih Petr Turyna. Kostýmy Katarina Hollá. Hudba Filip Jelínek.

Film o filmu 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Hodana vysílají programy ČT1 a ČT2. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy, www.3sezonyvpe­kle.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).