Hlavní navigace

3D Full HD přenos z robotické operace

[Tisková zpráva] Odborníci sdružení CESNET a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem uskutečnili ve čtvrtek 10. června letošního roku unikátní 3D full HD stereopřenos v reálném čase z operace ledvin, která byla realizována pomocí robotu da Vinci.

Sdílet

Obraz putoval z operačního sálu ústecké nemocnice do sídla sdružení CESNET v Praze. On-line přenos robotické operace byl zprostředkován 10gigabitovým spojem v rámci standardní infrastruktury národní výzkumné sítě CESNET2. Datový tok dosahoval během přenosu rychlosti přibližně 2,5 Gb/s a zpoždění signálu v přenosovém řetězci bylo menší než 1 ms, což umožňovalo sledování v reálném čase.

Speciální přenosové zařízení vyvinul CESNET v průběhu svého výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace. Pro zobrazení přenesených dat byl využit stereoprojektor F10 AS3D ProjectionDesign, který sdružení CESNET pořídilo pro potřeby podobných experimentů. Použité řešení umožňuje přenášet současně až čtyři 3D HD signály v každém směru.

Úspěšný přenos ve formátu 3D Full HD nastínil možnosti využití této technologie přímo při chirurgických výkonech, ale i při studiu stávajících i budoucích lékařů.

Fotodokumentace z přenosu: http://www.ces­net.cz/new/2010­/3Dprenos/

Více o robotu da Vinci: http://biomed­.brown.edu/Cou­rses/BI108/BI108_2005_Gr­oups/04/davin­ci.html

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR.. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní multigigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.

Více na www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).