Hlavní navigace

4. ročník celonárodní sbírky pro nevidomé děti i dospělé

[Tisková zpráva] V úterý 19. září se ve více než 300 městech ČR uskuteční již počtvrté tradiční celonárodní sbírka Světluška, kterou pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Novinkou letošního ročníku je benefiční CD singl ANETA PRO SVĚTLUŠKU s písní, kterou nazpívala patronka projektu Aneta Langerová s třináctiletým nevidomým Radimem Vojtkem. Veřejnost může sbírku pro zrakově postižené podpořit zakoupením benefičního singlu v ceně 100 Kč nebo přívěsku za symbolických 25 korun od více než 5000 dobrovolníků. Ti budou ve sbírkový den oblečení do světluščích kostýmů, aby je dárci snadno identifikovali.

Sdílet

Poprvé mohou sbírku podpořit také rádia a veřejná produkce tím, že budou PÍSEŇ PRO SVĚTLUŠKU hrát. Veškerý výtěžek z prodeje, včetně autorských honorářů a honorářů výkonných umělců, totiž půjde na přímou pomoc nevidomým dětem a dospělým. Obdobná charitativní akce se v ČR koná vůbec poprvé.

„O benefičním CD singlu pro Světlušku jsme přemýšleli už dlouho. Chtěli jsme dárce potěšit něčím netradičním a zároveň jim přiblížit život ve tmě. Věřím, že se nám to prostřednictvím tohoto benefičního CD singlu podaří,“ dodává Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Benefiční CD singl Aneta pro Světlušku
Singl obsahuje Píseň pro Světlušku nazpívanou Anetou Langerovou, patronkou projektu, společně s třináctiletým Radimem Vojtkem. Chlapec od narození nevidí a v roce 2004 získal Cenu Nadačního fondu Českého rozhlasu za nejvýraznější talent na hudebním festivalu pro nevidomé děti. Benefiční singl dále obsahuje zvukový a obrazový záznam písně Voda živá z loňského podzimního koncertu pro Světlušku, který živě odvysílaly ČT a ČRo 1 – Radiožurnál. Anetu Langerovou doprovodil Pěvecký sbor Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla pro těžce zrakově postižené. Na benefičním singlu naleznete také rozhovor s Anetou POTMĚ, ve kterém se dozvíte, jak píseň vznikala, reportáž DEN POTMĚ s nevidomým Mirkem Michálkem a dva PC bonusy.

Všichni, kteří se na vzniku CD podíleli, se dobrovolně vzdali honoráře a veškeré autorské odměny (OSA) a odměny výkonných umělců (INTERGRAM) putují na konto Světlušky.

O světlušce
Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Patronkou projektu je Aneta Langerová. Světluška pomáhá dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu – znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů. Světluška přispívá na speciální pomůcky jako jsou mluvící počítače i optické lupy, na vodicí psy, osobní asistenci pro zrakově postižené děti integrované do běžných škol. Podporuje zrakově postižené studenty. Financuje projekty, které rozvíjí talent a tvořivé schopnosti lidí se zrakovým postižením.

Rozdělení výtěžku sbírky – Na hospodaření Světlušky si může kdokoli „posvítit“. Je zcela transparentní a prověřené auditem, Pečlivě hlídaný výtěžek sbírky rozděluje Rada odborníků. Za poslední tři roky Světluška rozdělila téměř 19 000 000 Kč. Každoročně v září se koná prodejní sbírka, do které je zapojeno na 5 000 dobrovolníků. Konkrétní příběhy těch, kterým Světluška už svítí naleznete v příloze této tiskové zprávy a na www.svetluska.net.

Vyhodnocení loňského ročníku – Z výtěžku loňského ročníku sbírky bylo podpořeno 52 žádostí jednotlivců a 60 projektů neziskových organizací v celkové výši 9 148 353 Kč. Celkem se podařilo shromáždit 10 828 000 Kč. Nadační příspěvky jsou rozdělovány v rámci pěti stálých grantových programů: Krok za krokem, Člověk v nouzi, Stipendijní program, Cesty ke společnému světu, Každý něco dokáže.

Jak pomoci – Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je otevřené po celý rok. Stejně tak je možné kdykoli odeslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS Svetluska na číslo 87777. 1 DMS = 30 Kč, přičemž Světluška obdrží 27 Kč. I sebemenší příspěvek má smysl. Pomoci můžete rovněž tak, že navštívíte některou z našich benefičních akcí a nebo nám ji pomůžete připravit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).