Hlavní navigace

Téměř 4000 historických českých knih se objeví na Knihách Google

[Tisková zpráva] Rakouská knihovna zpřístupnila Google celou svou sbírku historických výtisků

Sdílet

Vídeň, 15. června 2010 – Rakouská národní knihovna, klenot světové kultury, dnes představila jedinečný projekt (Private Public Partnership), na kterém spolupracuje se společností Google. V rámci projektu bude digitalizováno téměř půl milionu knih pocházejících i z dob Rakouska-Uherska. Unikátní slovanská sbírka knih obsahuje kolem 50 000 původních děl. Ze slovanských jazyků je česká sbírka nejrozsáhlejší. Všechny historické výtisky budou díky efektivnímu procesu digitalizace dostupné ve službě Knihy Google během několika let.

Rakouská národní knihovna se díky spolupráci se společností Google přiřazuje k nejuznávanějším knihovnám na světě. Do Google partnerského programu, který zpřístupňuje internetovým uživatelům milióny knih, patří již několik let i knihovny harvardské, stanfordské a oxfordské univerzity. Díky rozhodnutí Rakouské národní knihovny, bude Google moci nabídnout jinak těžce přístupná díla uživatelům po celém světě.

„Uchovávat znalosti a zpřístupňovat je dalším lidem, to je princip, na němž odjakživa stojí knihovny. My tomuto principu chceme zůstat věrni, a proto jsme se rozhodli přistoupit k digitalizaci celé naší sbírky historických knih, které již nejsou chráněny autorským zákonem, a tyto knihy zpřístupnit na internetu. Jsme velice hrdí na to, že můžeme tímto krokem přispět k demokratizaci informací,“ komentovala tento historický milník generální ředitelka knihovny Dr. Johanna Rachingerová.

„Plná digitalizace významně přispěje k uchování našich vzácných knižních sbírek,“ vysvětluje manažer projektu Max Kaiser.

Rakouská národní knihovna obsahuje díla v mnoha slovanských jazycích. České písemnictví tvoří největší část slovanské sbírky a obsahuje zhruba 3 930 titulů. Mezi skvosty české literatury se řadí první vydání Kroniky české Václava Hájka z Libočan (1541), Básně Jana Kollára (1821), Slávy dcera (1824) nebo Smíšené básně (1822) od Františka Ladislava Čelakovského. Ve fondech knihovny je také zhruba 685 studií o českém jazyce.

„Přístup k informacím ukrytých v knihách lidem otevírá nové možnosti a je skvělé, že česká sbírka se teď rozroste o téměř 4 tisíce velmi cenných historických knih,“ říká Jovanka Šotolová, zakladatelka portálu o knihách iliteratura.cz.

Unikátem historických děl Rakouské národní knihovny jsou i některé skvosty slovenské literatury, která je srozumitelná i pro české čtenáře. Ačkoliv v absolutním počtu nepatří slovenská sbírka k nejpočetnějším, je vzhledem k zachycenému historickému období velmi cenná. Ve sbírce se objevují unikátní tituly, jako je první slovenská gramatika od Antona Bernoláka, Grammatica slavica (1790).

Sbírka historických knih v Rakouské národní knihovně je jednou z pěti nejvýznamnějších sbírek na světě a kompletní digitalizace těchto děl je tak událostí, jejíž význam rozhodně překračuje hranice Rakouska. Díky partnerskému programu se společností Google, bude možné tuto jedinečnou sbírku zpřístupnit během několika let. V budoucnosti si tak budou všichni studenti, badatelé či akademici moci v kteroukoli denní či noční dobu prohlížet digitalizované tituly knihovny na internetu, a to z kteréhokoli místa na světě.

Do služby Knihy Google však mohou svými tituly přispívat nejenom významné knihovny, nakladatelé a známí autoři. Každý český autor, který píše a chtěl by najít své čtenáře, může knihu vložit do Knih Google (books.google­.cz/partner) a obohatit tak českou sbírku knih. Příkladem je i soubor 20 studentských povídek „Život je hledání“, který je dostupný pouze na Knihách Google a každý uživatel si ho může zdarma stáhnout v PDF. Knihu vydal Nadační fond Festival spisovatelů Praha v rámci literární soutěže o Cenu Waltera Sernera 2010.

Více informací o Knihách Google najdete na books.google.cz

O Knihách Google
Služba Knihy Google je jednou ze světových iniciativ zaměřených na digitalizaci knih a kulturního bohatství světa. Cílem služby Knihy Google je zpřístupnit vědění obsažené v knihách na internetu. V dnešní době je v Knihách Google zaindexováno přes 12 miliónu a sbírka Rakouské národní knihovny tento počet významně obohatí.

O společnosti Google Inc.
Inovativní vyhledávací technologie společnosti Google umožňují každodenní přístup k informacím milionům lidí po celém světě. Google založili v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin, dva studenti univerzity ve Stanfordu, a dnes má přední postavení na všech hlavních globálních trzích. Model cílené reklamy, který Google nabízí svým zákazníkům, poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a zároveň rozšiřuje možnosti internetu pro samotné uživatele. Centrála společnosti Google se nachází v americkém Silicon Valley, jednotlivé pobočky pak na různých místech Ameriky, Evropy a Asie. Více informací najdete vždy na www.google.com.

Google Česká republika
Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006, nyní dosáhla s partnerem Centrum Holdings 35,4% podílu na trhu vyhledávání (Navrcholu.cz, prosinec 2009). Google od otevření pobočky uvedl na český trh více než 50 lokalizovaných služeb pro české uživatele, a to včetně produktů jako Mapy Google, online kancelář Dokumenty Google, Kalendář Google, Překladač Google, video portál YouTube, prohlížeč Google Chrome nebo operační systém Android. Malé, střední i velké firmy v České republice mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámci služby Google AdSense).

Využít též mohou analytické nástroje pro plánování a měření kampaní: Google Analytics, Google Trends, Statistiky vyhledávání Google, Ad Planner, případně nástroj pro tvorbu grafických kampaní (Display Ad Builder).

Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.) V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledávání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice, primárně však s držiteli certifikace Google Certified Company. Více informací na www.googleblog.cz nebo media centru pro české novináře http://sites.pres­satgoogle.com/cz

Technická podpora pro české uživatele
Pro více informací o produktech Google mohou čeští uživatelé kontaktovat komunitu laiků, vývojářů a IT pracovníků na portálu GUG.cz. Jde o externí projekt, který kromě technické podpory ve spolupráci s inženýry z Googlu, nabízí i širokou škálu novinek, diskusních fór a odborných přednášek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).